Vyšlo na www.novinky.cz dne 30.6.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai2380.php3

eCity nekončí, pouze uzavírá první etapu

Další osud projektu eCity se vyjasnil: první etapa k poslednímu červnu skutečně končí. Pokračovat se bude druhou etapou, která bude zahájena 4. října. V mezidobí proběhne Prázdninová soutěž, která bude mít tři hry.

Autoři projektu eCity od jeho samotného začátku říkali, že jejich počáteční plán je časově ohraničen obdobím mezi 1. březnem a 30. červnem. Na toto časové období také byly rozplánovány různé soutěže a hry, které v eCity probíhaly. Další osud eCity byl zahalen rouškou tajemství, i když zdravý rozum napovídal (a různé indicie potvrzovaly), že celý projekt bude mít nějaké další pokračování. Nyní bylo pokračování oficiálně potvrzeno, a to na včerejší společenské párty, konané právě k zakončení první etapy projektu.

eMan nepřišel

Společenská párty měla velmi slibný podtitul, a to "...možná přijde i eMan...". Účastníci však odcházeli zklamáni, protože tento zřejmě nejznámější obyvatel eCity se nedostavil. Prý si vylosoval službu v eCity zrovna na dobu konání párty, a tak musel zůstat na svém pracovišti. Škoda, prý je to velmi zajímavý člověk a setkání s ním je samo o sobě zážitkem - tak to alespoň tvrdil moderátor večera, pan Anděl (z pozdně nočního televizního pořadu Noc s andělem, na ČT 1). Naštěstí se podařilo navázat s eManem alespoň telefonické spojení, a tak mohl odpovídat na některé místy až dotěrné otázky - třeba na to, zda je jako jednatel eCity Company dobře placen. Prý ano, dokonce snad až královsky, avšak jen v eKorunách.

Nová eManova vizitka, povšimněte si atraktivní adresy jeho pracoviště, v ulici Pod Obloukem

Ostatní části večera již byly míněny vážně, a to včetně předávání cen. Předávaly se totiž věcné ceny z hlavní hry i z hry kariéra. Zde výherci získali např. cyklistická kola, sadu 100 CD dle vlastního výběru či zájezd. V obou soutěžích se pak předávaly i shodné hlavní výhry, a to šeky na 100 000 Kč od organizátorů projektu eCity. V hlavní hře získal tuto cenu pan Jan Červinka, který se ale k jejímu převzetí nedostavil. Ve hře "Kariéra" (kde soutěžili rentiéři) si hlavní cenu přišel převzít pan Jiří Tauber.

Hlavní výhrou byl šek na 100 000,- Kč, reálných

Jaká byla první etapa

U příležitosti slavnostního zakončení první etapy nemohla chybět ani různá zajímavá čísla o celém projektu a jeho jednotlivých aspektech. Zde jsou některá čísla z těch, která dosud nebyla příliš publikována (jsou převzata z tiskové zprávy vydané u příležitosti včerejší akce):

  • v eCity nabízelo své služby 668 firem, z toho 460 si jich vytvořili sami obyvatelé eCity
  • celkem bylo provedeno 1 492 241 nákupů (nejvíce Paegas: 53 tisíc, Škoda Auto: 21 tisíc, Adidas: 31 tisíc, Česko-rakouská pojišťovna: 33 tisíc, Baťa: 28 tisíc, Popron: 26 tisíc, Adidas: 31 tisíc)
  • bylo odesláno celkem 2 164 379 emailů potvrzujících provedené nákupy
  • bylo zrealizováno 7 898 708 bankovních transakcí (v místní eBance)
  • bylo odesláno 460 613 zpráv SMS na 10 460 mobilních telefonů
  • 1500 osob využilo bezplatné připojení přes Internet OnLine (jeho "bezplatnost" ale nezahrnovala telefonní poplatky, které bylo nutné platit).

Co bude dál?

Zlatým hřebem celého slavnostního zakončení první etapy bylo oznámení o tom, že bude následovat etapa druhá, a to od 4. října. Její konkrétní podoba je ale stále obestřena rouškou tajemství. Něco však přeci jen naznačuje vydaná tisková zpráva, jejíž relevantní část si dovolím ocitovat:

"Druhá etapa začne 4. října a hlavní novinkou bude skutečná obchodní zóna. Nechceme nyní zabíhat do podrobností, ale každopádně již půjde o reálné nákupy za skutečné peníze. Myslím, že se zájemci o pokračování eCity mají na co těšit, zboží zde bude nabízeno velice příjemnou a efektivní formou a bude též představena zcela nová verze elektronického placení…"

Z toho úryvku tedy vyplývá, že do eCity se již nějakým způsobem dostanou reálné peníze, a ne pouze virtuální eKoruny. Nic konkrétnějšího ale prozrazeno nebylo, takže se budeme muset nechat překvapit.

Přestavba eCity

Do začátku druhé etapy zbývá ještě kolem 96 dnů, a provozovatelé města musí využít tohoto času k celkové přestavbě města, včetně jeho stavebních úprav. Proces přestavby byl na včerejší společenské párty také odstartován, a to skutečně příznačně - jeho aktivací.

Takto vypadá elektronický klíč od eCity
K tomu bylo nutné využít všech tří klíčů od virtuálního města eCity, které jsou v držení tří hlavních organizátorů. Jejich zástupci museli postupně přiložit svůj klíč ke speciálnímu snímači, který pak skrze připojený počítač fakticky odstartoval celou přestavbu.

Tato netradiční pozice tiskové mluvčí Radiomobilu má zcela prozaické vysvětlení: paní Kakosová přikládá svůj elektronický klíč od eCity ke snímači na boku počítače...

Do eCity pak okamžitě vjely různé stavební mechanismy, včetně velkých jeřábů, a spuštěny byly také speciální hodiny odpočítávající čas, který zbývá do zahájení druhé etapy.

(větší obrázek)

Jak to bude o prázdninách

I přes právě probíhající přestavbu však virtuální město eCity nezavře své brány a bude fungovat i přes prázdniny. Jak, to se dozvíte již zanedlouho, 1. července. Prozradit vám mohu opět jen to, co se dostalo do tiskové zprávy:

"...aby oblíbená a populární adresa www.ecity.cz dokázala nabízet očekávané rozptýlení a nové poznatky i v době mezi jednotlivými etapami projektu eCity, bude od 1. července zahájena Prázdninová soutěž. Bude mít tři hry: Úspěšný obchodník, Cesta kolem světa a Zdatný bankéř, které vycházejí z rámce a tématu eCity..."