Vyšlo na www.novinky.cz dne 10.4.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai1932.php3

Bill Gates: Byznys rychlostí myšlenky

V pořadí již druhá kniha o informačních technologiích od Billa Gatese, která nyní přichází i na náš knižní trh, je určena především podnikatelům. Zabývá se tím, jak technologie mění tvář i formy podnikání a jak se zrychluje "dělání byznysu".

[Obr: businessrychlostimylenky.gif (25202 Bytes)]
V nakladatelství Management Press vychází v těchto dnech zajímavá knížka. Autorem jejího obsahu není nikdo jiný než sám Bill Gates, který prakticky z ničeho dokázal vybudovat obrovské a obrovsky úspěšné impérium jménem Microsoft. Ať už se to někomu líbí (či naopak nelíbí), schopnost podnikání mu určitě nelze upřít a jeho názory a představy jistě stojí za vyslechnutí - zvláště když jde o názory na to, jak se "dělání byznysu" mění v důsledku nástupu moderních technologií, jak se nejrůznější procesy a cykly zkracují či jak obrovsky roste význam informací a jak se schopnost efektivní a rychlé práce s informacemi stává doslova klíčovou záležitostí pro přežití nejrůznějších "firemních organismů". Právě na práci s informacemi je orientován i jeden významný koncept, který autor ve své knize zavádí a následně popisuje jeho důležitost - jde o "digitální nervový systém", umožňující firemním subjektům nakládat s informacemi tak, jak je třeba (a také tak rychle, jak je třeba). Celá kniha je přitom doslova přeplněna velkým množstvím konkrétních příkladů, místy až případových studií, ať již ze samotné firmy Microsoft či z celé řady dalších významných firem. Mou podrobnější recenzi celé knihy můžete najít zde.

Kniha a její WWW stránky

Když v roce 1995 napsal Bill Gates svou první knihu, zaměřenou spíše na technologie a nazvanou "The Road Ahead" (o rok později vyšla také v českém překladu s názvem "Informační dálnice"), doplnil ji diskem CD ROM. Dnes svou druhou knihu doplnil "živými" WWW stránkami na Internetu. I to svědčí o posunu, který za uvedenou dobu nastal, a o rostoucím významu Internetu.

Zmíněné "doprovodné" WWW stránky se nachází na adrese http://www.speed-of-thought.com, a najdete zde například stručnou anotaci všech kapitol včetně vybraných ukázek, a také odkazy na další relevantní informační zdroje (i třeba errat, neboli seznam chyb). Nechybí ani životopisné údaje o autorovi či obsáhlý rozhovor s ním, ve kterém mj. objasňuje, co jej vedlo k sepsání knihy.

Doprovodné WWW stránky k českému překladu Gatesovy knihy připravilo na svém webu i vydávající nakladatelství Management Press. Například zde najdete přehled kapitol knihy a zde je její základní charakteristika a popis. Nechybí samozřejmě ani informace o možnosti zakoupení knížky.

Můj dojem

Nová knížka Billa Gatese určitě stojí za přečtení. A to nejen manažerům s rozhodovacími pravomocemi, na které je především zaměřena. Obsahuje obrovské množství příkladů a podnětných myšlenek a na své si v ní určitě přijdou i všichni ostatní, včetně celé širší odborné veřejnosti. Jen jedno bych všem doporučil - až budete knihu číst, nezapomeňte u toho také sami přemýšlet vlastní hlavou. Třeba zjistíte, že vás některé myšlenky a představy autora zrovna neoslovují (jako mne rozhodně neoslovila představa personalizovaných televizních reklam, či producentů dokonale informovaných o mých zájmech, zálibách a potřebách). Zcela určitě však v knize najdete obrovský zdroj inspirace, podložený zkušenostmi výjimečného a výjimečně úspěšného byznysmena.

-------

Bill Gates: Byznys rychlostí myšlenky
Překlad Ing. Petr Koubský
vydává Management Press, 1999
Vázaná, 165x235 mm, 356 str.
Doporučená cena 390,- Kč
ISBN 80-85943-97-2
Vyšlo 1. dubna 1999