Vyšlo na www.novinky.cz dne 26.8.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai2673.php3

Už je to tady - Internet zadarmo!

Společnost Czech OnLine, provozující službu VOL, včera ohlásila že počínaje půlnocí na dnešek začíná poskytovat komutovaný přístup k Internetu zadarmo. Konečně jsem se tedy dočkali i u nás…

Na úvod musím poněkud schladit optimisty, kteří by slogan "Internet zadarmo" chtěli chápat tak, že je používání Internetu nebude nic stát. To bohužel nikoli. Stále totiž platí, že náklady na komutovaný přístup k Internetu (tedy přístup skrz modem a telefonní síť) mají dvě složky:

  1. telefonní poplatky za používání veřejné telefonní sítě, jdoucí do kapsy provozovatele telefonní sítě
  2. poplatky za samotný přístup k Internetu, jdoucí do kapsy internetovému providerovi

Snad není třeba příliš rozvádět, že první nákladová složka je v našich zeměpisných šířkách dána cenami dosud stále monopolního SPT Telecom, a tudíž má tendenci spíše růst (i když díky tarifu Internet99 došlo přeci jen k určitému zlepšení). Jednou z nejvíce nepříjemných vlastností této nákladové složky je její časová závislost - zde si nemůžete pořídit něco jako paušál, který by vám pokryl libovolnou dobu vašeho připojení. Takže se stále musíte dívat na hodinky.

[Obr: volny1.gif (3570 Bytes)]
Dosavadní situace

Naopak druhá složka, odpovídající poplatkům providerů za faktický přístup k Internetu, je ovlivňována ostrou konkurencí mezi providery, a má tudíž klesající tendenci. Již drahnou dobu zde bylo možné pořídit připojení za paušální poplatek, a tedy nezávislý na celkovém čase připojení - v řádu pětistovky měsíčně za ničím neomezený přístup, a ještě menší částky při určitých omezeních (například jen mimo špičku).

Díky neutuchající konkurenci mezi providery jsme nyní svědky dalšího poklesu této druhé nákladové složky - na ideální nulu!! Uživatel, který této možnosti využije, však stále bude platit první nákladovou složku (protelefonované impulsy), a to v nezměněné výši.

[Obr: volny2.gif (3899 Bytes)]
Nyní ....

VOL je podruhé první

Společností, která jako první "klesla na nulu" s druhou nákladovou složkou, je společnost Czech OnLine - známá více pod zkratkou VOL (Video On Line), jak se jmenovala původně, a jak se nyní jmenuje její internetová služba. Je to na českém Internetu čin skutečně převratný, a je dobré si připomenout, že od VOL není první. Byla to totiž právě společnost VOL, která v roce 1995, bezprostředně po svém příchodu na český trh, nabídla časově neomezené komutované připojení za měsíční paušál cca 500,- Kč. Stalo se tak v době, kdy ostatní místní provideři za totéž chtěli mnohonásobně více. Filosofie společnosti VOL však tehdy byla následující: v zahraničí stejná služba standardně stála v kurzovním přepočtu oněch cca 500,- Kč, tak proč by to v ČR mělo stát více? Ostatní provideři se bouřili a argumentovali tím, že ceny SPT Telecom coby dodavatele infrastruktury jsou mnohem vyšší než v zahraničí. Čas ale dal za pravdu společnosti VOL a její razantní cenové politice: v dnešní době je na druhém místě co do počtu komutovaných uživatelů, kterých vykazuje více jak 15 000. . To ji zřejmě řadí na druhé místo za vedoucí SPT Telecom, který k 17. srpnu zahlásil 36 000 komutovaných uživatelů.

[Obr: volny.gif (4655 Bytes)]
Právě snaha konkurovat SPT Telecom, a to jak nyní v počtu komutovaných uživatelů, tak i posléze, po otevření trhu veřejných telefonních služeb v provozování hlasových služeb, zřejmě stojí za nynějším krokem společnosti Czech OnLine (dříve VOL). V tiskové zprávě, která byla k celému kroku vydána, se doslova říká "Služba s názvem VOLny.cz je prvním ze série kroků, kterými si společnost připravuje pozici pro vstup na český telekomunikační trh po jeho liberalizaci v roce 2001".

Způsob, jakým je nová a zdarma poskytovaná služba postavena, je vskutku impozantní: uživatel dostane kromě samotného připojení zcela zdarma také 5 MB pro svou poštovní schránku, a 10 MB pro svou WWW prezentaci. To je pomalu více, než nabízí různé freemaily a free-webové služby. Služba bude dostupná ve 36 městech ČR, a pro její realizaci byla síť VOL posílena o 3000 nových modemů.

Kdo to všechno zaplatí?

Zajímavou otázkou jistě je, kdo to všechno zaplatí - či kde na to COL (VOL) vezme. O odpovědi lze pouze spekulovat. V zahraničí je dobrým zvykem, že telekomunikační operátor, kterému takováto služba generuje hovorné, "pustí chlup" a podělí se o své výnosy s internetovým providerem. Ten pak z těchto peněz může financovat (či aspoň spolufinancovat) svou službu. U nás se takto slušně choval zatím jen Dattel, působící jen v Praze, ale SPT to dosud tvrdošíjně odmítá. Takže COL (VOL) zřejmě nedostane z hovorného které pomáhá generovat ani korunu. Dalším možným zdrojem financování by mohla být "vnucená" reklama, spočívající v tom, že uživatel by mohl brouzdat po Internetu zadarmo jen skrze speciální browser, který by mu neustále strkal pod nos nějaké reklamy. Z tiskové zprávy, kterou COL vydal, však nic takového nevyplývá - zřejmě by se mělo jednat o plnou a ničím neomezenou IP konektivitu, kterou uživatel může využívat jak uzná za vhodné (např. používat takový browser, jaký si sám zvolí). Další možností je financování z reklamy, povinně vkládané do WWW stránek v rámci poskytovaného WWW prostoru - tuto variantu zatím nelze vyloučit (vzhledem k tomu, že v době psaní článku jsem neměl možnost se seznámit s přesnými podmínkami služby), ale i když nastane, zřejmě pokryje jen menší část nákladů. Domnívám se proto, že rozhodující část nákladů ponese společnost Czech OnLine ze svého, neboli bude svou službu po určitou dobu dotovat. Jistě to má dobře spočítané.

Za zmínku v této souvislosti jistě stojí to, že společnost Czech OnLine byla v červnu roku 1998 odkoupena společností Deutche Bank Group Eastern Europe, a tady zřejmě je třeba hledat zdroj financování - nejspíše uvažující hodně dopředu, směrem k okamžiku, kdy u nás konečně bude liberalizován trh veřejných hlasových služeb.

Jak to funguje?

Pokud jde o technické detaily nové služby, ty by měly být dostupné na adrese http://www.volny.cz, kde bude také možné se zaregistrovat. Podle tiskové zprávy, vydané včera, měl tento server i celá služba (s názvem VOLny.cz) fungovat od půlnoci ze včerejška na dnešek. V době kdy dopisuji tyto řádky (hodinu a půl po půlnoci) hlásí traceroute, že síť ve které se server www.volny.cz nachází (na adrese 212.20.96.20) není dostupná.

Tisková zpráva však uvádí i údaje, podle kterých by mělo být možné se připojit k síti VOL:

Adresa primárního DNS serveru: 212.20.96.34 Uživatelské jméno: internet
Adresa sekundárního DNS serveru: 212.20.96.38 Heslo: zdarma
Přístupová telefonní čísla pro největší města: Praha 02-96182000, Brno 05-97111144, Ostrava 069-9861144.

Vyzkoušel jsem si tuto možnost (hodinu po půlnoci), a připojil jsem se bez problémů (na pražské číslo). Ovšem dále jsem se dostal jen na WWW server společnosti VOL (www.vol.cz) a nikam jinam, tedy ani na www.volny.cz. Možná jde jen o omezené připojení pro přístup k registračnímu serveru (což by bylo logické řešení), kterému ale zatím chybí právě dostupnost onoho registračního serveru (www.volny.cz). Snad jde jen o dětské nemoci a generálský efekt, a časem bude vše fungovat tak jak má.