Vyšlo v Softwarových novinách č. 9/99, v září 1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a909s200/a909s220.php3

Jak se přidat do adresáře

Rozhodnete-li se sami přidat do adresáře, vydejte se z hlavní domovské stránky (viz předchozí obrázek) a klikněte na odkaz "Přidej". Dostanete se na formulář, který se vás vyptá na příslušné údaje:

  • heslo, kterým budete své údaje chránit - tak aby vám je nemohl někdo neoprávněně měnit. Zadat můžete i otázku a odpověď na ni pro případ ztráty, resp. zapomenutí hesla.
  • základní identifikační údaje a "internetové souřadnice" - jméno, příjmení, město, stát, a hlavně emailovou adresu, dále sekundární emailovou adresu (nejčastěji předchozí adresu, například z předchozího zaměstnání, studia atd.). Kromě toho můžete zadat i adresu své domácí stránky, číslo ICQ a přezdívku, kterou používáte zejména při on-line konverzacích.
  • privátní informace - domácí (fyzickou) adresu, telefonní číslo, faxové číslo, číslo mobilu, pohlaví, datum narození a další informace (ve formě poznámky)
  • firemní informace - analogické údaje o zaměstnavateli, včetně pracovního zařazení, jména firmy atd.

Zdůrazněme si, že všechny tyto údaje jsou nepovinné, s výjimkou jména, příjmení a emailové adresy. U privátních a firemních informací navíc máte možnost je zadat, ale nemusíte je zpřístupnit pro zveřejnění.

Formulář pro zadávání údajů (větší obrázek)

Pamatováno je samozřejmě i na situaci, kdy potřebujete změnit nebo třeba i zrušit záznam s vašimi údaji. V takovém případě potřebujete znát heslo, kterým je záznam chráněn (resp. musíte dokázat odpovědět na otázku pro případ ztráty hesla). Pokud chcete změnit takový záznam, který nevzniknul vaším přičiněním (ale například v důsledku "automatického sběru"), pak heslo ani znát nemůžete. V takovém případě si jej můžete nechat poslat mailem na adresu, která je v záznamu uvedena.