Vyšlo na www.novinky.cz dne 21.6.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai2327.php3

Nové vedení SPT Telecom: kdo je kdo

Páteční valná hromada SPT Telecom odvolala čtyři české členy představenstva, včetně dosavadního generálního ředitele. Místo nich zvolila nové: dva zaměstnance Telecomu a dva ministerské úředníky. Zvolen byl i nový předseda představenstva. Celkový dojem: Telecom se zbavuje cizorodých elementů ve svém vedení a uzavírá se do sebe.

[Obr: valnahromadaspt_zofin.gif (31694 Bytes)]
Páteční valná hromada se konala za pošmourného počasí na pražském Žofíně, nad kterým při této příležitosti zavlála firemní vlajka (na obrázku zvýrazněno žlutou elipsou). Provedla malé personální zemětřesení, protože odvolala celou řadu lidí z dosavadního předsednictva a dozorčí rady. Konkrétně jde o tyto změny:

Svatoslav Novák - odvolán

Odvolán byl dosavadní generální ředitel SPT Telecom, Svatoslav Novák, a to ke 14. červenci. MF Dnes o tom napsala:

Při přetahování o moc v nejlukrativnější domácí firmě přišel o místo generální ředitel Svatoslav Novák, který do společnosti přišel spolu se strategickým partnerem a jehož hlavu žádal ministr dopravy Antonín Peltrám už od nástupu do funkce.

[Obr: valnahromadaspt_novak.gif (58980 Bytes)]

Sám odvolaný ex-ředitel k tomu v rozhovoru pro TV Prima řekl:

...beru to velmi profesionálně, je to záležitost rozhodnutí valné hromady a akcionářů, takže jak se rozhodli, tak to mají...

V šotu na TV Nova řekl na adresu svého odvolání, které bylo prezentováno jako výsledek půlročního usilovného snažení ministra Peltráma:

Usilovnou prací toho dosáhl

Nový generální ředitel dosud nebyl zvolen. Podle vyjádření tiskové mluvčí Dvořákové pro Lidové noviny podle platných stanov musí být novým generálním ředitelem někdo z představenstva firmy. Tytéž Lidové noviny dávají největší šanci nově zvoleným pánům Klímovi a Němcovi.

Bakala a Dědič - odvoláni

Ze svých postů v představenstvu byli odvolány dvě nezávislé osobnosti - pánové Zdeněk Bakala (mj. předseda představenstva Patria Finance a České akciové společnosti) a Jan Dědič (profesor z Vysoké školy ekonomické).

[Obr: valnahromadaspt_bakaladedic.gif (23633 Bytes)]

Antonín Kalda - odvolán

Odvolána byla i zřejmě nejkontroverznější postava dosavadního představenstva, Antonín Kalda. Stal se členem představenstva na minulé valné hromadě v prosinci loňského roku, v době, kdy už byl odvolán ze svých dřívějších funkcí v SPT. Nejspíše byl trojským koněm ministra Peltráma, který jej chtěl prosadit na post předsedy představenstva. Pro strategického partnera ale byl zřejmě nepřijatelný a ministru Peltrámovi se nepodařilo jej prosadit do čela představenstva.

[Obr: valnahromadaspt_kalda.gif (19728 Bytes)]
Pan Kalda byl zřejmě prvním člověkem z vedení SPT, který veřejně vyslovil názor, že Telecom není připraven na liberalizaci trhu a musí na tom pracovat. Byl za to ostře kritizován, ale dnes už tento názor zaznívá i z úst dalších představitelů SPT.

Přemysl Klíma - nový člen představenstva

Do představenstva byl na valné hromadě zvolen pan Přemysl Klíma, který v roce 1991 založil společnost DATTEL a stal se jejím předsedou představenstva a generálním ředitelem. V současné době pracuje v SPT Telecom jako ředitel pro speciální projekty.

Sobotní MF Dnes na jeho adresu napsala, že:

O posledních dvou (Klímovi a Němcovi, pozn. autora) se ovšem okamžitě na valné hromadě začalo pochybovat.
Mezi akcionáři se totiž proslýchá, že by Klíma nemusel projít bezpečnostními prověrkami společnosti. Potom by podle zákona nemohl nejen vykonávat ve firmě žádnou důležitou funkci, ale neměl by zasedat ani v představenstvu. Klíma nedávno prodal telekomunikační společnost Dattel, která vlastní licenci na provoz místní sítě v Praze 2.

[Obr: valnahromadaspt_klima.gif (59242 Bytes)]

Naproti tomu Lidové noviny (i TV Nova) pasují pana Klímu na horkého kandidáta na místo generálního ředitele SPT.

Jiří Němec - nový člen představenstva

Novým členem představenstva se stal pan Jiří Němec, který od roku 1991 pracoval jako ředitel oblastního závodu pro oblast Brno, a poté jako ředitel o.z. Morava.

[Obr: valnahromadaspt_nemec.gif (26100 Bytes)]
Jiří Němec

Sobotní MF Dnes o něm napsala:

Bývalý šéf oblastního závodu Morava Jiří Němec je zástupcem silné regionální lobby v Telecomu, která se úzkostlivě brání zavádění některých nových technologií. A především plánovanému splynutí čtyř dosavadních regionálních skupin v jeden celek. Je tak ohroženo výrazné zeštíhlení firmy a snížení nákladů, které společnost plánuje už dva roky.

Dva z ministerstev

Dva zaměstnance SPT Telecom (Klímu a Němce) doplnili do celkového počtu čtyř nových členů představenstva (za čtyři odvolané) dva zástupci ministerstev. Prvním je pan Miloslav Hejnák, náměstek ministra financí, který na MF ČR vede úsek daní a cel.

Sobotní Lidové noviny, které všechny změny vidí jako posílení pozic ČSSD nástup, na jeho adresu napsaly:

Hejnák zase patří ke spolehlivým oporám ministra financí Iva Svobody.

Druhý z nových "ministerských" členů představenstva je paní Markéta Gabrielová. Oficiální tisková zpráva SPT Telecom o ní říká:

V roce 1993 ukončila studium na právnické fakultě UK. ... V roce 1994 nastoupila do společnosti Chemoprojekt a.s., kam se vrátila i po mateřské dovolené v roce 1997. Od 1. 4. 1998 pracuje v oddělení vymáhání pohledávek Fondu národního majetku.

Máme předsedu!

První zasedání nově zvoleného předsednictva se uskutečnilo bezprostředně po valné hromadě (přesně v době, kdy probíhala tisková konference s novináři), a ihned zvolilo nového předsedu představenstva. Stal se jím pan Karel Zeman, který byl za člena představenstva poprvé zvolený na minulé valné hromadě v prosinci loňského roku. Poté, co se ministru Peltrámovi nepodařilo prosadit za předsedu představenstva Antonína Kaldu, byl jeho dalším kandidátem právě Zeman. V březnu se pan ministr vyjádřil v tisku takto:

"Já bych samozřejmě pana Zemana rád navrhl jako kandidáta, ale to nám zřejmě nedovolí FNM nebo ministr financí," prohlásil podle ČTK ministr.
[Obr: valnahromadaspt_zeman.gif (41766 Bytes)]

Nyní to tedy FNM a MF ČR zřejmě již dovolili.

Změny i v dozorčí radě

K významným změnám došlo i v dozorčí radě. Byl odvolán její dosavadní předseda Evžen Kočenda a spolu s ním pánové Čestmír Čejka a Vladimír Sokolík. Místo nich byli zvoleni pánové:

  • Luboš Vaněk, který je v současné době poradcem 1. místopředsedy výkonného výboru FNM ČR.
  • Karel Březina, který je v současné době vedoucím Úřadu vlády ČR a mj. proslul jako spoluorganizátor předvolebního turné sociálnědemokratického autobusu Zemák
  • Jaroslav Vrána, odborník na železniční dopravu, náměstek ministra dopravy a spojů.

Co bylo na tiskovce

Po skončení valné hromady byla uspořádána tisková konference pro novináře, na kterou se ale kromě tiskové mluvčí paní Dvořákové dostavil za vedení SPT pouze jeho ekonomický ředitel Urs Kamber (ve stejné době totiž probíhala první schůzka nově zvoleného představenstva). Přítomní novináři byli seznámeni s hlavními fakty (kdo byl zvolen a kdo odvolán) a poté následovala diskuse - ovšem výhradně k ekonomickým otázkám.

Snad jedinou zajímavější informací, kterou jsem zde zaznamenal v jedné z odpovědí pana Kambera, byl jeho výrok o statutu onoho ostudného návrhu, který SPT Telecom nedávno předložil vedení FNM (na odkup sebe sama), a který FNM prohlásil za odporující zákonům. Pan Kamber na adresu tohoto návrhu řekl:

[Obr: valnahromadaspt_tiskovka.gif (48630 Bytes)]
Jakýkoli návrh, který jsme předložili, není návrhem, který by prošel skrz představenstvo, představenstvo neschválilo žádný z návrhů, pouze schválilo, že vedení společnosti může předložit návrhy Fondu národního majetku a tyto návrhy s Fondem projednat.

Telecom se uzavírá do sebe

Hodnocení rozsáhlých personálních změn, ke kterým ve vedení SPT Telecom došlo, může být různé. Například sobotní článek v MF Dnes dospívá k závěru, že stát posílil svou pozici v SPT. Lidové noviny to zase vidí jako posílení pozic vládnoucí ČSSD. Obojí je asi logický závěr.

Osobně však považuji za nejvýznamnější to, že se vedení SPT uzavírá do sebe, v tom smyslu, že se v něm nyní objevují pouze zástupci strategického partnera a českého státu, zatímco zástupci třetích stran (resp. nezávislé osobnosti) jsou z vedení vytlačovány. Interpretuji to tak, že boj o osud Telecomu si mezi sebou rozdávají (a strategické posty si mezi sebou rozdělují) dvě hlavní zúčastněné strany - TelSource a český stát - a nechtějí, aby jim bylo vidět do karet či dokonce "mluveno" do jejich počínání.

[Obr: valnahromadaspt_kok1.gif (44437 Bytes)]
...vytvořili jsme nový tým a máme důvěru v budoucnost. Je třeba vymazat potenciální odchod ze slovníku TelSource...

Soudě podle vcelku hladkého průběhu valné hromady, včetně úspěšné volby nového předsedy představenstva a smířlivých výroků "nejvyšších představitelů" obou stran, zřejmě mezi nimi došlo k nějaké dohodě. Ovšem k jaké, to se asi hned tak nedozvíme. Nejspíše to za určitý čas pocítíme - buďto na kvalitě a dostupnosti našich telekomunikací, nebo jen na svých peněženkách. Osobně se obávám spíše toho druhého, ale nechci malovat čerta na zeď. Raději bych se nechal příjemně překvapit.