Vyšlo na www.novinky.cz dne 4.10.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai2854.php3

Invex a spol., on-line

Letošní Invex doprovází celá řada on-line událostí, které můžete sledovat v přímém přenosu na Internetu. Přímo z výstaviště budou vysílat dvě televizní a jedna rozhlasová stanice. S otevřením bran Invexu se otevřou i brány eCity a jednoho dalšího virtuálního veletrhu. A to ještě není úplně všechno...

Začnu televizními přenosy z Invexu - v loňské roce odtud vysílaly hned dvě experimentální televizní stanice a nevypadalo příliš pravděpodobné, že by obě mohly "přežít" do dalšího roku. Přežily však a mají se čile k světu.

Invex LIVE, dříve TV Visual

První z dvojice televizních stanic letos nese jméno Invex LIVE a má punc "oficiální doprovodné akce veletrhu Invex-Computer ´99". Jde totiž o společný podnik firem Visual Connection (stará se o "televizní část"), CESNET (zajišťuje přenosovou infrastrukturu) a BVV. Vysílat bude nepřetržitě od pondělka 4.10. od 9 hodin do pátku 8.10. do 16 hodin.

Díky podpoře BVV budou na programu i přímé přenosy z oficiálních akcí, jako je například slavnostní zahájení (spojené s kulatým stolem o cestě ČR k informační společnosti, v pondělí od 10 hodin) či konference "Informace pro 21. století" (v úterý, středu a čtvrtek po celý den) nebo z předávání Křišťálových diků (ve čtvrtek večer).

Chybět by nemělo ani zpravodajství z veletrhu a reportáže z dalších doprovodných akcí. Přesný a aktuální program najdete na WWW stránkách této televizní stanice, zde nebo zde.

TVi, dříve TV24

Za druhou televizní stanicí, která bude vysílat v přímém přenosu z Internetu pod jménem TVi, stojí dva subjekty: SPT Telecom a pražská internetová kavárna Planeta. Také zde je zřejmé rozložení úkolů: Telecom poskytne přenosovou infrastrukturu a Planeta se postará o vlastní televizní program. Vysílat se bude 24 hodin denně, přičemž živé vysílání bude probíhat od 9 do 17 hodin, poté bude následovat blok opakování.

Přímo v Brně na výstavišti bude působit 5 redakčních štábů spolu se stříhacím a odbavovacím pracovištěm. Televizní signál ale bude přenášen prostřednictvím sítě ATM do Prahy, kde dojde k jeho převodu do podoby vhodné pro Internet a jeho následnému "vysílání" do Internetu. Uživatelé Internetu se mohou těšit i na textovou podobu zpravodajství.

V době psaní tohoto článku (v sobotu večer) ještě nebyl přesný program vysílání znám (měl by být zde), ale podle dostupných informací by v něm neměly chybět například přímé přenosy z kulatých stolů, které budou pořádány každý den na stánku SPT Telecom (vždy od 13 hod.). Témata jsou následující:

  • 4.10. Stát a Internet
  • 5.10. E-commerce
  • 6.10. Mobilní komunikace
  • 7.10. Vize Internetu
  • 8.10. Virtuální realita a počítačové hry

Radio Invex '99

Po dobu konání Invexu bude vysílat z areálu výstaviště rozhlasová stanice Radio Invex´99, a to pouze po Internetu. Na programu budou informace, novinky a zajímavosti přímo z místa konání veletrhu. Jde o společný projekt českého rozhlasu, BVV, Internet servisu a EUnetu Czechia.

Rádio Limonádový Joe

Oblíbené rádio Limonádový Joe se v souvislosti s Invexem zachovalo opravdu nekonvenčně: zatímco všichni ostatní chtějí vysílat Z Invexu, tato rozhlasová stanice hodlá vysílat opačným směrem, tedy NA Invex. Vysílat bude ze svého stálého studia (a to nejen zvukem, ale i obrazem!!!) a toto vysílání bude možné sledovat na invexovém stánku společnosti Inway (pav. Z). Přenos však bude probíhat po Internetu, a tak jej bude možné sledovat odkudkoli v dosahu této sítě, na adrese http://joeradio.inway.cz nebo http://joeradio.ok.cz. Vysílat se bude každý den již od 7 hodin ráno, na úterý je přichystáno speciální show od 16.30 do 17 hodin.

Soutěž Miss Ucho

V průběhu letošního Invexu vyvrcholí i jedna z dílčích disciplín soutěže Miss Internet 99. Jde o soutěž o nejkrásnější ouško s příznačným názvem Miss Ucho. Prvních šest dívek s nejvyšším počtem hlasů postupuje do finále, které vyvrcholí právě v průběhu Invexu. Dívkám (či spíše jejich půvabným uším) můžete odevzdat svůj hlas na adrese http://www.cybermiss.cz/ucho.htm.

Hlasování bude ukončeno ve čtvrtek 7. října v 17 hodin.

eCity otevírá podruhé

V souvislosti s magickým datem 4.10.1999 nelze zapomenout na to, že v tento den nezačíná pouze letošní Invex. Ve stejný den se po náročné rekonstrukci znovu otevřou brány virtuálního města eCity - možná ve stejný den právě proto, aby se otupila náběhová křivka, která při prvním otevření způsobila tak velké zahlcení celého tehdejšího eCity. Nyní bude hodně lidí na Invexu (či alespoň na cestě či v přípravách na něj), nebo se budou zajímat o dění na tomto veletrhu, a tak prvotní nával před branami eCity určitě bude menší, přesněji více rozložený v čase. Přesto ale neváhejte, vchod je zde.

Virtuální pavilon 3D

Vedle Invexu probíhá ještě další veletrh, a to virtuální, v interaktivním 3D provedení. Jde o "Virtuální pavilon 3D" provozovaný společností MOPOS na adrese http://pavilon.ipnet.cz. Startuje také 4. října, partnerem je virtuální město eCity, a ke zhlédnutí jsou expozice firem Altron, AutoCont, Cisco Systems, České radiokomunikace, Dynamix, eCity, Fujitsu Computers, IPNet, LANcom, Mopos, Softlink, a Vogel Publishing.

K procházení expozicemi trojrozměrného pavilonu ovšem potřebujete plug-in Superscape Viscape, který samozřejmě lze stáhnout z Internetu.