Vyšlo na www.novinky.cz dne 11.5.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai2109.php3

Přímé bankovnictví opravdu nezná hranic

V neděli 9. května v 18:51 místního času proběhla v Expandia Bance jedna zajímavá finanční transakce. Byla zadána přímo z Himálají, ze základny horolezecké expedice na čtvrtou největší horu světa, tedy Lhotse.

Nestává se mi příliš často, abych ve své (listovní) poštovní schránce našel pohlednici až z dalekého Nepálu. Byl to pozdrav od účastníků horolezecké expedice, kteří se vydali do dalekých Himálají zdolat čtvrtou nejvyšší horu světa, Lhotse (či snad: Lhoce?). Její výška je 8516 metrů.

(větší obrázek)

Co měli autoři na mysli, když psali o dostupnosti Expandia Banky i ze vzdálených Himálají, jsem se dozvěděl ve včera vydané tiskové zprávě:

Himálaje 9. května 1999 - Base camp pod Everestem české expedice Himalaya ´99 se stal v 18:51 místního času nejvýše položenou "pobočkou" Expandia Banky. Ze střechy světa byly realizovány dvě bankovní transakce prostřednictvím notebooku Spectec připojeného na Internet pomocí satelitního telefonu Nera, a to v symbolické výši 8 516,- Kč, která odpovídá 8 516 metrům čtvrté nejvyšší hory světa Lhoce, která je cílem expedice.

I takhle vypadají klienti Expandia Banky

Tisková zpráva obsahovala i přesnější popis obou transakcí:

Provedli jsme dvě finanční operace. První byla realizována za pomocí satelitního telefonu a prostřednictvím telefonní bankéřky Expandia Banky a převedli jsme peníze z účtu na účet. Následně jsme tuto operaci pomocí Internetu ověřili a stejnou sumu převedli zpět. Zpětná operace byla potvrzena přímo na e-mailovou adresu base campu. Zároveň jsme tak symbolicky oslavili roční výročí otevření první banky v ČR poskytující výhradně služby přímého bankovnictví.

Co k tomu dodat? Snad jen to, že přímé bankovnictví dnes asi skutečně může být přímé - vaše banka může být "po ruce" odkudkoli, kdykoli a okamžitě. Jen mne tak napadá, že když horolezci zadali své transakce přímo z Himálají a na jejich příkazy reagoval bankovní server kdesi v České republice, kde vlastně došlo k finanční transakci v právním slova smyslu? Expandia Banka očividně poskytla své služby někomu na území Nepálu, ale dovolím si předpokládat že nemá licenci na poskytování bankovních služeb v této zemi. Ovšem s tím ať si lámou hlavu právníci...