Vyšlo na www.novinky.cz dne 3.1.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai3393.php3

TV Nova začala vysílat po Internetu

Pravidelné televizní vysílání TV Nova (CET 21) je nyní v plném rozsahu a "živě" šířeno i po Internetu.

Využít Internet k šíření televizního programu se u nás poprvé pokusila společnost ČNTS (viz zde), v srpnu loňského roku, nedlouho poté, co došlo k její roztržce s majitelem licence na pozemní vzdušné vysílaní (společností CET 21). ČNTS, která přišla o možnost šířit svůj program éterem, se tehdy rozhodla vysílat alespoň "kyberprostorem", tedy prostřednictvím Internetu. Nikoli ovšem celodenní program, nýbrž pouze svou hlavní zpravodajskou relaci, a to jak živě, tak i ze záznamu (v "počítačové" terminologii spíše: on demand). Přesto to byl dosti unikátní experiment, který ale neměl delšího trvání - po necelém měsíci toto čistě internetové vysílání skončilo. Archiv odvysílaných zpravodajských relací můžete stále najít zde.

Na samém sklonku loňského roku začala vysílat po Internetu i "druhá strana", tedy společnost CET 21. Nyní se ale již jedná o "plné" a "živé" vysílání celodenního programu stanice Nova, které je šířeno po Internetu potenciálně všem jeho uživatelům (zde). Podle toho, co se lze dočíst na WWW stránkách CET 21 (žádnou tiskovou zprávu jsem nezaznamenal), vše začalo o silvestrovské noci, přenosem televizní silvestrovské show, a pokračuje dál. Jak se zdá, nejde o silvestrovský žert, protože vysílání pokračuje i v neděli večer, kdy píši tyto řádky.

Uživatelům Internetu jsou nabízeny dva "vysílací" servery, umístěné na páteřích ContacteluInternetu OnLine. Nabízen je pouze příjem na platformě Microsoftu (tj. pomocí MS Media Playeru, požadována je verze 6.4), a chybí možnost volby přenosové rychlosti (pravděpodobně se ale přehrávač i vysílací server adaptují reálně dostupné rychlosti). Výsledný obraz je promítán do stylizované obrazovky ve vašem browseru (viz obrázek), fakticky jde o vložení přehrávače (resp. živého video streamu) do WWW stránky. Pokud vám tato stylizovaná obrazovka bez jakýchkoli funkcí překáží či alespoň vadí, nemáte možnost ji jednoduše odstranit. Jediná možnost, na kterou jsem přišel, byla vydolovat z HTML stránky URL (odkaz) na příslušný video stream (mms://194.228.111.113/Tvnova), a ten pak předhodit vašemu Media Playeru (stačí, když kliknete na předchozí odkaz). Za nepříjemné považuji i to, že přehrávač vložený do stylizované obrazovky má potlačené zobrazování svých ovládacích prvků, takže když chcete třeba na chvilku pozastavit přenos (dát "pause") nebo měnit hlasitost atd., musíte na to jít přes kliknutí pravým tlačítkem myši nad obrazovým polem. Když jsem výše uvedený odkaz na video stream zkoušel předhodit svému RealPlayeru (G2), prohlásil nejprve, že si potřebuje stáhnout nějaký plug-in ze svého mateřského serveru, a posléze oznámil, že žádný takový plug-in nemá k dispozici a stream není schopen přehrávat. Stejný problém jsem měl i s dřívějším vysíláním ČNTS (viz zde).

Ovšem zdaleka největším problémem, na který jsem narazil, byl zvuk. Když jsem zkoušel přijímat internetové televizní vysílání Novy ještě s poněkud starší verzí Media Playeru (verze 6.2), obraz byl v pořádku, ale zvuk nešel vůbec. Když jsem pátral po příčině problému, zjistil jsem, že nemám nainstalovaný správný audio codec (Windows Media Audio V2, 6 kbps, 8 kHz, mono). Když jsem se jej snažil stáhnout přímo od Microsoftu, nebyl jsem úspěšný. Všimnul jsem si, že se o to pokoušel i sám přehrávač na začátku příjmu, ale ani on neuspěl. Nakonec pomohlo stažení doporučované verze Media Playeru přímo ze serveru CET 21 (odkaz je zde). Zde již byl požadovaný codec obsažen - ale na mém počítači nefungoval. Jen čas od času vydával neartikulované zvuky podobné chrčení. Ale to již je zřejmě jen "závada na mém přijímači", kterou si budu muset odstranit sám."ai2605.htm"