CZ.NIC a domény
Cesta k milionu registrovaných domén
Naše národní doména nejvyšší úrovně (TLD .cz) se dočkala jubilejní miliónté subdomény. Ohlédněme se společně za tím, jak bylo tohoto počtu dosaženo. Zavzpomínejme přitom i na dnes již neexistující doménu .cs. (Lupa, 20.11.2012)
Mobilní operátoři nasazují DNSSEC
Nejprve Vodafone, a nyní i Telefónica zabezpečila své DNS servery pomocí technologie DNSSEC. Co to přináší a jak to pomáhá koncovým uživatelům jejich služeb? (Lupa, 12.12.2011)
Jak funguje MojeID?
Sdružení CZ.NIC včera spustilo svou novou službu s názvem MojeID založenou na technologii OpenID. Nabízí dvě úrovně ověření identity uživatele a dává mu plnou kontrolu nad tím, jaké údaje jsou o něm předávány té službě, ke které se právě přihlašuje. Přihlašování k samotné službě MojeID je možné prostřednictvím jména a hesla, nebo s využitím certifikátu. (Lupa, 27.10.2010)
CZ.NIC představuje: Domain Report 2009
Víte, jak vypadají nejdelší české domény a kolik jich je? Či kolik domén drží muži a kolik ženy? Nebo kolik domén skutečně nabízí nějaký obsah? Případně  jak jsou naše domény připraveny na IPv6? I o takovýchto údajích informuje právě vydaný Domain Report 2009. Vydalo jej sdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně CZ (ccTLD CZ). (Lupa, 27.05.2010)
Jak fungují háčky a čárky v doménách?
CZ.NIC se rozhodl prozatím neimplementovat diakritiku v doménách druhé úrovně, pod národní doménou .cz. V jiných státech však obdobná možnost existuje a používá se. Jak ale vše funguje a jak se vůbec pracuje s doménami, které obsahují jiné než čistě ASCII znaky? Jaká je podpora v browserech? Co již pokývají standardy a co se ještě musí dořešit? (Lupa, 21.01.2005)
Domény s diakritikou: ano či ne?
Pro zavedení háčků a čárek do českých doménových jmen existuje řada dobrých důvodů. Stejně tak ale existuje i řada důvodů proti. Jaké tedy jsou hlavní přínosy, a v čem spočívají negativa? Udělal CZ.NIC dobře, když se rozhodl diakritiku v českých doménách zatím nezavádět? (Digiweb, 18.01.2005)
Domény s diakritikou (zatím) nebudou
Sdružení CZ.NIC se po delším období váhání rozhodlo nezavádět háčky a čárky do jmen domén druhé úrovně, skrze implementaci konceptu IDN (Internationalized Domain Names). Toto rozhodnutí vychází z výsledků průzkumu mezi firemními uživateli z října loňského roku, který ukázal že zájem o domény s diakritikou je malý. (Lupa, 17.01.2005)
CZ.NIC: vykročeno k reformám
Na včerejší valné hromadě sdružení CZ.NIC se prosadili zastánci reforem. Ve funkci předsedy představenstva byl potvrzen Tomáš Maršálek, jako hlavní iniciátor změn v dosavadním způsobu vedení a fungování CZ.NICu. Spolu s ním byli do představenstva nově zvoleni Marek Antoš a Michal Krsek. Naopak neuspěli nově příchozí Ondřej Felix a Jiří Zlatuška. (Lupa, 10.12.2004)