Zákon o elektronických komunikacích
ČTÚ zaniklo, ať žije ... ČTÚ!
Během právě uplynulého víkendu zanikl Český telekomunikační úřad. Tedy alespoň to ČTÚ, které jsme až dosud znali. Místo něj vznikl zbrusu nový národní regulátor - ovšem se zcela shodným názvem, což vůbec nereflektuje přechod od telekomunikací k elektronických komunikacím. Změnil se alespoň způsob vedení nového ČTÚ. (Lupa, 2.05.2005)
Co přinese nový zákon? - I.
Již tuto neděli nabude účinnosti nový zákon č. 127/29005, o elektronických komunikacích. S ročním zpožděním včlení do naší legislativy nový evropský regulační rámec elektronických komunikací a přinese významné změny do fungování našeho telekomunikačního trhu. Tím, jaké změny to budou, se začneme zabývat v tomto malém seriálu. (Lupa, 25.04.2005)
Elektronické komunikace: co prošlo Parlamentem?
Poslanecká sněmovna Parlamentu včera znovu projednávala návrh zákona o elektronických komunikacích, protože Senát jí tento návrh vrátil s vlastními pozměňovacími návrhy. Poslanci ale návrhy senátorů neakceptovali a potvrdili naopak svou původní verzi. Ta bude nyní odeslána k podpisu prezidentovi. Nový zákon by mohl nabýt účinnosti od 1. května. (Zive, 23.02.2005)
Elektronické komunikace: co prošlo Senátem?
Senátoři projednali návrh zákona o elektronických komunikacích a rozhodli se jej vrátit Sněmovně s konkrétními změnami. Ty zahrnují zrušení veřejnoprávního multiplexu a naopak právo držitelů stávajících celoplošných analogových licencí na získání odpovídajících digitálních licencí. Jaké jsou možnosti dalšího postupu Sněmovny? (Zive, 31.01.2005)
Jak dál se zákonem o elektronických komunikacích?
Návrh zákona o elektronických komunikacích již prošel třetím čtením v Poslanecké sněmovně, a nyní je projednáván v Senátu. Poslanci jej ale významně pozměnili, což se nyní nelíbí ani alternativním operátorům, ani zástupcům uživatelů. Odstraněna byla také celá problematika digitalizace, která bude řešena samostatnou právní úpravou. Ta již je navržena. (Lupa, 10.01.2005)
Elektronické komunikace: co prošlo Sněmovnou?
S odstupem pouhých tří dnů proběhlo v Poslanecké sněmovně druhé i třetí čtení návrhu zákona o elektronických komunikacích. Poslanci podle očekávání vyjmuli ze zákona vše o digitálním vysílání, ale naopak tam zase vložili veřejnoprávní multiplex pro Českou televizi. Rozhodli také o termínu zavedení mobilní přenositelnosti. (Zive, 20.12.2004)
Elektronické komunikace: Česko na pranýři
Evropská unie nám již poslala první upozornění na to, že jsme dosud nepřevzali nový regulační rámec elektronických komunikací. Máme jej převzít skrze nový zákon o elektronických komunikacích, který je právě projednáván v Parlamentu. Jak to ale vypadá, poslanci se chystají z toho zákona odstranit jednu jeho podstatnou ingredienci: elektronické komunikace. (Zive, 14.12.2004)
(13.12.2004)
Minulý týden: ZoEK bez EK, 10. zpráva, GLF ...
Poslanci se zřejmě chystají odebrat z návrhu zákona o elektronických komunikacích část, týkající se digitálního vysílání. Tím by celý zákon přestal být "o elektronických komunikacích", a byl by už jen o telekomunikacích. Jak nás hodnotí Evropská komise, v rámci desáté implementační zprávy? Microsoft svolává do Prahy svůj další summit "Global Leaders Forum". (ISDN server, 13.12.2004)
Kdy se dočkáme mobilní přenositelnosti?
Podle původního návrhu zákona o elektronických komunikacích měla být v našich mobilních sítích zavedena tzv. přenositelnost čísla do 6 měsíců od účinnosti zákona. Hospodářský výbor se ale přiklonil k poněkud jiné úpravě, která může protáhnout lhůtu pro zavedení přenositelnosti až na 8 měsíců. Ať už ale bude mobilní přenositelnost dostupná kdykoli, co vlastně přinese a jak bude fungovat? (digiweb, 10.12.2004)
Co si kdo slibuje od nového zákona?
Ještě nedávno se o připravovaný zákon o elektronických komunikacích zajímala jen hrstka odborníků. Dnes se o něj zajímá už i Blesk. A co si od něj slibují různé subjekty? Alternativci se obávají dalšího protahování nejrůznějších sporů, zatímco Český Telecom očekává od nového zákona posílení své pozice v regulačním rámci. (digiweb, 03.11.2004)
Poinvexová poohlédnutí
V době kolem letošního Invexu se objevilo hned několik zajímavých aktivit v oblasti informační společnosti a elektronických komunikací. Jak to ale vypadá s jejich dalším vývojem? Co je nového kolem národní broadbandové strategie? Jaký dopad měl manifest znalostní společnosti? Jaký osud měly návrhy na daňové úlevy? Podívejme se na vše, zhruba s měsíčním odstupem. (Zive, 11.11.2004)
(6.9.2004)
Minulý týden: ZoEK, hlasové paušály, ÚOHS . . .
Zákon o elektronických komunikacích na druhý pokus prošel vládou a nyní míří do Parlamentu. Český Telecom představil hlasové paušály, jsou použitelné i pro internetový dial-up? ÚOHS šetří volné kredity v paušálech Telecomu již podle evropských regulí. SMS zprávy z pevné sítě budou i nadále za korunu. CDMA zřejmě zvyšuje maximální rychlost na uživatele. (ISDN server, 06.09.2004)
Zákon o elektronických komunikacích prošel vládou
Vláda dala včera zelenou návrhu zákona o el. komunikacích, který připravilo ministerstvo informatiky. Ten nyní půjde k projednávání do Parlamentu. Pokud by zde byl projednán do konce kalendářního roku, mohl by nabýt účinnosti někdy počátkem roku příštího. Jaké hlavní změny by nový zákon přinesl? (Zive, 02.09.2004)
Zákon o elektronických komunikacích - čeho si všimla média?
Když se návrh nějakého zákona dostane do masových sdělovacích prostředků, do jejich hlavních zpravodajských relací i do diskusních pořadů jako je sedmička na TV Nova, už to musí být opravdu významný zákon. Nebo alespoň hodně kontroverzní návrh. V případě návrhu nového zákona o elektronických komunikacích, který před několika dny úspěšně prošel vládou, jde spíše o jeho významnost. (digiweb, 7.09.2004)