Vyšlo na www.novinky.cz dne 23.6.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai2340.php3

Další akvizice českého ISP - Luko CZECH-NET mění majitele

Seriál akvizic českých internetových providerů pokračuje dalším dílem. Tentokráte se jedná o Luko CZECH-NET, jehož novým majitelem se stává americký EuroWeb International Corp.

[Obr: logoczechnet.gif (5263 Bytes)]
S akvizicemi českých internetových providerů se v poslední době doslova protrhnul pytel. Majitele změnilo mj. Video OnLine (dnes Czech OnLine), Terminal Bar, NetForce či INEC. Až na dvě výjimky se však jednalo fakticky o kapitálový vstup, se zachováním původní identity firmy i jejího managementu a dalšího personálu (zmíněnými výjimkami je převzetí NetForce, kterou GTS Czech Net s.r.o. "zaintegroval do sebe", a Terminal Bar, kde došlo k oddělení internetových aktivit a jejich přechodu pod hlavičku Telenor Internet). Je to asi logické, protože těžko by někdo kupoval fungujícího providera za účelem jeho zrušení.

K další změně majitele nyní dochází u společnosti Luko CZECH-NET, a jejím novým majitelem se stává americká společnost EuroWeb International Corp. Nejde přitom o úplný blesk z čistého nebe, první zprávu o chystaném odkoupení vydala agentura PR Newswire již 22. března t. r. (viz zde). Jednalo se však pouze o konstatování záměru EuroWebu odkoupit společnost Luko CZECH-NET, a k faktickému naplnění tohoto záměru dochází nyní.

Tisková zpráva Czech-Netu, která byla k této příležitosti vydána, je poměrně lakonická a kromě samotného oznámení o změně majitele moc detailů nepřináší. Proto jsem se na podrobnosti zeptal přímo představitele Czech-Netu, pana Richarda Kozy:

Tisková zpráva říká, že novým vlastníkem je americký EuroWeb. Můžete upřesnit, zda se stává 100% vlastníkem? Můžete také prozradit, zda dojde k nějakým změnám v každodenním řízení firmy, k nějakým personálním změnám atd.?
Ano. Společnost EuroWeb International Corp. se stala 100% vlastníkem. Společnost EuroWeb je velice spokojena s dosavadní organizací chodu firmy i s jejím řízením. Jednatelé i výkonní ředitelé společností nadále zůstávají ve svých funkcích, na pozicích technických a administrativních se také nic nemění. Počítá se však s rozšiřováním společnosti v souvislosti s plány společnosti EuroWeb.
Jaké hlavní důvody vedly vaši firmu ke spojení s EuroWebem a co si od tohoto spojení nejvíce slibujete?
Společnost EuroWeb International představuje strategického investora se silným kapitálovým zázemím. Jejich vize vytvoření silného hráče na poli ISP nejen v ČR, ale i v dalších středoevropských zemích, se nám líbí a představuje velkou příležitost.
Takže jde především o vstup zahraničního kapitálu. Ale jak to bude v technické rovině? Přinese s sebou nový vlastník i nějaké technické know-how, případně celé vlastní projekty nových služeb? Nebo vám pouze umožní realizovat takové věci, na které by jinak vaše původní kapitálové zázemí nestačilo?
Ano, jedná se skutečně o vstup strategického partnera. Partner přinese významné finanční zázemí a možnost mezinárodní spolupráce s jinými ISP v rámci skupiny EuroWeb. To by se mělo odrazit nejen na rozvoji dosavadních služeb, ale i na rozšíření portfolia o nové služby zejména pro firemní klientelu. Samozřejmě, že i naše společnost má sama připravena několik projektů, které bychom nyní rádi realizovali.
Stávající infrastruktura Czech-Netu je zajímavá tím, že je budována s pomocí místních partnerů (tj. příslušné časti patří jednotlivým partnerům, a ne samotné firmě). Jaké s tím máte zkušenosti? Bude se s příchodem strategického partnera na této koncepci něco měnit?
Ano, naše zkušenosti ukazují, že díky lokálním partnerům v jednotlivých regionech dokážeme být mnohem flexibilnější než při řízení jednotnou politikou z centrály. Dokazuje to i celkový počet přístupových bodů sítě CZECH-NET, kterých je nyní 44 a další se připravují k otevření. V budoucnu předpokládáme zachování partnerské spolupráce, i když je možné, že některé lokality převezmeme do vlastní správy.
Můžete prozradit něco o dalších plánech EuroWebu? Nechystá se například na další nákupy v ČR?
Snad mohu prozradit, že společnost EuroWeb má zájem o další ISP na českém trhu, které by po převzetí integrovala s naší společností. Tyto akviziční záměry již realizovala v Maďarsku a právě úspěšně probíhají na Slovensku, v Chorvatsku a v Rumunsku.

Kdo je EuroWeb a koho už koupil?

Když jsem se snažil zjistit, co je společnost EuroWeb International zač, nedalo to příliš mnoho práce. Jelikož jde o společnost kótovanou na burze v New Yorku (NASDAQ:EWEB), jsou podrobné informace o ní běžně dostupné na Internetu (kéž by to ve stejné míře platilo i o našich subjektech).

Základní profil společnosti najdete např. zde. Dozvíte se z něj, že jde o společnost založenou v listopadu 1992 v USA, ve státě Delaware. V Maďarsku pak tato americká společnost založila plně vlastněnou dceřinnou společnost jménem Teleconstruct Epitesi Kft ("Teleconstruct"), se statutem našeho s.r.o. Ta se od svého založení v roce 1993 původně zabývala podnikáním v oblasti stavebnictví, ale posléze se přeorientovala na oblast Internetu. V lednu roku 1997 tato maďarská pobočka zakoupila tři místní internetové providery (EUNET, E-Net a MS Telecom, za částku 1,913 milionu USD) a vytvořila nový subjekt jménem EuroWeb RT. V listopadu loňského roku pak bylo 51 procent tohoto subjektu prodáno maďarské společnosti Pantel RT (za sumu 2,2 milionu USD).

Z profilu společnosti EuroWeb i jejích dosavadních aktivit je patrné, že jde skutečně o společnost zabývající se hlavně kapitálovými záležitostmi a financováním konkrétních aktivit (zejména na poli poskytování přístupu k Internetu, a to spíše se zaměřením na firemní klientelu), a ne až tak o technické záležitosti spojené s příslušným podnikáním.

Pokud jde o další akvizice, zmiňované v odpovědích Ing. Kozy, i o nich lze najít na Internetu určité konkrétní stopy. Vedou zejména na sousední Slovensko a týkají se deklarovaných záměrů odkoupit majoritní podíly těchto slovenských providerů:

  • R-net (Dodo s.r.o.), 70 % podílu, viz zde
  • SKNET (GNS a.s.), opět 70 procent podílu, viz zde
  • EUNET Slovakia, 51procentní podíl, s možností odkupu dalších 25 procent (viz zde