Vyšlo na www.novinky.cz dne 5.2.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai1568.php3

Software602 chce prodávat i dodávat po internetu!

Český Software602 přichází s velmi zajímavou novinkou: hodlá své produkty dodávat nikoli v tradičních krabicích, ale on-line způsobem prostřednictvím internetu. Zatím ale jen na zahraničních trzích.

[Obr: logosw602.gif (2131 Bytes)]
Prodávat něco po internetu dnes už není žádnou velkou novinkou - dosud se ale různé formy elektronické komerce zaměřovaly hlavně na prvotní fázi prodeje, tedy na prezentaci nabídky, na výběr a objednání zákazníkem a na zaplacení. Pro faktické dodávky objednaných produktů se dosud používají tradiční "fyzické" distribuční kanály - pravda, pro většinu produktů to ani jinak nejde, třeba objednanou pizzu vám někdo musí fyzicky doručit až domů. Ale existují i takové produkty, které nemusí nutně mít "hmotnou" podobu. Patří mezi ně samozřejmě i software. Přitom pro některé druhy softwaru je on-line forma jejich distribuce (tj. zejména po internetu) typická už dlouhou dobu. Jde např. o různé freewarové a sharewarové programy. Ovšem v tak "konzervativní" oblasti, jakou jsou kancelářské balíky, je on-line forma jejich distribuce dosud vzácná asi jako šafrán. Důvod je nasnadě: cena sharewarových a freewarových programů je velmi nízká (resp. nulová) a případné "balné" a "dopravné" by tuto nízkou cenu znehodnocovalo. Navíc jde o produkty určené spíše "fandům" než mnohem konzervativnějším "business uživatelům".

[Obr: nemravakaucky.gif (43472 Bytes)]
Z tiskové konference Software602
Naproti tomu u tzv. kancelářských balíků (jako je třeba MS Office, Lotus SmartSuite, či 602proPC) není poměr mezi cenou "balného" a "dopravného" a cenou softwarového produktu jako takového zase tak drastický. Ovšem ani zde nejsou náklady na zabalení a fyzickou distribuci zdaleka zanedbatelné. To vede snad všechny výrobce kancelářských balíků k hledání úspor i v této oblasti. Vcelku běžná jsou dnes taková řešení, kdy si zákazník koupí jen jednu "krabici" (neboli fyzickou podobu produktu, včetně médií, tištěných manuálů atd.), ale může si tento produkt nainstalovat vícenásobně, tedy na tolika počítačích, kolik mu umožňuje multilicence (tj. k jedné fyzické "krabici" se prodává právo vícenásobného použití).

To, s čím nyní přichází firma Software602 (a co oznámila na své včerejší tiskové konferenci), je plně "bezkrabicový" prodej jejích produktů určených pro severoamerický trh - zde si uživatelé vyberou prostřednictvím internetu, zaplatí prostřednictvím internetu (skrze svou kreditní kartu a se zabezpečením "jen" pomocí SSL) a hlavně si po internetu zakoupený produkt také stáhnou (downloadují) a nainstalují na svém počítači. Stejně tak dostane kupující po internetu i potřebné licenční oprávnění, takže vše se vlastně bude odehrávat on-line cestou, bezpapírově, a tudíž vlastně bez jakýchkoli nákladů na balení a distribuci (neuvažujeme-li náklady na použití internetu).

[Obr: esd.gif (21652 Bytes)]

Sama firma Software602 tomu říká ESD, neboli: Electronic Software Distribution. Již dnes je na jejích stránkách nabízen touto formou produkt 602proInternet Server Lite za 49.95 USD, ale již během února by měla přibýt lokalizovaná (rozuměj: do angličtiny převedená) verze českého kancelářského balíku 602 pro PC s názvem 602Pro PC Suite a posléze by měl následovat i 602Pro Office Server Personal. Tato skladba produktů také dává tušit, že celý "ESD prodej" bude zřejmě zaměřen na menší uživatele - od malých a středních firem až po jednotlivce, resp. domácí uživatele.

Co je skutečně nového?

Opravdové novum na tomto oznámení firmy Software602 není technická stránka věci. Samotná distribuce programových produktů po internetu není nic převratného. Světoborný je "obchodní" aspekt celé věci, neboli rozhodnutí prodávat produkt typu kancelářského balíku a dodávat ho výhradně on-line způsobem. To je také velmi důležité - příslušné produkty nebudou vůbec dodávány v "krabicové" podobě, ale pouze v podobě elektronické (pro download skrz internet). Představitelé Software602 na tiskové konferenci vyjádřili své přesvědčení o tom, že americký trh je na takovouto "on-line-only" distribuci plně připraven. Na můj dotaz, zda tím nepřijdou o konzervativnější zákazníky zvyklé na tradiční krabicovou podobu softwaru, odvětili, že to si nemyslí.

Zajímavý aspekt celé věci, který představitelé Software602 neopomněli zdůraznit, je možnost oslovení globálního trhu - tradiční "krabice" mohou být v určitou dobu rozvezeny jen v určité lokalitě do místních prodejen a jiných odbytových center, ale zpřístupnění určitého produktu pro přímý prodej a přímý download prostřednictvím internetu jej činí okamžitě dostupným pro kohokoli v dosahu celého internetu.

Jak dopadne experiment?

Ačkoli představitelé Software602 prezentovali vše jako "hotovou věc" a zavedený obchodní model, osobně jsem přesvědčen, že jde do značné míry ještě o experiment. I když potenciální zákazníci v USA zřejmě jsou hodně "internetově vyspělí", stále jsou to jen lidé, s určitými zvyky a obyčeji, které se nemění zase až tak rychle. Že by například všichni definitivně zapomněli na lidský zvyk posuzovat zboží podle jeho obalu? Vždyť tady žádný obal vlastně nebude! Pravda, cena bude moci být adekvátně nižší, ale bude to dostatečná motivace pro všechny koncové zákazníky? Možná u dobře zavedeného produktu, který je veřejnosti dostatečně znám. Ale u nového produktu, který se teprve chce prosadit?

A co třeba otázka manuálů? Že by nikdo nepožadoval tištěné manuály a všem stačily manuály v čistě elektronické podobě? Nebo že by si lidé pořízovali program čistě on-line způsobem, ale pak si stejně přikupovali tištěné manuály, s nezbytným "fyzickým" doručením?

Jistě, budoucnost se zřejmě ponese ve znamení rostoucího podílu on-line dodávek a on-line distribuce, ale moc nevěřím na výlučnost tohoto řešení (a navíc hned teď). I do budoucna bych spíše očekával koexistenci obou řešení, a tedy "krabicových" i "nekrabicových" verzí, na kterých by současně bylo možné názorně ukázat i rozdíl v ceně. Proto mne docela překvapuje, že Software602 hodlá příslušné produkty nabízet výhradně v "bezkrabicové" podobě.

V každém případě tomuto odvážnému a velmi potřebnému experimentu držím palce.