Kauza úplatek: ani druhá strana nemá nic v ruceJiskřička naděje, že by alespoň na nizozemské straně mohly být nějaké důkazy o údajném uplácení při privatizaci SPT Telecom, v pondělí pohasla. Nizozemská vláda oznámila, že nemá nic v ruce, a naopak žádá naše úřady o pečlivé vyšetření. Zmíněnou jiskřičkou naděje byla skutečnost, že v Nizozemí nebylo v roce 1995 uplácení do zahraničí trestné, a příslušné částky dokonce mohly být odpočítány z daní. Možnosti, že by byl eventuelní úplatek zanesen v účetnictví společnosti KPN, a tudíž byl i poměrně snadno zjistitelný a prokazatelný, se okamžitě chytili i někteří naši politici. Například ministr bez portfeje Bašta v nedělní Sedmičce na TV Nova nejprve pohovořil o tom, jak je těžké dokázat nějaké podplácení (což je jistě pravda), a pak vložil své naděje do nizozemské strany:
Moderátor Vávra: Dobře, čili spoléháte tedy na to, že v nějakých daňových přiznáních společnosti KPN v Holandsku by mohl být důkaz o tom že tady někoho upláceli .... Již před tímto pořadem se v našem tisku objevily zprávy, naznačující že přes účetnictví KPN zřejmě cesta nepovede - společnost KPN si sama naordinovala dvojnásobný audit, od dvou nezávislých firem, které by měly její účetnictví očistit od jakéhokoli podezření. (viz např. zde ). Asi by to nedělala, kdyby v jejím účetnictví byly nějaké zjevné stopy něčeho nekalého. A kromě toho: vždyť ani značně forenzním auditorům není nutné říkat ani ukazovat všechno, co by je mohlo zajímat - to dobře víme z našich zeměpisných šířek! V pondělí večer pak přišla z Nizozemí neradostná zpráva, která vrací míček zpět na naše značně rozhárané hřiště. Cituji z Českých novin: BRUSEL/HAAG 11.ledna (ČTK) - Nizozemská vláda v pondělí sdělila, že nemá žádné důkazy úplatkářství při částečné privatizaci české společnosti SPT Telecom v roce 1995, nebo stopy k němu vedoucí. Žádá české úřady, aby samy vyšetřily obvinění v tomto směru, jež byla vznesena proti nizozemské telefonické společnosti KPN (Koninglijke PTT Nederlanden). V dopise podepsaném státní tajemnicí v ministerstvu dopravy a telekomunikací Monique de Vriesovou stojí, že Haag je připraven při vyšetřování spolupracovat, nemá však k dispozici žádné důkazy či indicie o údajné korupci. Vyšetřování je tedy "odpovědností českých úřadů".
Takže ani v Nizozemí zřejmě nemají žádný trumf v rukávě, kterým by mohli nahrát naší straně do karet. Pravdu nejspíše bude mít poslanec Ivan Pilip, který ve zmíněné Sedmičce pronesl hned dvě proroctví - jedno široce medializované, o chystaném handlu mezi ČSSD a ODS ohledně prezidentského postu výměnou za pokračující toleranci vlády a schválení rozpočtu.
To druhé se týkalo možnosti vyšetření velkých úplatkářských kauz: pravda v nich může vyjít najevo a být dokázána teprve tehdy, až promluví někdo z přímých účastníků. A to může trvat mnoho a mnoho let, pokud k tomu vůbec dojde.
|