Vyšlo na www.novinky.cz dne 12.1.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai1438.php3

Kauza úplatek: ani druhá strana nemá nic v ruce

Jiskřička naděje, že by alespoň na nizozemské straně mohly být nějaké důkazy o údajném uplácení při privatizaci SPT Telecom, v pondělí pohasla. Nizozemská vláda oznámila, že nemá nic v ruce, a naopak žádá naše úřady o pečlivé vyšetření.

Zmíněnou jiskřičkou naděje byla skutečnost, že v Nizozemí nebylo v roce 1995 uplácení do zahraničí trestné, a příslušné částky dokonce mohly být odpočítány z daní. Možnosti, že by byl eventuelní úplatek zanesen v účetnictví společnosti KPN, a tudíž byl i poměrně snadno zjistitelný a prokazatelný, se okamžitě chytili i někteří naši politici. Například ministr bez portfeje Bašta v nedělní Sedmičce na TV Nova nejprve pohovořil o tom, jak je těžké dokázat nějaké podplácení (což je jistě pravda), a pak vložil své naděje do nizozemské strany:

[Obr: sedmicka.gif (60086 Bytes)]
Moderátor Vávra: Dobře, čili spoléháte tedy na to, že v nějakých daňových přiznáních společnosti KPN v Holandsku by mohl být důkaz o tom že tady někoho upláceli ....
Ministr Bašta: ..... a že by mohla mluvit druhá strana, na to spoléhám poněkud více.

Již před tímto pořadem se v našem tisku objevily zprávy, naznačující že přes účetnictví KPN zřejmě cesta nepovede - společnost KPN si sama naordinovala dvojnásobný audit, od dvou nezávislých firem, které by měly její účetnictví očistit od jakéhokoli podezření. (viz např. zde ). Asi by to nedělala, kdyby v jejím účetnictví byly nějaké zjevné stopy něčeho nekalého. A kromě toho: vždyť ani značně forenzním auditorům není nutné říkat ani ukazovat všechno, co by je mohlo zajímat - to dobře víme z našich zeměpisných šířek!

V pondělí večer pak přišla z Nizozemí neradostná zpráva, která vrací míček zpět na naše značně rozhárané hřiště. Cituji z Českých novin:

-------

BRUSEL/HAAG 11.ledna (ČTK) - Nizozemská vláda v pondělí sdělila, že nemá žádné důkazy úplatkářství při částečné privatizaci české společnosti SPT Telecom v roce 1995, nebo stopy k němu vedoucí. Žádá české úřady, aby samy vyšetřily obvinění v tomto směru, jež byla vznesena proti nizozemské telefonické společnosti KPN (Koninglijke PTT Nederlanden). V dopise podepsaném státní tajemnicí v ministerstvu dopravy a telekomunikací Monique de Vriesovou stojí, že Haag je připraven při vyšetřování spolupracovat, nemá však k dispozici žádné důkazy či indicie o údajné korupci. Vyšetřování je tedy "odpovědností českých úřadů".

-------

[Obr: teletext.gif (17897 Bytes)]
Zpráva vyšla i na teletextu

Takže ani v Nizozemí zřejmě nemají žádný trumf v rukávě, kterým by mohli nahrát naší straně do karet. Pravdu nejspíše bude mít poslanec Ivan Pilip, který ve zmíněné Sedmičce pronesl hned dvě proroctví - jedno široce medializované, o chystaném handlu mezi ČSSD a ODS ohledně prezidentského postu výměnou za pokračující toleranci vlády a schválení rozpočtu.

[Obr: ivanpilip.gif (57013 Bytes)]

To druhé se týkalo možnosti vyšetření velkých úplatkářských kauz: pravda v nich může vyjít najevo a být dokázána teprve tehdy, až promluví někdo z přímých účastníků. A to může trvat mnoho a mnoho let, pokud k tomu vůbec dojde.