Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 27/96, 1.července 1996
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a96/a627k400.php3

Vyhráli jsme !!! (čtvrtfinále Euro '96)

Je pozdní večer, neděle 23. června. Den, kdy naši fotbalisté ve čtvrtfinále na evropském šampionátu Euro 96 porazili favorizované Portugalce, a po disciplinovaném taktickém výkonu postoupili do semifinále. Ještě pln dojmů z nervy drásajícího televizního přenosu usedám k počítači a zkouším, co mi nabídne oficiální WWW server letošního mistrovství. Ke svému překvapení zde nalézám podrobně zpracovanou reportáž z celého zápasu, doplněnou fotografiemi a podrobnými statistikami o počtu střel na bránu, mimo bránu, počtu rohů, faulů, žlutých karet a dalších zajímavostí - to vše ani ne půl druhé hodiny po skončení celého střetnutí.

Obrázek 1.
Obr. 1.: Domovská stránka letošního mistrovství
Ne, nebojte se, nebudu zde nezasvěceně rozebírat výkony našich fotbalistů na letošním mistrovství Evropy - něco takového raději přenechám odborníkům. Navíc i proto, že až budete tyto řádky číst, bude již celý šampionát minulostí a vy budete znát výsledky semifinále i finále, zatímco já mohu v době psaní tohoto článku pouze držet palce. Přesto si však neodpustím alespoň několik řádek o tom, jak se letošní šampionát dostal i na Internet.

Obrázek 2.
Obr. 2.: Reportáž z našeho čtvrtfinálového utkání s Portugalskem
Bylo to asi zcela zákonité, že tak velká akce jako Euro 96 se nemohla obejít bez přítomnosti na Internetu, ve formě vlastního WWW serveru. Zajímavé bylo spíše to, jak celou záležitost pojali pořadatelé. Soudě podle výsledku to pojali docela grandiózně. Potřebné technické zázemí dodala firma Digital - hlavní WWW server běžel na dvojici zrcadlených serverů Digital Prioris HX, kterým sekundovaly ještě dva AlphaServery (jako databázové servery) a jeden Digital Celebris ST. Potřebné programové vybavení pro WWW (svůj Internet Information Server, autorský nástroj FrontPage a další nezbytnosti) pak poskytla firma Microsoft.
Obrázek 3.
Obr. 3.: Schéma sběru informací pro potřeby WWW na šampionátu
Slušnou výbavu dostali i „pozorovatelé" v terénu, kteří shromažďovali nejrůznější podklady pro oficiální statistiky, i novináři a komentátoři, kteří dostali notebooky HiNote Ultra, a své vstupy, zprávy i celé články okamžitě posílali přímo do střediska, kde působil celý tým starající se o obsah WWW serveru (viz obrázek). Podobnou cestou se na stejné místo dostávaly i snímky fotoreportérů, oficiální zprávy pořadatelů i další údaje, a vše se okamžitě zpracovávalo a ihned publikovalo. Jen tak bylo možné, aby se zanedlouho po skončení zápasu mohla na Internetu objevit „dočištěná" reportáž se všemi náležitostmi a doprovodnými údaji. Takovouto reportáž z našeho vítězného utkání s Portugalskem vidíte na obrázku. Je to ale jen úryvek ze stránky, která obsahovala i přesnou statistiku o utkání, a samozřejmě také sestavy obou mužstev. Jednotlivá jména na sestavách pak představovala hypertextové odkazy vedoucí na osobní stránky věnované konkrétním hráčům - zde bylo možné najít základní údaje typu klubové příslušnosti, věku apod., ale u našich hráčů tam například zcela chyběly jejich fotografie.

Obrázek 4.
Obr. 4.: Jakpak to dopadne?
Samotný WWW server šampionátu, jehož domovskou stránku vidíte na obrázku, samozřejmě nabízel i jiné věci než jen reportáže z jednotlivých zápasů. Byl zde i přesný program jednotlivých zápasů ve skupinách i v závěrečných kolech, postupně vyplňovaný „pavouk" celého mistrovství, a pro každé zúčastněné mužstvo zde byly podrobné informace o tom, jak postoupilo ze své kvalifikační skupiny, jaké zápasy tam sehrálo, jaká byla závěrečná tabulka kvalifikační skupiny a další zajímavé a užitečné věci.
Obrázek 5.
Obr. 5.: Vyplňte si kvíz!
Samozřejmě nechyběly ani zprávy a články převzaté z tisku a nejrůznější komentáře, ale na nich bylo velmi patrné, že je psali místní novináři, a tak byly zaměřené především na hodnocení domácích fotbalistů. Pro zájemce byl připraven dokonce i kvíz z fotbalové historie, ve formě WWW formuláře který bylo možné vyplnit on-line. První otázkou bylo: kdo dal z penalty vítězný gól Československa ve finále mistrovství Evropy v roce 1976?