Vyšlo na www.novinky.cz dne 15.4.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai1956.php3

Verdikt ČTÚ o internetové telefonii je na spadnutí

Na veletrhu bit Prague vrchní ředitel ČTÚ, David Stádník naznačil, že v brzké době lze očekávat verdikt jeho úřadu ohledně legálnosti internetové telefonie.

Veletrh bit Prague, který v těchto dnech probíhá v novém veletržním areálu v pražských Letňanech, není zrovna přeplněn návštěvníky. Asi nejlépe to vystihnul oblíbený zpravodajský server Kachna, když tuto akci pasoval na první personalizovaný veletrh na světě - tedy veletrh přizpůsobený individuálním potřebám každého jednotlivého návštěvníka. Faktem je, že v pondělí i ve středu, kdy jsem veletrh navštívil, zely jeho velké a moderní prostory téměř úplnou prázdnotou. Naznačují to ostatně i obrázky.

[Obr: vstupnabitprague.gif (29316 Bytes)]

Škoda je to o to větší, že doprovodný program veletrhu nebyl vůbec nezajímavý. Sešlo se zde mnoho zajímavých jmen, schopných mluvit o zajímavých a důležitých věcech - ale své proslovy často pronášeli k nepříliš zaplněným sálům. Asi nejhorší to bylo v pondělí, kdy na úvodních přednáškách bylo v hlavním sále tolik lidí, že by se dali spočítat na prstech obou rukou (a to včetně předsedajícího a dalších pořadatelů). Některé přednášky pro nezájem odpadly úplně (například i ta moje).

[Obr: vnitrekbitprague.gif (36176 Bytes)]
Vnitřek veletržní haly bit Prague

[Obr: stadnikbitprague1.gif (15043 Bytes)]
Ředitel Stádník
Velmi zajímavá byla úplně první středeční přednáška, kterou přednesl vrchní ředitel Českého telekomunikačního úřadu, pan David Stádník. Hovořil již tradičně o stavu liberalizace v jednotlivých oblastech našich telekomunikací a odpovídal také na dotazy. Jeden z nich se týkal i postoje ČTÚ k internetové telefonii - zde pan Stádník řekl, že v nejbližší době lze očekávat vyjádření jeho úřadu k samotné podstatě internetové telefonie. Uvedl dokonce konkrétní termín, a to do 14 dnů.

[Obr: standnikbitprague.gif (25838 Bytes)]
Ředitel Stádník
Tento výrok si zaslouží podrobnější rozvedení - souvisí totiž s kauzou služby Paegas Internet Call, kterou u nás začal poskytovat Radiomobil ve své síti Paegas a která je specifickou formou internetové telefonie (typu: z mobilního telefonu, do zahraničí přes datovou síť "internetového typu", na jakýkoli telefon). Nejspíše na popud SPT Telecom (který to ale oficiálně popírá) začal poskytování této služby šetřit Český telekomunikační úřad, který rozhodnul nejprve na přelomu října a listopadu loňského roku (viz např. zde), kdy se vyslovil proti její legálnosti. Po rozkladu definitivně zakázal Radiomobilu provozování této služby k 25. únoru letošního roku (viz např. zde či zde nebo zde ). Radiomobil se k tomuto definitivnímu rozhodnutí vyjádřil v této tiskové zprávě, na kterou ČTÚ reagoval tímto svým vysvětlením.

Podstatné je na celé věci to, že ČTÚ rozdělilo celý problém kolem služby Paegas Internet Call na dvě oblasti:

  • na posouzení této konkrétní služby jako takové, z pohledu licenčních podmínek (zřejmě bez ohledu na její technickou podstatu),
  • na otázku internetové telefonie (jako technického řešení) a jejího vztahu k hlasovým službám

Verdikt ČTÚ z února letošního roku se přitom týká pouze první z obou oblastí, a nikoli té druhé. Svědčí o tom i následující pasáž z vyjádření ČTÚ:

O otázce, zda podstata služby Paegas Internet Call, tj. "internetová telefonie", je nebo není v souladu s platnými právními předpisy, bude rozhodnuto až na podkladě odborných posudků soudních znalců, které Český telekomunikační úřad v této kauze požádal o stanovisko. O tom už v roce 1998 byla široká veřejnost informována, konečné rozhodnutí ČTÚ lze pak očekávat v nejbližší době.

Podle včerejšího vyjádření pana ředitele Stádníka by tedy "nejbližší dobou" mělo být nadcházejících 14 dní. Počkejme si tedy ještě těch několik dní.