Vyšlo na www.novinky.cz dne 6.12.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai3235.php3

Máme novou Miss!

Novou Miss Internet se v neděli večer stala devatenáctiletá studentka z Benešova, slečna Jana Svobodová.

Letošní ročník soutěže Miss Internet byl již čtvrtým v pořadí a jeho celkové zaměření nebylo nijak principiálně odlišné od zaměření ročníků minulých - šlo o soutěž žen a dívek jak ve znalostech Internetu, tak i v kráse, inteligenci a šarmu. Co se oproti předchozím ročníkům přece jen poněkud změnilo, byla váha přisuzovaná výše uvedeným kritériím. Zatímco první ročníky kladly větší důraz právě na znalosti a praktické dovednosti na poli Internetu, s postupem času se ručička vah začala posouvat ve prospěch krásy a šarmu. Loňská vítězka Garbiela Janků, která se letos zúčastnila finále v roli členky poroty, to sama potvrdila: před rokem prý o Internet vůbec nic nevěděla, byla v něm úplným nováčkem.

Letos se však pomyslná ručička vah začala zřejmě vracet zpět ve snaze najít optimální rovnovážnou polohu mezi Internetem a krásou. Porotci hodnotili finalistky ve třech oblastech, které dostaly následující váhy:

  • krása 40 %
  • Internet 35 %
  • šarm, sympatie a další schopnosti 25 %

Jak probíhala celá soutěž

Včerejší finálový večer byl pouze "fyzickým" vyvrcholením celé soutěže, která probíhala po větší část roku on-line prostřednictvím Internetu. Jednotlivé dámy se přihlašovaly do soutěže se svými soutěžními WWW stránkami (všechny přihlášené lze zhlédnout zde), prostřednictvím kterých se měly představit jak širší veřejnosti, tak i porotě. Veřejnost měla možnost přidělovat své hlasy jednotlivým soutěžícím do 1. listopadu, pak bylo hlasování uzavřeno (výsledky jsou zde) a první tři dámy z tohoto hlasování postoupily do finále.

Další cestou k účasti ve finále bylo vítězství v jedné z doprovodných soutěží, konkrétně o Miss eCity. Zde s přehledem zvítězila Eva Lípová, ale finálového večera se nezúčastnila (kvůli své práci v USA).

Finále je ovšem tradičně "dimenzováno" pro rovný tucet soutěžících, a tak zbývající účastnice vybírala porota - výsledné složení finalistek můžete najít zde].

Jak probíhalo finále

Včerejší finále probíhalo v pražské Laterně Magice. Jeho prvním kolem byla soutěž v internetových dovednostech - soutěžící zde předváděly své schopnosti a dovednosti na různých úkonech souvisejících s Internetem - některé se snažily vyrábět WWW stránky přímo na pódiu, jiné si hrály s obrázky a snažily se vytvořit animované GIFy. Další odesílaly SMS zprávy, psaly mail, přispívaly do síťových news, účastnily se diskuse v chatu atd. Měly na to každá dvě minuty, a za tuto šibeničně krátkou dobu většinou nic nestihly - a to přesto (většinou ale právě proto), že používaly živé připojení na Internet.

[Obr: missinternet6.gif (29091 Bytes)]
Druhá vicemiss Petra Brejchová
Kromě této ukázky, kterou měla každá ze soutěžících nacvičenou dopředu, musely odpovídat i na odborné otázky, které pořádající Ing. Fikáček promptně vytahoval z klobouku. Byly to otázky vskutku velmi zapeklité, sice s nápovědou možných odpovědí, ale právě v těch byla asi největší rafinovanost - často se totiž místo přesné odpovědi musela vybírat odpověď "nejblíže pravdě". Například dotaz na AltaVistu připouštěl pouze to, že jde o italský, latinskoamerický nebo kanadský vyhledávač, zatímco nejsmysluplnější odpovědí na podstatu internetového Amazonu bylo to, že jde o on-line knihkupectví zaměřené na latinskoamerickou literaturu (jiné možné odpovědi, jako že jde o řeku či deštný prales, byly pravdě vzdáleny asi ještě více). Soutěžící většinou hádaly a jen málo z nich se strefilo či znalo přesnou odpověď.

[Obr: missinternet1.gif (16623 Bytes)]
V této fázi soutěže byly soutěžící jednak maskovány, jednak schovány za zvláštní jevištní konstrukcí - šlo o velká polopropustná zrcadla skloněná pod úhlem 45 stupňů. Na ně se ze zadní části jeviště promítal obraz ze soutěžního počítače, aby bylo vidět, co soutěžící dělá.
[Obr: missinternet7.gif (27970 Bytes)]
CyberMiss Kristína Pochmanová
Porota proto hodnotila dovednosti a znalosti soutěžících jen podle jejich startovních čísel, aniž by znala jejich identitu. Po sečtení všech hlasů se vítězkou této části soutěže, a tím také novou Cybermiss, stala soutěžící s číslem 8 - kterou se po odmaskování ukázala být Kristína Pochmanová (v hlasování veřejnosti se umístila na druhém místě).

Finále vrcholí volným programem

Druhou částí soutěže finálového večera byl volný program. Nejvíce soutěžících volilo tanec moderní nebo klasický, některé dámy recitovaly básně, hrály na varhany, či přímo kouzlily na pódiu nebo předváděly triky s hracími kartami. Čekal jsem, že po tomto volném programu bude následovat další kolo, něco jako promenáda v plavkách (či alespoň rozhovory moderátora se soutěžícími), ale nic z toho se nekonalo - jako člen poroty jsem se musel odebrat mimo hlavní sál a zde odevzdat svůj hlas v hlavní části soutěže.

[Obr: missinternet2.gif (29420 Bytes)]
Mezitím v sále probíhalo již tradiční hlasování o Miss Sympatie, prostřednictvím růží - všichni přítomní dostali po jedné růži a poté je zase vraceli k nohám jednotlivých soutěžících. Nejvíce jich získala soutěžící Michaela Kaplanová, která se tak po zásluze stala Miss Sympatie.

Vyhlášení vítězek

Porota odvedla svou práci rychle, a tak se bezprostředně po vyhlášení Miss Sympatie mohlo přistoupit i k vyhlášení vítězek (tedy i se započítáním hlasů z "odborné" části věnované Internetu):

    [Obr: missinternet8.gif (16965 Bytes)]
    Miss Internet 99 Jana Svobodová
  • druhou vicemiss se stala Petra Brejchová, jedenadvacetiletá redaktorka z Prahy (vizitka)
  • první vicemiss se stala Kristina Pochmanová, sedmadvacetiletá asistentka z Kladna (vizitka)
  • Miss Internet 99 se stala Jana Svobodová, devatenáctiletá studentka z Benešova (vizitka)

[Obr: missinternet3.gif (38140 Bytes)]
Neposedná korunka na hlavě vítězky
Při vyhlašování výsledků a při následné korunovaci nastal tradiční zmatek, při kterém došlo i k jedné pikantnosti - korunka Miss Internet na hlavě své nové majitelky vůbec nechtěla držet. Korunka klouzala a padala i z hlavy druhé vicemiss, ale to, co předváděla ta nejvzácnější korunka na hlavě vítězky, předstihovalo i neposednost koruny na burzovním trhu. Předseda poroty Jan Toman z Microsoftu (na obrázku je zachycena jeho hlava, nikoli koleno :-)) se dlouho snažil upevnit korunku na hlavě nové Miss Internet.

[Obr: missinternet4.gif (91580 Bytes)]
Loňská vítězka Gabriela Janků dekoruje letošní vítězku, Janu Svobodovou

[Obr: missinternet7z.gif (46083 Bytes)]
Trojice vítězek

Překvapení ve finále

Letošní soutěž o Miss Internet se postarala i o jedno překvapení. Nejednalo se však o odhalení virtuální soutěžící, o které se spekulovalo již v minulých ročnících - kdy kolovaly určité dohady o tom, že některé soutěžící nemusí vůbec fyzicky existovat, ale mohou to být pouze virtuální osobnosti, neboli fikce vytvořené autory příslušných soutěžních WWW stránek (například muži). Finálový večer (vyžadující fyzickou účast soutěžících) byl dostatečným filtrem pro takovéto pokusy, pokud vůbec nějaké kdy byly.

Skutečným překvapením bylo letos něco jiného - to, že soutěžící s číslem 8, tedy sedmadvacetiletá Kristína Pochmanová, která se stala první vicemiss, cybermiss i druhou v pořadí hlasování veřejnosti, je upoutána na invalidní vozík. Vlastně to ani tak překvapení nebylo, spíše doklad toho, že Internet dává skutečně stejnou šanci všem.

[Obr: missinternet5.gif (74620 Bytes)]