Vyšlo na www.novinky.cz dne 7.10.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai2894.php3

Set-top boxy na Invexu

V obnovené premiéře představila naše Tesla svůj set-top box, který hodlá prodávat již od poloviny října, a to za 9990,- Kč. Na předvánoční trh pak bude mířit další set-top box, tentokrát kanadské provenience (jménem Web Surfer).

V počítačové branži se občas vyskytnou artikly, které se objeví na nějaké výstavě jako blesk z čistého nebe a slibují způsobit malou revoluci na trhu, který se už už chystají zaplavit. Poprvé to obvykle zaujme, ale když se za rok opakuje přesně stejná situace a zmíněný artikl je stále žhavou novinkou, která dosud existuje jen v několika málo exemplářích, pozornost i míra očekávání zákonitě klesají. Asi nejznámějším příkladem jsou tzv. síťové počítače (též: počítače NC či: tencí klienti), kterým trvalo několik let, než se z výstavních exponátů staly reálně dostupnými produkty.

Podobný osud zatím potkává i zařízení, označovaná jako set-top boxy. Jsou to malá jednoúčelová zařízení, která fungují jako počítač určený pro práci v Internetu, ale zbavený vlastního monitoru. Místo toho set-top boxy používají k zobrazování svých výstupů běžnou televizi. Odtud také dostaly své jméno - připojí se k televiznímu přijímači. Jelikož jsou rozměrově malé, nejčastěji se postaví přímo na "bedýnku" televizního přijímače. V angličtině by se řeklo "put the box on the top of your TV set" (ve smyslu: položte tu krabičku na váš televizní přijímač"). A odtud je už jen krůček k výslednému názvu "set-top box".

[Obr: teslainternetbox.gif (50359 Bytes)]
Set-top box v podání Tesly

Se set-top boxy, dokonce hned v několika provedeních od různých výrobců, se mohli návštěvníci setkat již na loňském Invexu. A před nimi ještě návštěvníci CeBITu a dalších výstav. Skutečnost, že letos jsou tu zase (a stále v kategorii veletržních exponátů bez reálné dostupnosti na trhu) cosi důležitého signalizuje - nejspíše ale nikoli to, že by je nikdo nedokázal vyrobit (to se při dnešních možnostech může stát jednomu, ale ne všem prototypů současně). Příčiny je zřejmě třeba hledat v tom, že jde o produkt zcela nového typu, u kterého si výrobci stále nejsou jisti reakcí trhu, a tak stále hledají, přemítají, mění, vylepšují, počítají a znovu vystavují. Pravdou je, že není zcela jasné, jak trh tato zařízení přijme. V zámoří, kde se některá tato zařízení již objevila na trhu, to žádný převrat nezpůsobilo (reakce byly spíše méně kladné, než se očekávalo). Proto asi ono váhání i u nás.

Komu je ale takový set-top box vlastně určen? Čí očekávaná reakce je důvodem onoho váhání? Set-top box je zařízení určené celkem jednoznačně domácím uživatelům. Jelikož set-top box vypadá spíše jako nějaká herní konzole (či zařízení spotřební elektroniky) než jako typický počítač, hodí se i lidem, kteří mají z počítačů strach. Hlavně se ale set-top box od klasického počítače lisí v tom, že je jednoúčelový, tedy nikoli univerzální. V důsledku toho pak může být dostatečně "blbovzdorný". Ani velmi laický uživatel tak nemá moc šancí na něm něco pokazit, rozštělovat či jinak uvést do nežádoucího stavu.

Na druhou stranu: daní za jednoúčelovost jsou omezené možnosti využití - typický set-top box lze využít jen pro práci v Internetu, zejména pro brouzdání na vlnách webu a pro práci s elektronickou poštou, ale ne třeba pro hraní her či vedení osobní agendy apod. (obecně ne pro provozování programů, určených pro osobní počítače). Pravdou ale je, že možná právě tato vlastnost přispěla k váhání výrobců: ještě v loňském roce vystavovala naše Tesla na Invexu dva své set-top boxy, z nich jeden byl jednoúčelový v právě popsaném smyslu, zatímco druhý byl dražší, více vybavený a také univerzálněji použitelný i pro další činnosti.

Tesla Internet Box

Letos ale Tesla vystavuje již jen jednodušší (více jednoúčelovou) verzi svého set-top boxu s označením Tesla Internet Box. Jde o jednoúčelový počítač, který je po stránce HW postaven na procesoru PA-RISC (taktovaným na 66 MHz), má 4 MB EDO DRAM a 2 MB FLASH RAM. Dále je vybaven zabudovaným modemem 33,6 kbps, což předurčuje způsob jeho připojení k Internetu: pouze přes veřejnou telefonní síť (a ne třeba přes rozvody kabelové televize, přes lokální Ethernet apod., k tomu by musela být jiná verze set-top boxu). Pokud jde o softwarové vybavení, je set-top box Tesly vybaven zabudovaným WWW prohlížečem (dle prospektu zvládá HTML verze 3.2 a podporuje češtinu) a dále má zabudovaný editor e-mailu, který by měl umožňovat práci s elektronickou poštou i v off-line režimu, kdy uživatel není právě připojen k Internetu. Pokud jde o samotné připojení, zde jsem si nechal předvést nastavování, ze kterého vyplývá že set-top box není vázán na žádného konkrétního ("fixního") providera, ale dokáže se připojit ke kterémukoli, podobně jako běžný počítač PC (takže bude možné využívat i různé nabídky "Internetu zdarma"). Důležitý je i způsob ovládání - buď přes klasický "televizní" dálkový ovladač, nebo (a to ve formě doplňkového vybavení, a tudíž zřejmě ne v základní ceně) pomocí bezdrátové klávesnice.

A to nejpodstatnější na závěr: na stánku mi bylo řečeno, že Tesla Internet Box by měl přijít do prodeje v půlce října (což je doslova za pár dnů) a měl by stát 9990,- Kč (včetně DPH). Pokud se mi jej podaří získat na recenzi, rád se s vámi podělím o praktické zkušenosti s jeho používáním.

Web Surfer

Také druhý set-top box, který byl k vidění na letošním Invexu, zde byl vystavován již v minulém roce. Jde o produkt jménem Web Surfer, který je kanadské provenience. Od set-top boxu Tesly se liší především větší pamětí (8 MB Flash a 16 DRAM), jiným procesorem (zde: Cyrix na 180 MHz) a rychlejším modemem (56 kbps, s možností změny připojení na Ethernet, kabelový či xDSL modem).

V některých významných aspektech ale má zajímavé koncepční odlišnosti od set-top boxu Tesly. Například nemá zabudovaný editor elektronické pošty a počítá s tím, že jeho uživatel bude využívat "webovou poštu", zprostředkovávanou pomocí služby WWW (u nás takto fungují například služby POST.CZ, Seznam Email a další). Důležité ale je, že při použití těchto služeb elektronické pošty musí být uživatel stále připojen k Internetu, což při použití modemu a telefonní sítě znamená, že musí stále platit nemalé telefonní poplatky. V Kanadě, odkud Web Surfer pochází, to moc nevadí, protože tam mají místní hovory obvykle za paušální sazbu - u nás ale platíme za provolaný čas.

[Obr: websurfer.gif (49297 Bytes)]
Set-top Web Surfer

Ještě další významnou odlišností je to, že uživatel si nebude moci zcela libovolně nastavovat výchozí WWW stránku, která se mu zobrazí po jeho připojení k Internetu. Pokud jsem to správně pochopil, bude tato stránka v set-top boxu pevně "zadrátovaná", případně zde bude "zadrátováno" několik možných výchozích stránek (a uživatel si mezi nimi bude moci volit pomocí horké klávesy).

Předností Web Surferu je jeho větší vybavenost - měl by mít dva USB porty a jeden slot pro další přídavné karty. Kromě toho je vybaven i telefonním sluchátkem a klientem pro internetovou telefonii, Na stánku jsem se ale dozvěděl, že tento klient (IP Phone) by neměl být kompatibilní se standardem H.323, a tudíž nebude schopen se dorozumět s jinými klienty, než je on sám - takže se dovoláte zase jen uživatelům Web Surferu, ale ne jiným uživatelům.

Cena Web Surferu je vyšší než u Tesly, konkrétně 18 990,- Kč (včetně DPH), ale v této ceně je zřejmě již i bezdrátová klávesnice. Na stánku mi bylo řečeno, že produkt by měl být reálně dostupný do konce roku.