
Český ESIS se představil veřejnostiVčera byla na tiskové konferenci představena česká část projektu ESIS II (European Survey of Information Society), který má za cíl monitorovat naši cestu k tzv. informační společnosti.
Především v něm ale spolupůsobí mnoho různých faktorů, vlivů a činitelů (státní správa a samospráva, privátní sektor, média, školy i jednotlivci). Tím vzniká celý komplikovaný a nesmírně složitý systém. A je žádoucí, aby spěl určitým konkrétním směrem, který také není zcela snadné definovat (stejně jako není snadné definovat samotný pojem "informační společnost").
Takovýto systém není možné direktivně řídit (či přímo "budovat") způsobem, kdy někdo něco naplánuje, rozepíše konkrétní úkoly a pak kontroluje jejich plnění. Takto složitý systém lze pouze usměrňovat, a to odstraňováním překážek, které stojí v cestě jeho rozvoji, a současně budováním určitých mantinelů pro tento rozvoj (zejména tvorbou legislativních podmínek, liberalizací, podporou standardů atd.). To je úkol zejména pro orgány státní správy, které jej ale mohou plnit pouze v případě, že mají dostatečně přesnou představu o tom, jak se celý složitý systém "informační společnosti" (resp. jeho vznikající zárodek) vyvíjí. No a právě poskytnutí takovéto představy je hlavním cílem projektu ESIS - což se ostatně promítá i do jeho názvu. ESIS je totiž zkratka od "European Survey of Information Society", doslova tedy: "evropský průzkum informační společnosti". Od ESIS k ESIS II
Ta část projektu ESIS, která se týká ČR, se váže již k jeho druhé fázi. První fáze se nás ještě netýkala, neboť tam šlo o analogické "mapování situace" v zemích západní Evropy. Toto mapování bylo zahájeno v roce 1997 (jeho výsledky jsou veřejně dostupné, a to zde). Celkový úspěch projektu následně vedl k rozhodnutí rozšířit záběr i na zbývající část Evropy a přilehlé země Středomoří. Díky tomu vznikla druhá fáze projektu, která byla fakticky zahájena v březnu letošního roku a měla by trvat do roku 2001. Základní náplň projektu ESIS II je stejná jako u fáze první: jde především o shromažďování informací o tom, co všechno se děje na poli "budování informační společnosti", ať již jde o aktivity veřejného, nebo privátního sektoru. Konkrétně jde o:
Dosud získané údaje o projektech a propagačních aktivitách (i již vypracované zprávy) lze nalézt na této výsledkové stránce. Kdo řeší český ESIS?
Projekt ESIS je plně financován z prostředků EU a jeho řešení probíhá distribuovaně - v tom smyslu, že v každé jednotlivé zemi (viz zde) sběr dat provádí a požadované zprávy vypracovává subjekt označovaný jako místní "kontraktor", který je vybírán na základě výběrového řízení. Pro ČR jsou hlavními místními kontraktory Vysoké učení technické (VUT) v Brně a Ústav informatiky FAST. Tito spolupracují s Centrem pro elektronický obchod (CEO). Složení realizačního týmu, který na české části projektu ESIS pracuje, lze nalézt zde.
|