Vyšlo na www.novinky.cz dne 22.9.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ab809221.php3

Vláda chystá outsourcing svých aktivit

V nedávných dnech prosákly na veřejnost zprávy o tom, že vláda Miloše Zemana se chystá skrouhnout výdaje různých centrálních institucí. Například Poslanecká sněmovna, Senát i prezidentská kancelář by podle nového státního rozpočtu měly dostat méně než v loňském roce, zatímco sama sobě vláda nadělila téměř dvojnásobek. I když by to na první pohled mohlo vypadat jako nějaké nemístné rozhazování či dokonce plýtvání v situaci kdy se všichni musí uskrovnit, není tomu tak. Jde o velmi potřebný, a svým způsobem i nezbytný krok – vláda se totiž chystá k důslednému outsourcingu všech svých řídících aktivit. No a tento outsourcing samozřejmě nebude zdarma, takže je zapotřebí na něj vyčlenit dostatečné finanční prostředky.

Rozhodnutí sáhnout k outsourcingu samozřejmě nepřišlo jako rána z čistého nebe. Ačkoli se jedná o tradiční, osvědčené a často používané řešení v oblasti IT, minulé vlády v sobě nenašly dost odvahy jej využít. Raději proto řešily všechno vlastními silami, a to i v případě kdy na to zcela očividně nestačily. Naproti tomu stávající vláda již delší dobu naznačovala, že k tak obtížnému úkolu jakým je faktické řízení celého státu hodlá přistupovat přísně profesionálně – což nemohlo znamenat nic jiného, než právě outsourcing. Tedy vlastně svěření každodenních manažerských povinností do rukou kompetentních odborníků ze specializované firmy, zatímco management zadavatele se bude moci plně soustředit na své hlavní strategické cíle. První důsledky jsme již mohli zaznamenat, například ministerský předseda mohl začít plánovat svůj odchod do důchodu, a další ministr mohl bez větších obav o promeškání čehokoli důležitého odjet na dovolenou. Všichni dohromady pak mohli začít lépe pečovat o to nejcennější co mají, tedy o vlastní zdraví, o své rodiny a jejich duševní i hmotné blaho. Některým ministrům to navíc pomohlo urovnat vztahy s dotěrnými novináři, a to přesměrováním všech jejich dotazů a připomínek na představitele firmy zajišťující outsourcing.

Někteří méně důvtipní novináři si to ale nesprávně vyložili jako úplné odmítnutí jakéhokoli poskytování informací médiím. Nejspíše k tomu přispěl i fakt, že vláda zatím důsledně tají identitu firmy, kterou si pro outsourcing svých aktivit vybrala (stejně tak jako samotný fakt, že se rozhodla využít outsourcingu). Důvodem možná bude i fakt, že z časových důvodů se nestihlo provést obvyklé výběrové řízení, předepsané zákonem, a outsourcingová firma byla vybrána přímým výběrem. Na veřejnost pronikly pouze poněkud vágní informace o tom, že veškeré navýšení vládního rozpočtu půjde na vrub expertům a informačním sítím – z toho by bylo možné usuzovat například i na to, že outsourcingová firma je zahraničního původu, a její experti budou vykonávat svou činnost na dálku, možná dokonce i prostřednictvím Internetu.