Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 4/95, 3. května 1995
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a95/a504k140.php3

Do Bílého domu za zvukem

V dnešních toulkách Internetem se vydáme za zvukem. Zkusíme si názorně předvést, jak mohou být prostřednictvím služby WWW šířeny informace ve zvukové formě, resp. jak mohou být textové a grafické informace doplněny zvukovými nahrávkami.

Dobře, ale jak to udělat - hezký obrázek je možné nasnímat a poté přetisknout, a stejně tak text, ale jak to proboha udělat se zvukem? Nešlo by to nějak zařídit, aby Chipweek měl pro tentokát i zvukovou přílohu? Bohužel, nejde to.

Musíme si tedy poradit jinak. Naštěstí to nebude zase až tak nemožné - navštívíme společně jeden zajímavý WWW server, který nabízí hned několik nevšedních zvukových nahrávek, ale současně s tím pamatuje i ty, kteří nemají možnost si je poslechnout na vlastní uši. A aby to nebylo tak fádní, bude to návštěva na místech nejvyšších. Vydáme se totiž do samotného Bílého domu.

Ano, i tradiční sídlo prezidentů USA je přístupné po Internetu. Dokonce i se svými obyvateli, kteří jsou ochotni vás pozdravit, a provést svým obydlím. Na procházku Bílým domem se prostřednictvím Internetu zcela jistě vydáme, ale až někdy později - dnes nám půjde především o zvukové nahrávky z Bílého domu. Takže vzhůru do serveru www.whitehouse.gov!

Domovskou stránku Bílého domu vidíme na našem prvním dnešním obrázku [GIF1,URL1]. Je charakteristická i tím, že maximálně využívá grafické možnosti služby WWW (World Wide Web), a svou nabídku prezentuje v čistě grafické podobě, jako tzv. senzitivní obrázek (senzitivní mapu, „klikovatelnou mapu"). Takže chcete-li si poslechnout uvítací proslov samotného púrezidenta USA, stačí kliknou na tu část obrázku, kde je stylizovaný řečnický pult s prezidentským znakem, a pod ním nápis „President’s Welcome Message". Co se ale doopravdy stane, když si na tuto část obrázku skutečně kliknete?

Váš klientský program služby WWW (prohlížecí program, tzv. browser) předá serveru v Bílém domě souřadnice místa vašeho kliknutí, a server je vyhodnotí. Z jejich hodnoty usoudí, že jste měli na mysli právě prezidentovu uvítací řeč, a tak vám ji pošle. Přesněji: pošle vám datový soubor se zvukovou nahrávkou prezidentovy řeči. Váš klientský program tento soubor přijme, a pokusí se jej správně interpretovat. Z přípony souboru si domyslí, že jde o zvukovou nahrávku, a proto se pokusí vyvolat program (tzv. viewer), který je schopen záznam přehrát. Takovýto program (viewer) může být přímou součástí vašeho klientského programu, ale častěji má formu samostatného programu, který browser pouze vhodně zavolá. Samozřejmě pokud potřebný viewer na svém počítači vůbec máte, a pokud jej browser zná - tj. pokud jste mu někdy dříve poskytli potřebné informace o vieweru a způsobu jeho volání. Jinak totiž bude chudák browser v koncích, a při přijímání souboru se zvukovou nahrávkou mu nezbyde nic jiného, než se vás vyptat, co má s nešťastným souborem podniknout. Jednou z možností je pak soubor jednoduše přijmout, ale nijak jej nezobrazovat, resp. nepřehrávat. To pak můžete udělat kdykoli později, až si nějaký vhodný přehrávací program (viewer) na svůj počítač pořídíte. Zvukovou kartu k tomu nebudete bezpodmínečně potřebovat, protože existují i takové „přehrávače", které vystačí jen se zabudovaným reproduktorem počítačů PC. O nějaké kvalitě či případném zážitku z poslechu pak ale raději ani neuvažujte.

Nyní ale zpět k uvítací řeči prezidenta USA. Jelikož si ji na stránkách Chipweeku skutečně nemůžeme přehrát, vezměte zavděk alespoň jejím přepisem do textového tvaru, který vidíte na dnešním druhém obrázku [GIF2,URL2]. WWW server Bílého domu naštěstí nabízí takovéto transkripce všech nabízených. A aby ani pan viceprezident nezůstal stranou, na třetím obrázku [GIF3,URL3] najdete přepis jeho uvítacího proslovu.

Samozřejmě nesmíme zapomenou ani na první dámu USA, jejíž soukromou stránku vidíte na dnešním čtvrtém obrázku [GIF4]. Na něm je také názorně vidět, jak WWW server nabízí jednotlivé proslovy ve formě zvukové nahrávku (prostřednictvím malého obrázku se stylizovaným reproduktorem), a současně i ve formě textového přepisu (viz obrázek s knihou). Obsah uvítání od první dámy si pak můžete přečíst na pátém obrázku [GIF5,URL5].

Dnešní šestý obrázek [GIF6,URL6] přijměte jako malou návnadu na budoucí pokračování tohoto seriálu, až se skutečně vydáme na virtuální prohlídku Bílého domu. Zatím si můžete alespoň přečíst, kam všude nás pustí. Přijít ale musíme určitě, když nás zve sám pan prezident (viz sedmý obrázek [GIF7,URL7]), a připojuje i něco informací ze svého rodinného života v Bílém domě [GIF8,URL8].

Výčet zvukových nahrázek z Bílého domu by ale rozhodně nebyl úplný, kdybychom zapoměli na domácího miláčka, kočku Socks. Také ta nám zřejmě má co říci, prostřednictvím Internetu [GIF9,URL9]. Může být jistě hrdá na své postavení První kočky USA, ale je také První kočkou Internetu? Kdoví, možná že někde v námi dosud neprobádaných zákoutích Internetu najdeme i jiné zástupce zvířecích rodů, kteří k nám budou chtít promlouvat.