Vyšlo na www.novinky.cz dne 13.10.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai2918.php3

První internetové distancování

Český Internet se dočkal dalšího zajímavého milníku: ústřední orgán státní správy (Ministerstvo zdravotnictví) považoval za potřebné distancovat se od části obsahu svých vlastních (a tudíž oficiálních) WWW stránek. Zatím ale nikoho nenapadlo inkriminovanou WWW stránku jednoduše stáhnout, či alespoň opatřit nějakým vysvětlením. A tak na ministerském webu visí dál.

Pozorní čtenáři Novinek možná zaregistrovali aktualitu, která se zde objevila 24. září t.r. Zněla následovně:

Myslíte si, že tisková sdělení našich ministerstev jsou suché, nezáživné a nic neříkající kusy textu? Z omylu vás vyvedou na Ministerstvu zdravotnictví.

Tuto kratičkou zprávu jsem zařadil do Aktualit spíše pro pobavení, jako perličku, kterou jsem našel náhodou při hledání čehosi úplně jiného. Jednalo se o poměrně krátký text s názvem "Rathovo stokrát nic", obsahující formulace jako:

David Rath své politické operace nikdy nedělá v suterénu, nýbrž chodí se skalpelem rovnou do nejvyššího patra

Stokrát nic umoří i velké zvíře, natož nějakého předsedu vlády

Rathova nabídka Zemanovi tak připomíná jednání pyromana, který zapáliv stodolu hlásí se aktivně k dobrovolným hasičům

[Obr: rath2.gif (8787 Bytes)]

Spíše než věcný obsah mne tehdy zaujala forma tiskového sdělení, kterou bych řadil spíše k vydařeným zplodinám jakéhosi kotle na TV Nova, než k projevu tiskového odboru, který má na starosti promlouvat k veřejnosti a médiím jménem ústředního orgánu státní správy.

Tuto sobotu (9. 10.) jsem si ale v MF Dnes přečetl zajímavý článek, který na zmíněné tiskové sdělení ministerstva také reaguje:

[Obr: rath3.gif (15440 Bytes)]
MF Dnes, sobota 9. 10. 1999
Ministerstvo zdravotnictví se včera distancovalo od prohlášení, které zveřejnilo na svých internetových stránkách o šéfovi lékařské komory Davidu Rathovi. V něm - v textu nazvaném Rathovo stokrát nic - obvinilo komorového předáka, že nabízel premiéru Miloši Zemanovi zažehnání lékařské stávky výměnou za odvolání ministra Ivana Davida

Tentýž článek pak přináší i určité "vysvětlení", v tom smyslu, že sdělení tiskového odboru, publikovaná na oficiálním webu Ministerstva zdravotnictví, jsou vlastně jen jakousi soukromou aktivitou, a ne oficiálním stanoviskem:

Tiskový mluvčí ministra David Vlk včera řekl, že autorem textu je Pavel Verner, který vedl tiskový odbor, z úřadu však odchází. "Nešlo o oficiální stanovisko úřadu, byla to soukromá iniciativa pana Vernera."

Nechci se zde vyjadřovat k meritu věci a sporům mezi oběma pány Davidy, to nechť si vyřídí zainteresované strany mezi sebou. Stejně tak přejdu mlčením tvrzení, že sdělení tiskového odboru ministerstva jsou jen jakousi soukromou záležitostí. Spíše bych chtěl poukázat na něco jiného: když jsem si zmíněný článek v MF Dnes přečetl, hned jsem se šel podívat na WWW stránky ministerstva, jakpak že své distancování asi vyjádřili? Smazali za sebou všechny stopy tím, že inkriminovaný text i všechny odkazy na něj odstranili ze svého webu? Nebo snad opatřili tento text vysvětlujícím komentářem?

[Obr: rath1.gif (25618 Bytes)]
Snímáno v pondělí 11. 10., ve večerních hodinách

Skutečnost je mnohem prozaičtější: nestalo se nic. Zmíněné tiskové sdělení "visí" na ministerském webu vesele dál.

-------

P.S. Tento článek jsem psal v neděli, a s jeho uveřejněním jsem schválně počkal až do středy. Článek v sobotní MF Dnes se totiž odkazuje na páteční vyjádření tiskového mluvčího, a chtěl jsem vyloučit možnost, že odpovědné osoby svalí vinu na místního webmastera - tvrzením, že celá aféra vypukla až v pátek odpoledne, kdy už nebyl po ruce nikdo, kdo by uměl měnit WWW stránky. Ani za celé pondělí a úterý se však nic nestalo...