Vyšlo na www.novinky.cz dne 28.9.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai1034.php3

Invex – den třetí

Třetí den Invexu byl současně jeho prvním dnem pro širokou veřejnost – a na účasti se to docela znatelně projevilo. Naštěstí se umoudřilo i počasí, a také to přispělo k celkově příjemnější atmosféře.

První dopolední akcí byla tisková konference bývalého Internetu CZ, dnes již Eunetu Czechia. Skutečně bývalého, protože jednou z oznámených skutečností bylo i to, že firmě se podařilo dotáhnout do zdárného konce své druhé přejmenování. Z úplně původního COnetu (pokud mne paměť neplete, byla to zkratka z „Czech Open network“), jak se současně jmenovala i úplně jiná firma, došlo k přejmenování na Internet CZ. Později, zřejmě kvůli odkoupení Internetu CZ ze strany nadnárodního Eunetu, došlo k dalšímu přejmenování, které bylo teprve nyní fakticky završeno zápisem do obchodního rejstříku. Nyní se tedy bývalý Internet CZ jmenuje Eunet Czechia s.r.o. Jmenovky za konferenčním stolem však ještě předělány nebyly, jak dosvědčuje druhý obrázek.

[Obr: tiskovkaeunet.gif (26437 Bytes)]
Z tiskovky Eunetu

Dalším diskutovaným tématem byla rychlost připojení tohoto providera do zahraničí. Zde zřejmě dochází k velmi rychlému vývoji, kterému nestačí ani příprava tiskových zpráv – v té, která byla rozdávána, se hovořilo o 12 megabitech (z toho 9 satelitem a 2 plus 1 pozemním spojem), zatímco slovně bylo upřesněno že aktuální stav je dokonce 14 Mbps! Zcela neoficiálně, spíše jako vize firmy, pak bylo nadhozeno že do konce roku by pozemní připojení mohlo dosáhnout až 34 Mbps, a ještě dalších 34 Mbps by to jistilo přes satelit! Proč ne, když má někdo za sebou technické i finanční možnosti Qwest-u!

Zazněly zde také podrobné informace o aktuální cenové nabídce Eunetu Czechia, která obsahuje i určité slevy v souvislosti s Invexem. Podrobnosti lze jistě najít na firemních stránkách Eunetu Czechia, ale možná bude zajímavější ještě chvilku počkat – podle tiskové zprávy by k prvnímu listopadu měl Eunet Czechia přijít s novou strukturou svého ceníku (a tedy nejspíše i s novými cenami jako takovými).

Na tiskovce samozřejmě zazněla i informace o tom, že Eunet je letos znovu (již potřetí) oficiálním připojovatelem Invexu (ale ne jediným, protože zde funguje např. i PVT). Také se zde citoval výrazný nárůst peeringových smluv s dalšími providery – podle tiskové zprávy má Eunet takovéto smlouvy s 12 dalšími providery, podle slovního upřesnění již se 13.

[Obr: hartman.gif (17996 Bytes)]

Na explicitní otázku o chystaných službách, zejména pak internetové telefonii, však pan Hartman z Eunetu odpověděl jen neurčitě v tom smyslu, že dosud k tomu nejsou dostatečné legislativní podmínky. Mezitím si ale tuzemský trh internetové telefonie začínají rozebírat jiní – ať již RadioMobil svou službou Paegas Internet Call, tak nyní i CESNET a Globe se svými vazbami na zahraniční partnery.

Ještě další zajímavostí byla odpověď pana Hartmanna na mou otázku, zda se Eunet chystá ucházet o správu naší národní domény, coby servisní organizace pověřená CZ-NICem (viz můj včerejší příspěvek, ve kterém jsem popisoval zprávy o snahách CZ-NICu outsourcovat faktickou správu TLD .cz). Odpověď byla kladná, Eunet Czechia s.r.o. o to prý bude usilovat.

Tisková konference MV k nelegálnímu SW a kriminalitě na Internetu

Naše ministerstvo vnitra se poprvé významněji prezentovalo na loňském Invexu, a to jednak vlastní expozicí zaměřenou na boj proti nelegálnímu softwaru, a jednak několika tiskovými konferencemi a dalšími veřejnými akcemi zaměřenými proti negativním jevům v oblasti IT.

[Obr: stanekmv.gif (62637 Bytes)]
Stánek MV ČR a Policie ČR

Nebyla to ale jednorázová kampaň, protože i na letošním Invexu má MV ČR svůj samostatný stánek s vlastní expozicí, a také letos jeho odborníci pokračují v působení na odbornou veřejnost. Významnější rozdíl oproti loňskému roku jsem však zaznamenal v rozšíření spektra zájmu a posunu „důrazu“ – jestliže vloni šlo hlavně o boj proti softwarovému pirátství a proti hackerům, letos jsem cítil že orgánům Policie a MV hodně leží na srdci také problematika elektronického obchodu a kriminalita, která s tím bude spojena. Už si začínají uvědomovat, že s rozvojem tohoto nového odvětví dojde k otevření nového pole působnosti i pro nejrůznější nepoctivce, přičemž legislativa na něco takového vůbec není připravena. Jak potom policie dokáže ochránit majetek lidí, což má ve své náplni práce?

[Obr: tiskovkamv.gif (19107 Bytes)]
Z tiskové konference MV ČR

Na letošní tiskové konferenci se o problematice elektronického obchodu a související kriminality hodně hovořilo. Například kapitán Dastych, naší internetové veřejnosti známý zejména v souvislosti s bojem proti hackerům ze skupiny CzerT, se vyjádřil velmi pregnantně: „dveře e-commerce se už už otevírají, ale nikdo není připraven na to, co bude za nimi“. Policie je prý jedním z prvních subjektů, které v této souvislosti začínají být na poplach. Kéž by se jí podařilo někoho probudit, zejména naše zákonodárce, pro samé vzájemné půtky neslyšící klidného slova.

[Obr: kapitandastych.gif (13877 Bytes)]
Když už jsem se zmínil o kapitánu Dastychovi, nedá mi neocitovat zde jedno z jeho vyjádření: to, že podle zjištění policie se mění důvody, kvůli kterým dochází k „hacknutí“ WWW serverů. Zpočátku to bylo spíše z legrace, z touhy dokázat si vlastní schopnost něco nabourat, ale nyní to prý jsou spíše útoky realizované na objednávku. To pak už skutečně přestává být sranda.

Odpoledne bylo slunečno a veselo

Počasí se ve středu umoudřilo tak dokonale, že odpoledne již svítilo nad brněnským veletržním areálem sluníčko, a bylo i docela teplo. V té době již byl celý areál relativně zalidněný, alespoň ve srovnání s oběma předchozími dny, kdy zde přeci jen bylo o poznání volněji. K příchodu širší veřejnosti zřejmě byly načasovány také nejrůznější promo aktivity, některé inteligentní a vkusné, jiné programově počítající s lidskou naivitou, a někdy snad i hluchotou (soudě podle úrovně decibelů, které tyto akce produkovaly). O těch méně kultivovaných se zmíním v samostatném článku, po skončení celého Invexového šílenství (kdy si dovolím udělat trochu legraci z některých věcí) – zde bych se rád zmínil o jedné velmi kultivované akci nejen pro fajnšmekry. Šlo o autogramiádu známého kreslíře Vladimíra Jiránka, spojenou s premiérou jeho nového Cdčka a s besedou, kterou organizoval internetový deník iDnes.

[Obr: jiranekautogramiada.gif (45169 Bytes)]

V úvodním expozé se pan Jiránek vyznal ze svého vztahu k počítačům – prý ještě než viděl první počítač, začalo ho zajímat co počítače udělají s člověkem a lidským myšlením, jaký vliv počítače budou mít na nás lidi. Sám ale prý počítače nepoužívá, kreslí tradičně (tužkou na papír), a ne s pomocí počítače. Také převod jím nakreslených obrázků do počítače prý není jeho doménou.

[Obr: jiranek.gif (26914 Bytes)]

Ze zajímavých výroků, které při následné besedě s panem Jiránkem padly, mne zaujala jeho odpověď na dotaz kde hledá inspiraci ke svým fórům. Odpověď zněla: „inspirace se nehledá, ona si vás najde sama. A někdy vás přímo drtí.“ K tomu lze snad dodat jen jediné, spolu s klasikem: „šťastný to muž“.