Články, publikované na serveru ISDN.CZ v roce 2002
Eurotel: vlastní PDA, nové služby
Eurotel se chystá uvést na náš trh pod vlastní značkou zařízení PDA, kombinované s telefonem. Kromě toho již nyní přichází se dvěma novými datovými službami pro vzdálený mobilní přístup a skupinou nových aplikačních služeb. (ISDN server, 29.08.2002)
Nad pololetními výsledky Eurotelu
Eurotel představil veřejnosti své hospodářské výsledky za 1. pololetí 2002. Poprvé zaznamenal pokles tržeb a provozního i čistého zisku oproti stejnému období předchozího roku. Zajímá vás čím to vysvětluje? Případně kolik má zákazníků a jaká je jejich struktura? (ISDN server, 22.08.2002)
Novela, nebo nový telekomunikační zákon?
Vláda stále trvá jen na dílčí novele a opírá se o své usnesení z listopadu 2001. Těsně po jeho přijetí však byl v EU definitivně schválen nový regulační rámec, který si vyžádá zcela nový telekomunikační zákon, ještě před naším vstupem do EU. Operátoři proto vzkazují vládě: novela nemá smysl! (ISDN server, 29.05.2002)
Nad hospodářskými výsledky Českého Telecomu za první čtvrtletí
Za první čtvrtletí 2002 měl Telecom vybrat o 2 mld. Kč méně na hovorném, oproti stejnému období loňského roku. Vrátit se mu to mělo jen částečně na měsíčních paušálech, kde vybral více o 0,55 mld. Kč. Po započítání celoročních trendů ale vše vychází podstatně jinak. (ISDN server, 03.05.2002)
Jak se Telecom stal národním operátorem
Doslova na poslední chvíli před dalším zásadním rozhodováním o (do)privatizaci byl Český Telecom jmenován "národním operátorem". Ačkoli by se mohlo zdát, že jde o blesk z čistého nebe, není tomu tak. Rozhodnutí bezpečnostní rady státu o volbě národního operátora padlo již v roce 2000. (ISDN server, 29.04.2002)
Oskar má milión
Společnost Český Mobil, provozující mobilní síť pod značkou OSKAR, ohlásila dosažení 1 milionu zákazníků. Známy jsou již také hospodářské výsledky za rok 2001. Tisk však již spekuluje o možném prodeji Českého Mobilu. (ISDN server, 18.04.2002)
Za kolik bude volba operátora?
Kolik budou platit volající uživatelé se zatím ještě neví. Ale už je známo, kolik by chtěl Český Telecom od alternativních operátorů na poplatcích. Chce tolik, že to vylučuje volbu operátora pro místní hovory či pro připojení k Internetu... (ISDN server, 08.04.2002)
Nad loňskými výsledky Českého Telecomu
Telecom včera publikoval své oficiální hospodářské výsledky za rok 2001. Co zajímavého z nich lze vyčíst, dopočítat, případně odhadnout či odvodit? Třeba jak rychle roste český komutovaný Internet, či kolik miliard minut se v roce 2001 provolalo v rámci dial-up …. (ISDN server, 29.03.2002)
Jaká bude volba operátora?
Ačkoli se definitivní podoba volby operátora stále ještě rodí, již dnes lze tušit, jak to bude s billingem či které druhy hovorů budou moci být poskytovány alternativními operátory. O čem se naopak stále netuší jsou ceny... (ISDN server, 27.03.2002)
Telecom ubezpečuje: volbu operátora stihneme!
Na pátečním setkání s novináři zaznělo ze strany Českého Telecomu ujištění, že termín zavedení volby operátora ve své síti stihne. Prý ale kvůli tomu bude muset urychlit plnou digitalizaci své sítě o 2,5 roku! Původně však měla být plně digitální již po roce 2000. (ISDN server, 25.03.2002)
Kdy se dočkáme LRICu?
Má být metoda LRIC použita pro výpočet propojovacích poplatků již v roce 2002, nebo až v roce 2003? ČTÚ dnes signalizuje, že by se tak mělo stát až v příštím roce. Ještě vloni ale to samé ČTÚ podepsalo společné memorandum s APVTS, ve kterém deklarovalo svůj záměr nasadit LRIC již v roce 2002. (ISDN server, 18.03.2002)
Historie naší liberalizace, díl XVIII: Kauza GTS
Když na přelomu února a března 2001 uzavřely své první propojovací dohody s Českým Telecomem společnosti Contactel a Aliatel, a v těsném sledu je následoval i e-Tel, všeobecně se soudilo že je jen pouhou otázkou času, kdy tak učiní i společnost GTS. Nakonec se tak ale nestalo a místo toho došlo na poslední možnost, na kterou zákon pamatuje v případě nedohody jednajících stran: nezávislý regulátor za ně musel uzavřít dohodu sám. (ISDN server, 13.02.2002)
Díl XVII: První propojovací dohody podepsány!!
Teprve na přelomu února a března 2001 byly podepsány první propojovací dohody mezi dominantním operátorem a nově nastupujícími alternativními operátory. Předcházet jim muselo ještě třetí cenové rozhodnutí regulátora, a i tak byly dohody pouze částečné - pokrývaly pouze základní hlasové služby, ale už ne přístup k Internetu či další hlasové služby ….
Díl XVI: Regulátor stanovuje cenu za propojení
Ani regulátorem stanovená metodika výpočtu cen za propojení nevedla k dohodě mezi operátory. Proto muselo dojít až k tomu, že propojovací poplatky vypočítal a operátorům nadiktoval sám regulátor.U místních hovorů mu vyšlo 66 haléřů ve špičce a 33 mimo špičku. Je to moc, nebo málo?
Historie naší liberalizace, díl XV: Magické datum 1.1.2001
První leden roku 2001, již dlouho dopředu avizovaný jako datum plné liberalizace, měl být významným mezníkem celé naší telekomunikační historie. Ve skutečnosti se ale ten den nic fakticky nezměnilo. Po konkurenci na trhu veřejných hlasových služeb nebylo ještě ani vidu, ani slechu. (Lupa, 23.01.2002)
Historie naší liberalizace, díl XIV: První cenové rozhodnutí regulátora
Ani po vydání tzv. Referenční nabídky, v listopadu 2000, se alternativní operátoři nedokázali dohodnout s dominantním operátorem a uzavřít propojovací dohody. Proto musel nastoupit nezávislý regulátor a zasáhnout do vzájemného vyjednávání. Z jaké pozice ale regulátor vstupoval do hry a jak vlastně rozhodl? (ISDN server, 15.01.2002)
Historie naší liberalizace, díl XIII: RIO 2000
Uzavírání prvních dohod o propojení mezi Českým Telecomem a nově nastupujícími alternativními operátory mělo usnadnit vydání tzv. referenční nabídky propojení (RIO) ze strany Českého Telecomu. Ta ale sjednávání prvních propojovacích dohod moc nepomohla. Spíše naopak... (Lupa, 08.01.2002)