Vyšlo na www.novinky.cz dne 12.5.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai2115.php3

Brány ComNetu se otevřely

První den letošního ComNetu nepřinesl nic převratného: proběhlo slavnostní zahájení, pořádně sprchlo, hrály se šachy, začala se volit Miss ComNetu, a do všeho začala ještě vysílat místní televize.

Brány letošního ComNetu se na pražském Výstavišti otevřely již v 9 hodin ráno, ale slavnostní zahájení se konalo až o hodinu později, v důstojných prostorách zdejšího Lapidária.

[Obr: branycomnetu.gif (77006 Bytes)]

[Obr: comnetbobosikova.gif (26703 Bytes)]
Jana Bobošíková
Jak se již pomalu stává tradicí, akce podobného typu uvádí (či moderují) osobnosti z televizního světa či herci, a nejinak tomu bylo i v případě slavnostního zahájení ComNetu - uváděla jej paní Jana Bobošíková, známá z televizní obrazovky. S prvním úvodním proslovem vystoupil pan Gunnar Kuchler, ředitel ComNetu, který vyjádřil přesvědčení, že cílem ComNetu je odrážet vývoj a změny, ke kterým dochází na našem telekomunikačním trhu.
[Obr: comnetmertlik.gif (35582 Bytes)]
Místopředseda Pavel Mertlík
Dalším v řadě byl místopředseda vlády Pavel Mertlík, který se zmiňoval o nedávno dokončené koncepci takzvané státní informační politiky a vyjádřil přesvědčení, že právě tato koncepce umožní "brát informační technologie vážněji než dosud".

[Obr: comnetgillin.gif (37489 Bytes)]
Paul Gillin
Dalším v pořadí byl šéfredaktor amerického Computerworldu, Paul Gillin, který barvitě popisoval možnosti on-line světa a jejich dnešní využívání v USA. Zpátky na zem pak přítomné dovedla zdravice prvního místopředsedy Úřadu pro státní informační systém, pana Jindřicha Kodla.

Nic převratného či skutečně nového jsem při slavnostním zahájení nezaznamenal, snad kromě zmínky místopředsedy Mertlíka o tom, že již je připraveno paragrafované znění návrhu nového telekomunikačního zákona. Odvolával se přitom na přítomnou paní Marcelu Gurlichovou, náměstkyni Ministerstva dopravy a spojů a současně členku představenstva SPT Telecom.

[Obr: comnetkuchler.gif (34583 Bytes)]
Gunnar Kuchler
V druhé řadě přitom seděl další představitel SPT Telecom, jeho generální ředitel Svatoslav Novák - ale ani on aktivně nevystupoval. Nejspíše proto, že SPT Telecom na letošním ComNetu vůbec není - jako firma zde nevystavuje, a oproti dřívějším zprávám se neúčastní ani doprovodné konference s názvem "Elektronický business" (tj. lidé z SPT Telecom zde nepřednáší). Podobně na letošním ComNetu chybí i další velká jména naší telekomunikační scény - oba mobilní operátoři EuroTel a Paegas či nedávno narozený Contactel. Pokud vás zajímá, kdo všechno na ComNetu naopak vystavuje, příslušný seznam najdete zde.

[Obr: comnetsachy.gif (53061 Bytes)]
Počítačová simultánka

Kromě stánků jednotlivých firemních vystavovatelů najdete na letošním ComNetu i některé další doprovodné aktivity. Patří mezi ně šachový koutek, kde si můžete zahrát šachy proti počítači (či na skutečné šachovnici), a dokonce by zde měly probíhat i celé malé turnaje.

[Obr: comnetsolutionspark.gif (53150 Bytes)]

V pravém křídle se nachází tzv. Solutions Park, což je přednášková místnost obložená malými expozicemi vystavovatelů, kteří zde prezentují svá konkrétní řešení. Pokud jsem ale stihnul zaznamenat, pozornost návštěvníků vesměs přitahovaly probíhající přednášky, a ne až tak tyto expozice.

[Obr: comnettvstudio.gif (54189 Bytes)]
Vnitřek místního televizního studia
Jiným zajímavým momentech, který se v poslední době také již pomalu stává tradicí, je přímý televizní přenos - z letošního ComNetu vysílá "televize" TV Visual, využívající sítí CESNETu. Ve skutečnosti se ale moc nejedná o přímý přenos, protože kromě několika málo zpravodajských bloků byl včera vysílán záznam z předchozího dne (z pondělního jednání doprovodné konference Elektronický business, která probíhala v pondělí a v úterý v hotelu Diplomat). Konkrétní program vysílání této "veletržní" televizní stanice můžete najít zde.

[Obr: comnettvprenos.gif (53887 Bytes)]
Ukázka televizního vysílání
No a jak by mohl být ComNet pořádným veletrhem, kdyby na něm neprobíhala soutěž o Miss? Jak se již pomalu stává tradicí, i na ComNetu se bude volit nejkrásnější dívka z řad pořadatelů - první nominace najdete na stejném místě jako program místní televizní stanice (zde).