Vyšlo na www.novinky.cz dne 4.10.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai2849.php3

Druhý a třetí z devíti aneb Redbox byl znovu otevřen

30. září byl již podruhé slavnostně otevřen tajemný RedBox. Tentokráte je uvnitř značkový počítač Compaq Presario, dokonce ve dvou různých provedeních. Obě jsou koncipována jako rodinná kancelář i centrum pro vzdělávání a zábavu. Cena ovšem odpovídá značce.

Druhé otevírání RedBoxu se již neodehrávalo v kavárně Mecca, ale v baru Red Room v Křemencově ulici v Praze. Organizátorům se totiž podařilo najít bar, jehož interiér je celý laděný do červena a při troše fantazie připomíná vnitřek poněkud objemnějšího RedBoxu (bohužel jsem neměl s sebou redakční fotoaparát).

[Obr: presario_redbox.gif (36969 Bytes)]

Pokud jde o samotný obsah RedBoxu, z toho se tentokráte vyklubaly dva značkové počítače od Compaqu, konkrétně z jeho řady Presario, určené pro domácí použití. V nabídce Compaqu najdete v současnosti tři modely řady Presario, přičemž dva z nich jsou základem toho, co je obsaženo v novém RedBoxu. Jde o modely Presario 5420 a 5446, které jsou vloženy do RedBoxu pod názvy Compaq Presario Color a Compaq Presario Creative. Svou konfigurací jde o vybavenější počítače než v případě prvního RedBoxu od Comforu: nyní jde o počítače s 64 MB operační pamětí, přičemž první z nich (5420 resp. Presario Color) má procesor AMD K6-2 na 400 MHz a pevný disk 4,3 GB, zatímco druhý model (5446 resp. Presario Creative) je vybaven procesorem Intel Celeron, taktovaným na 433 MHz. K oběma počítačům je dodáván 17palcový monitor (MV 720), a ze SW vybavení MS Windows 98, MS Works 4.5, Langmaster a Lingea Lexikon. Chybět samozřejmě nemůže modem, který je v interním provedení (Microcom Deskporte 56 K).

Rozdíl mezi oběma variantami je především v jejich další výbavě, a pak samozřejmě i v ceně. Model Presario Color (resp. 5420) je vybaven mechanikou CD ROM a barevnou tiskárnou Lexmark 3200, zatímco model Presario Creative (alias 5446) je vybaven mechanikou DVD ROM (místo CD ROM) a nelineární střižnou Pinnacle Studio DC-10Plus. U obou Presárií je v RedBoxu samozřejmě obsaženo i připojení k Internetu, odpovídající službě Internet Active.

Pokud jde o ceny, ty jsou následující:

  • Presario Color: jednorázově 53 990,- Kč, nebo 28 měsíčních splátek @ 1999,- Kč, s akontací 11 999,- Kč
  • Presario Creative: jednorázově 65 990,- Kč, nebo 28 měsíčních splátek @ 2399,- Kč, s akontací 14 999,- Kč

Přitom způsob řešení prodeje na splátky je stejný jako u předchozího RedBoxu (na splátky to jde skrze Multiservis, formou spotřebitelského úvěru).

Pokud byste si výše uvedené konfigurace počítačů chtěli koupit samostatně, a ne jako součást RedBoxu, pak například v on-line prodejně Compaqu (CompaqPlus, zde) zaplatíte jednorázově prakticky identické sumy. Pokud ale vše koupíte v podobě RedBoxu, získáte navíc instalaci, připojení k Internetu (službu Internet Active) a související přístup k hot-line Contactelu.

Jak hodnotím novou nabídku?

Na tiskovce zaznělo, že různých počítačů uvnitř Red Boxů by mělo být 9 - takže tyto dva jsou druhým a třetím, po prvním modelu od Comforu. Svou konfigurací a hlavně cenou však míří podstatně výše, spíše k movitějším zákazníkům, kteří si cení renomované značky. Jsou-li však určeny pro "rodinné použití", kolik rodin dosud nevybavených počítači tato nabídka zláká? Je u nás hodně majetnějších rodin dosud bez domácího PC, které by zlákala nabídka připojení a instalace v ceně? Vždyť samotný počítač mohou mít za stejnou cenu přímo od Compaqu, nezávisle na kampani s RedBoxem, a připojení zdarma už je dostupné i odjinud než jen od Contactelu. Zbývá instalace zdarma a internetová hotline, což není málo - ale bude to stačit na přesvědčení potenciálních zákazníků? Zvláště tehdy, když mohutně rozjetá reklamní kampaň vtlouká lidem do hlavy, že RedBox mohou mít za 999,- Kč měsíčně - a najednou je zde někdo další, kdo požaduje splátky podstatně vyšší (1999, resp. 2399,- Kč). Ale možná že nabídka druhého a třetího RedBoxu je adresována lidem, kteří na reklamu tolik nereagují. Jsem zvědav, jak se budou nové RedBoxy s náplní od Compaqu prodávat.

Připomínku mám i k programovému vybavení - počítače v cenové kategorii obou Presárií, které nepatří mezi nejlacinější na trhu, by asi mohly mít i programové vybavení na vyšší úrovni. Mám tím na mysli hlavně MS Works, které jsou snad na místě u počítače optimalizovaného na co nejnižší cenu, ale už je nepovažuji za adekvátní u značkového počítače vyšší cenové kategorie. Zde by již mělo být něco plnohodnotnějšího.

Pro typické "domácí" použití bych si také představoval nějaké další vybavení již v základní ceně. Třeba joystick, protože doma se na počítači určitě budou hrát hry. Také nějaká hra, přiložená na CD, by se asi líbila.

Poznámku mám i k nelineární střížně, která je součástí modelu Presario Creative. Je to jistě zajímavá a lákavá věc, ale kolik lidí si bude doma chtít stříhat své video na počítači? Profesionál by si asi koupil větší disky (a hlavně na SCSI sběrnici, která je pro práci se střižnami vřele doporučována) a zřejmě i jinou kartu, zatímco příležitostný amatér spíše spojí dvě videa a jednoduchý střih provede při kopírování z videa na video. Navíc, pokud už někdo bude chtít stříhat video na Presariu Creative, a tudíž v digitální podobě, jak jej uchová pro pozdější použití? Přesněji: jak jej dostane z počítače ven? Karta DC10plus, která realizuje samotnou střižnu, nemá rozhraní FireWire (ale pouze kompozitní a S-Video vstup/výstup) a tudíž nepracuje se standardem DV (Digital Video). Zbývá možnost připojit analogovou videokameru (pro vstup i výstup signálu), nebo videomagnetofon. Na tato zařízení je pak možné nahrát jednou vytvořené video (v analogové podobě), ale možnost zachovat video v některé "datové" podobě (například ve formátu AVI, MPEG apod.) by vyžadovala nějaký velkokapacitní výstup - například možnost vypalování na CD ROM, a ještě lépe možnost zápisu na DVD. Ale tyto možnosti počítač nemá.

-------

P.S. Na Invexu, od 4. do 7.10., bude fungovat Red Box Bar, před pavilonem G1.