Vyšlo na www.novinky.cz dne 15.11.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai3104.php3

Z Novy si vystřelil Přemysl Svora

Zasažen nebyl ministr, ale TV Nova. Nestřílel atentátník, ale Přemysl Svora. A nebyla to provokace ČNTS, ale součást reklamní kampaně na nový Svorův společensko-bulvární týdeník Pres.

Včera večer, v úvodu hlavního večerního zpravodajství, ohlásili moderátoři TV Nova významnou (a nepříjemnou) událost, ke které se měl ještě v průběhu relace telefonicky vyjádřit premiér Zeman. V průběhu relace se žádný vstup nekonal, a tak v samém závěru moderátor Pavel Zuna pouze naznačil, že má jít o jednoho z ministrů vlády, který byl hospitalizován v motolské nemocnici v Praze se střelným zraněním. Naznačil také, že jakmile budou známy nějaké podrobnosti, bude uvedena mimořádná zpravodajská relace.

[Obr: svora1.gif (69091 Bytes)]

Žádná mimořádná relace však nepřicházela. Až někdy před desátou hodinou se na obrazovce objevily titulky hlásající:

Zpráva o postřelení jednoho z ministrů vlády se ukázala jako nepravdivá.

Mnohem dříve, konkrétně již ve 21:03, přinesl stejnou zprávu internetový iDnes, navíc s upřesněním, že jde o záměrně vyvolanou kachnu, za kterou stojí Přemysl Svora (mj. autor knihy Sedm týdnů, které otřásly Hradem). Jeho cílem prý bylo otestovat zmanipulovatelnost našich médií. Další články v internetových médiích (např. zde) pak začaly přinášet další podrobnosti, zejména pak tu, že by mělo jít o součást reklamní kampaně na jeho nový společensko-bulvární týdeník Pres.

A jaká byla první reakce TV Nova, ze které si Přemysl Svora vystřelil? Ve zpravodajské relaci Právě dnes ve 22:30 zaznělo z úst moderátorky:

[Obr: svora2.gif (61428 Bytes)]
Dobrý večer, informace o údajném postřelení jednoho z ministrů se ukázala jako nepravdivá. Naše televize se stala obětí provokace bývalých zaměstnanců ČNTS, kteří využili znalosti ověřovacích praktik naší televize a povinnosti televizního zpravodajství přinášet neprodleně informace. Máme k dispozici telefonický záznam hovoru, kdy se volající vydává za premiérova osobního tajemníka Karla Heřmana. Máme k dispozici i telefonní číslo, ze kterého bylo voláno. Televize Nova zvažuje podání žaloby za šíření poplašné zprávy. Připomínáme, že televize Nova tuto zprávu neodvysílala jako fakt, ale jako pouhou informaci, kterou se v časové tísni snaží ověřit. Ověřování navíc zkomplikovala skutečnost, že do motolské nemocnice Na Homolce byl opravdu s velmi vážným střelným poraněním převezen blízký rodinný příslušník jednoho z poslanců z Parlamentu.