Vyšlo na www.novinky.cz dne 7.10.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai2881.php3

Nové portály na Invexu

Nikdo sice nedokáže říci, co přesně je „portál“, ale nové služby tohoto názvu přesto vznikají (skoro jako houby po dešti). Během Invexu se otevřely brány Katedrály (v podání PVT) a do boje vytáhnul i český Microsoft. Ten včera oznámil svou „portálovou alianci“ s Atlasem, a to v podobě služby MSN.ATLAS.

Pod pojmem „portál“ si různí lidé představují různé věci (a přesnou a všeobecně uznávanou definici nezná snad nikdo). Přesto je možné alespoň pro první přiblížení říci, že v praxi jde obvykle o určité uskupení služeb, které uživatel používá nejčastěji (a tudíž už nemusí nikam jinam chodit). Původní představa portálu sice byla poněkud jiná – mělo jít skutečně o „průchozí bránu“, skrz kterou by lidé pokračovali dál, ale to není zase až tak moc v zájmu provozovatelů nejrůznějších služeb. Ti mají naopak eminentní zájem na tom, aby uživatelé trávili většinu svého on-line času právě u nich, resp. na jejich stránkách (když ne z jiného důvodu, pak určitě kvůli vlivu na reklamu). To, co dnes vzniká pod označením portál, je tedy spíše „přístav“ (či: hub), který naopak láká uživatele aby jej moc neopouštěl, ale spíše v něm zůstal co nejdéle. V praxi pak jde o celé skupiny služeb (např. katalogový a fulltextový vyhledávač, elektronickou poštu, zpravodajský zdroj, další informační zdroje atd.), přičemž tyto služby jsou vzájemně těsně provázány. Často pak nabízí i možnost personalizace. Příkladem může být skupina serverů kolem Seznamu (kam patří i Novinky, ale třeba také Seznam Dnes, Seznam Mail, server Lidé a Kompas).

V nedávné době se na českém Internetu objevila další skupina vzájemně provázaných služeb – vlastně tedy portál – s názvem Centrum (http://www.centrum.cz).

Nyní, právě v souvislosti s Invexem, PVT připravilo další portál - s příznačným jménem Katedrála (http://www.katedrala.cz). Kromě tradičních možností vyhledávání, místa pro vlastní prezentace a zpravodajství nabízí i neméně tradiční elektronickou poštu, která ale má některé další zajímavé vlastnosti. Můžete jí například předepsat, že má stahovat vaši poštu z různých dalších účtů, které můžete někde mít, a soustřeďuje vám ji na jedno místo (u sebe). Samozřejmě pouze za předpokladu, že této službě svěříte „klíče“ od svých ostatních schránek, tedy příslušná jména a hesla (a také jí dáte důvěru v to, že o svou poštu kvůli eventuální chybě či výpadku nepřijdete). Další netradiční možností je vytvářet vlastní zrcadla jiných internetových zdrojů (zde mi ale není zcela jasná otázka autorských práv).

Atlas prvním MSN portálem

Na včerejší tiskové konferenci přišla firma Microsoft s oznámením dalšího portálu – tentokrát jde o portál staronový, neboť jde o již delší dobu existující soustavu vzájemně provázaných služeb pod hlavičkou Atlasu. Novinkou je to, že tento původně ryze český portál se nyní stává portálem služby MSN (Microsoft Network) a ponese název MSN.ATLAS. Jak bylo na tiskovce opakovaně zdůrazněno, jde o první případ, kdy si MSN nebuduje svůj portál sám, ale řeší vše partnerstvím s jiným subjektem (formálně dokonce nejde ani o joint venture, ale o marketingové partnerství mezi Atlasem a Microsoft Corporation, ne tedy s Microsoft CZ).

[Obr: msnatlas.gif (39644 Bytes)]
Z tiskové konference
Obsahem „staronového“ portálu by mělo být to nejlepší z obou světů, tedy z dosavadních služeb Atlasu i z toho, co nabízí MSN. Podle vydané tiskové zprávy by se například v oblasti zpravodajství měly na novém portálu objevit informace od ČTK, MSNBC (v češtině), od Patrie a Computer Pressu.

Na můj dotaz, zda jde pouze o alianci v poskytování obsahu, ale ne v poskytování připojení (protože v zahraničí MSN současně nabízí i možnost připojení k Internetu), byla odpověď kladná – jde pouze o obsah. Z reakce přítomného představitele Microsoft Corporation (pana Vassili Le Moigne) jsem vyrozuměl, že podle představ Microsoftu připojení ke službám portálů jako je MSN patří a že tuto možnost budou do budoucna sledovat (čemuž rozumím tak, že zatím to není na pořadu dne, ale v budoucnu možná ano).