Vyšlo na www.novinky.cz dne 1.3.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai1703.php3

Jak se žije v eCity? Část 3: Koupě bytu

Prvním úkolem, který čeká na nové obyvatele i návštěvníky eCity, je koupě bytu. Bytová krize ve virtuálním městě není a bytů je dost. Počátečního půl milionu je snad stále ještě na vašem účtu, takže co zbývá? Vybrat si a zaplatit!

Prvním úkolem, který čeká na každého nového návštěvníka i obyvatele eCity, je pořídit si vlastní bydlení. Je to ostatně i první z úkolů v hlavní hře. Takže nechcete-li být bezdomovcem ve virtuálním městě, rychle zamiřte do místní realitní kanceláře jménem eReality.

Najdete ji snadno, na své osobní stránce máte v políčku "Hlavní hra" tento úkol předepsán, a dokonce jste na něj upozorňováni animovaným ukazatelem - takže stačí kliknout na kousek textu, kterým jste vyzýváni k zakoupení bytu, a rázem se dostanete na stránky místní realitky.

Pokud jsem si stačil všimnout, realitní kancelář eReality je v eCity jediná a její ceny jsou tudíž monopolní. Ale nebojte se, nejsou zase až tak přemrštěné - cena bytů je jednotná, a to 200 000,- EK. Vzhledem k tomu, že při nastěhování do eCity jste získali na svém osobním účtu rovného půl milionu, by takovýto byt pro vás neměl být nedostupný.

Vybrat si můžete ze dvou různých interiérů a několika exteriérů.

[Obr: volbainterieruecity.gif (11656 Bytes)]
Volba interiéru

Pokud se nemůžete rozhodnout ze statického obrázku (viz výše), můžete si prohlédnout interiér pomocí prostorového "videa", ve formátu IPIX - jde vlastně o prostorový obrázek z jednoho bodu, ve kterém se můžete libovolně otáčet ve všech směrech, můžete si i přibližovat libovolnou část interiéru, ale nemůžete se pohybovat interiérem.

[Obr: interierecity.gif (56582 Bytes)]
Interiér ve formátu IPIX

Dalším stupněm volnosti při výběru vašeho nového bytu je exteriér neboli lokalita, ve které se byt bude nacházet. Zde máte bohatší výběr, nabízena je například poušť, exotická zahrada, přístav či středověké město a pamatováno je i na skalní zastánce panelákových sídlišť.

[Obr: exterierecity.gif (17793 Bytes)]
Nabídka různých lokalit

Každou lokalitu si přitom můžete prohlédnout v panoramatickém pohledu - ten je reprezentován "širokoúhlým" statickým obrázkem, který si můžete posouvat ve svém prohlížeči zprava doleva a naopak a tím se vlastně "rozhlížet".

[Obr: exterierpouste.gif (31679 Bytes)]
Jeden z exteriérů - poušť, v pozadí je vidět samotné eCity
Jakmile si vyberete svůj byt, zbývá již jen maličkost - zaplatit. K tomu vám stačí kliknout na ikonu u příslušné lokality (na obrázku není vidět), a tím se již přenesete do vaší místní Expandia banky.

Abyste ale mohli zaplatit za nový byt ze svého účtu, musíte nejprve bance prokázat, že jste to skutečně vy. V normální Expandia bance se prokážete zadáním svého klientského čísla a kódu, který vám vygeneruje váš elektronický klíč (který vlastníte ve fyzické podobě). V eCity tento klíč máte pouze virtuálně, tj. ve formě plně funkčního appletu na příslušných stránkách, kde jej budete potřebovat. Nemusíte se ale bát, že s ním nebudete umět pracovat. Je to velmi jednoduché a vždy budete mít vedle appletu "polopatický" návod ve stylu "nejprve zmáčkni to a pak to".

[Obr: elektronickyklicecity.gif (9883 Bytes)]
Virtuální elektronický klíč ve formě appletu
Když bance prokážete, že jste skutečně tím, za koho se vydáváte, může již dojít k faktickému placení, formou bankovního převodu z vašeho účtu na účet prodávající eReality. Zde se opět ukazuje obrovská výhoda přímého bankovnictví, zejména v jeho internetové podobě - rovnou vám najede předvyplněný formulář, ve kterém je vše podstatné již vyplněno.
[Obr: platbazabyt.gif (4503 Bytes)]
Předvyplněný formulář platby za byt v Expandia bance

Vám zbývá jen nastavit některé volitelné prvky - například to, zda si přejete zaslat potvrzení o realizace celé bankovní operace.

[Obr: oznamenioplatbe.gif (4150 Bytes)]
Nastavení způsobu informování o transakci

Příslušnou zprávu si můžete nechat poslat elektronickou poštou na svou adresu (zadanou při registraci neboli "nastěhování") nebo na mobil. Další možností pak je nechat si zprávu poslat na místní poštovní schránku v rámci eCity. Nastavit si přitom můžete i text potvrzovací zprávy.

[Obr: potrvrzenitransakce.gif (2708 Bytes)]
Emailové potvrzení bankovní transakce

Kromě potvrzení o realizaci bankovní transakce můžete obdržet i zprávu od prodejce, o tom, že vám příslušné zboží prodal - samozřejmě opět v elektronické formě.

[Obr: potvrzeninakupu.gif (3494 Bytes)]
Potvrzení od prodejce o uskutečněném obchodě

No a tím je vlastně celá koupě bytu dokončena - přesvědčit se o tom můžete i návratem na svou osobní stránku. Tam by již neměla být koupě bytu uvedena jako úkol ke splnění a naopak by se vám měla odpovídajícím způsobem zvýšit procenta splněných úkolů v tzv. hlavní hře.

Další úkoly, které na vás čekají ve virtuálním městě eCity, jsou povětšinou podobné koupi bytu - jde o nalezení a koupi určitého konkrétního zboží či služeb nebo třeba zadání trvalého platebního příkazu v místní Expandia bance (něco jako placení nájemného) apod.