
Hledáte někoho na Internetu? | WHOIS
Běžní uživatelé mohou této databáze (resp. adresáře) využít například k tomu, aby věděli na koho se obrátit s problémem který se týká nějakého konkrétního internetového zdroje. Jiným častým použitím je zjišťování, komu patří nějaká konkrétní doména. Zkusme si právě tento postup ukázat na konkrétních příkladech.
Zkusme v rámci prvního příkladu najít vlastníka domény softnov.cz. Využijeme k tomu veřejnou bránu mezi WWW a WHOIS, kterou provozuje tuzemský server LUPA (na adrese http://www.lupa.cz/whois). Zde stačí zadat řetězec "softnov.cz" a výsledkem budou údaje, které vidíte na prvním obrázku.
![]() |
Povšimněte si na tomto obrázku zejména údaje nadepsaného admin-c. Jde o tzv. administrativní kontakt, fakticky o kontakt na majitele domény. Ten je zde uveden prostřednictvím své systémové identifikace (v angličtině jde o tzv. handle), který je nejlépe si představit jako klíč k příslušnému záznamu o konkrétní osobě. Pokud si na tento "handle" kliknete, zobrazí se vám podrobné údaje o příslušné osobě, včetně kontaktních informací.
![]() |
Ve spodní střední části obrázku si povšimněte ještě hypertextového odkazu, který je nadepsán "Domény, kterým dělá admin-c". Pokud byste si na něj v reálu klikli, dozvěděli byste se, že pan Tomáš (ředitel Softwarových novin) má na sebe "napsánu" ještě doménu Inside.cz. Obecně přitom můžete databázi WHOIS klást různě sofistikované dotazy - například které domény má na sebe "psány" ten který člověk či firma apod. Stačí si jen přečíst příslušný návod na to, jak správně dotazy klást.
![]() |
Hlavně ale nezapomínejte, že původně jediná databáze WHOIS je dnes ve skutečnosti distribuovaná. Pokud tedy máte nějaký dotaz týkající se "evropské části" - tedy zejména národních domén evropských zemí, obracejte na WHOIS databázi spravovanou organizací RIPE, a to buď přímo (na adrese http://www.ripe.net/db/whois.html, viz třetí obrázek), nebo třeba prostřednictvím brány na serveru Lupa (viz výše, protože tato brána sama také "sahá" do databáze RIPE).
![]() |
Pokud se ale budete zajímat například o nějakou doménu druhé úrovně pod tzv. generickou doménou (např. .com, .edu, .net., .org atd.), pak se musíte obrátit na "zámořskou část" databáze, kterou spravuje společnost NSI. Svůj dotaz můžete položit přímo, skrze bránu na adrese http://www.networksolutions.com/cgi-bin/whois/whois, případně skrze nějakou další veřejnou bránu která také "sahá" do této zámořské části původně jednolité, ale dnes již rozdělené databáze.
![]() |
![]() |