Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 51/96, 17. prosince 1996
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a96/a651k140.php3

Vánoce v českém Internetu

Blíží se konec roku, a s ním ona báječná atmosféra Vánoc jako svátků míru, pokoje a lásky. Samozřejmě ani náš domácí Internet nemohl zůstat stranou předvánočního dění.

Již loňský, premiérový ročník Toulek, jsem mohl zakončit vánoční tematikou, konkrétně možnostmi jak si napsat Ježíškovi po Internetu. Šlo ale vesměs o zahraniční zdroje, zatímco u nás doma se tehdy s dostatečným předstihem (nutným kvůli redakční uzávěrce) nic vhodného neobjevilo. V tomto roce už to naštěstí bylo jinak, a je to příjemným dokladem výrazného rozvoje našeho domácího Internetu. Letos se mi podařilo již v prvním prosincovém týdnu najít hned několik zajímavých vánočních „expozic"domácí provenience, které jistě stojí za zveřejnění.

Prvním „vánočním" místem, kam bych vás rád zavedl, je server společnosti Capitol. Zde se totiž rozhodli uspořádat zajímavou vánoční soutěž (samozřejmě o ceny), a hezky vyvedený formulář této soutěže vidíte na dnešním prvním obrázku [GIF1]. Máte-li počítač vybavený zvukovou kartou a k dispozici dostatečně rychlou přípojku, můžete si k vyplňování soutěžních otázek „stáhnout a pustit" vánoční koledy (ve formátu WAV). Většina soutěžních otázek přitom není úplně triviální, a vyžaduje relativně slušnou znalost vánočních tradic, obyčejů a zvyků.

Na témže serveru se mi podařilo ještě najít seznam akcí, které před vánocemi pořádá agentura s netradičním jménem „Dobrý den" - vzhledem k tomu, že tento díl Toulek by měl vyjít 16. prosince, máte ještě šanci stihnout dvě poslední akce na Staroměstském náměstí: představení největšího hrnce, a nejdelší vánočky (viz druhý obrázek [GIF2]).

Pokud budete pátrat po dalších předvánočních a vánočních akcích v naší stověžaté matičce Praze, nakoukněte do Pražského kulturního přehledu. Samozřejmě na Internetu, kde se tento užitečný informační zdroj vyskytuje hned ve dvou podobách. Jedné neinteraktivní, která nabízí obsah kulturního přehledu jako víceméně statického dokumentu, a druhé interaktivní, ve které si můžete nechat vyhledat to co vás zajímá. Umožňuje vám to formulář, který vidíte na třetím obrázku [GIF3, URL3] - zde navolíte druh akce který vás zajímá (např. koncerty, divadla, programy kin, zde ale speciálně „Vánoce 1996") a pak ještě konkrétní den, který máte na mysli. Obratem vám bude zobrazena stránka s požadovanými údaji na příslušný den (takže již nemusíte sami ručně listovat brožurkou kulturního přehledu) [GIF4].

Když jsem v závěru prvního prosincového týdne pátral po českém Webu a hledal, kde už s předstihem zavedli na svých stránkách vánoční výzdobu, našel jsem jen jednu firmu - její domovskou stránku vidíte na dnešním pátém obrázku [GIF5, URL5]. Samozřejmě jsem si ale nemohl nevšimnout vánoční akce, kterou uspořádali v překladatelské agentuře Moravia Translations (a stačili o ní „včas dát vědět" obvyklými kanály, takže odkaz na tyto stránky byl již počátkem prosince k dispozici například na oblíbeném katalogu Seznam).

To, co zprovoznili ve firmě Moravia Translation, je ve své podstatě automatický generátor vánočních přání. Myšlenka to sice není úplně nová (v zahraničí takovéto servery fungovaly již dříve), ale u nás to nejspíše bylo implementováno poprvé, a docela hezkým a sympatickým způsobem. Princip je následující: chcete-li někomu poslat elektronické vánoční přání, navštívíte zmíněný server, zde řeknete komu má být přání adresováno, jaký má mít text, a vyberete si i ze zásoby připravených obrázků, které budou přání tvořit (celý princip popisuje i text na dnešním šestém obrázku [GIF6]). Výsledkem je docela hezká WWW stránka ve tvaru skutečného tištěného přání (viz sedmý obrázek [GIF7]), ale bohužel s jedním principiálním handicapem - nelze ji poslat jejímu adresátovi. Proto elektronické přání zůstává na serveru kde bylo vytvořeno, a vámi určený adresát dostane poštou vzkaz informující jej o tom, kdo mu přání posílá a hlavně kam (a jak) si jej může přijít prohlédnout. Příslušnou zprávu, s malou nezbytnou retuší, vidíte na dnešním posledním obrázku [GIF8].

Přání, které vidíte na sedmém obrázku, je adresováno všem vám, čtenářům CHIPweeku - budete-li mít chuť, zajděte se na něj podívat. Všechny údaje, které k tomu budete potřebovat, najdete na osmém obrázku. Šťastné a veselé.


Seznam obrázků:

  1. Formulář vánoční soutěže na serveru Capitol
  2. Vánoční program na Staroměstském náměstí
  3. Dotazovací formulář ke kulturnímu přehledu
  4. Vánoční akce, z kulturního přehledu, na 22.12.
  5. Vánoční výzdoba firemní domovské stránky
  6. Vánoční dílna Moravia Translations
  7. Takto vypadá internetové vánoční přání
  8. Poštovní avízo o vánočním přání