Vyšlo na www.novinky.cz dne 18.11.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai3085.php3

Studie IDC o českém Internetu

Podle nejnovější studie společnosti IDC bylo k 1. červenci v ČR 292 000 uživatelů Internetu. V příštích 5 letech by jich mělo přibývat 30,7 % ročně a kolem roku 2003 by mělo být v ČR dosaženo 1 milionu uživatelů.

[Obr: zdarma.gif (4453 Bytes)]
Studie dospěla k závěru, že polovinu současných uživatelů tvoří studenti, kteří mají přístup zdarma. Za největší překážku rozvoje Internetu v ČR studie považuje vysoké telekomunikační poplatky za lokální hovory. Rozvoji Internetu naopak nejvíce prospěly snižující se poplatky za přístup, masivní marketingová kampaň SPT Telecom, rozšíření lokálního přístupu k Internetu po celé republice a výrazný nástup osobních počítačů typu‚ Internet-ready‘.

Největším poskytovatelem internetového připojení je se 140.000 uživateli akademická síť TEN-155 CZ, kterou v naprosté většině tvoří studenti. Druhým nejvýznamnějším poskytovatelem v zemi je SPT Telecom (Internet OnLine), který je zároveň největším poskytovatelem placených služeb (16,8% podíl v počtu platících uživatelů). Podle IDC bude ke konci tohoto roku připojeno k Internetu 17,9 % všech osobních počítačů instalovaných v České republice. Koncem roku bude využívat Internetu zhruba 3,2 % české populace.