Vyšlo na www.novinky.cz dne 22.1.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai1467.php3

Báječný svět počítačových sítí

Jako součást nového TechDesku odstartuje na Novinkách i zbrusu nový seriál se jménem Báječný svět počítačových sítí. I přes svůj poetický název bude zaměřen technicky a bude se snažit seznámit čtenáře s tím, co nabízí dnešní svět počítačových sítí a počítačových komunikací, doslova naditý báječnými technologiemi a ještě báječnějšími možnostmi jejich využití. Cílem nebude zahrnout čtenáře lavinou technických detailů typu „ten a ten bit má takový a takový význam" - půjde spíše o získání určitého povědomí o principech, možnostech, souvislostech a perspektivách dnešních počítačových a komunikačních technologií.

Nepůjde přitom o klasický seriál tutoriálového (výukového) typu, ve kterém by jednotlivé díly na sebe úzce navazovaly v přísném logickém sledu. Půjde spíše o seriál typu encyklopedie - jeho jednotlivé díly budou logicky uceleným výkladem určitého tématu a mezi sebou budou mít jen velmi volnou vazbu. Díky tomu se při čtení jednotlivých dílů čtenář nebude muset složitě rozpomínat na to, o čem se psalo minule - a snad to bude i čtenářsky přitažlivější než typická souvislá „nalejvárna".

Encyklopedický charakter nového seriálu by měl usnadnit i zpětnou vazbu mezi autorem a čtenáři - nepůjde sice o rubriku typu „odpovídáme na vaše dotazy", ale na druhé straně uvítám vaše náměty a tipy na zajímavá témata z oblasti počítačových sítí a komunikací, která by vás zajímala. Díky volné vazbě mezi jednotlivými díly bude dokonce možné se vracet k určité problematice a probírat ji i z jiného pohledu či v jiných souvislostech nebo ve světle rychlého vývoje, ke kterému v „báječném světě počítačových sítí" skutečně dochází.

Seriál bude vycházet jednou týdně (alespoň zpočátku), a to vždy v pondělí.