Digitální kontinuita
Jak na digitální kontinuitu (2): není aktuální jako potenciální digitální kontinuita
Své elektronické dokumenty můžeme chtít uchovávat tak, aby se s nimi dalo kdykoli později pracovat jako s dokumenty právě vytvořenými. Ale může nám stačit i to, aby si s nimi dokázal poradit alespoň soudní znalec při nějakém sporu. (Lupa, 21.3.2023)
Jak na digitální kontinuitu (nejenom) v datových schránkách?
Když své elektronické dokumenty či celé datové zprávy necháme delší dobu jen tak ležet, časem nám zestárnou a přijdeme o možnost dělat s nimi i nadále to, co bychom s nimi dělat chtěli, či přímo potřebovali. Například je autorizovaně konvertovat či předložit někomu, kdo je bude umět přijmout a dále s nimi pracovat. (Lupa, 14.3.2023)
Archi.gov.cz: kdo by měl zajišťovat digitální kontinuitu?
V minulosti se vkládaly velké naděje do tzv. vyvratitelné domněnky pravosti, která měla „právně eliminovat“ časová omezení v elektronických podpisech. Dnes už neplatí, a tak se některé oči upírají k § 562 odst. 2 nového občanského zákoníku. (Lupa, 4.11.2019)
Archi.gov.cz: jak prokazovat autenticitu a pravost elektronických dokumentů
Obranou proti zastarávání a oslabování kryptografických algoritmů je použití jejich novějších a silnějších verzí. Obvykle formou přidání dalšího časového razítka (a také nezbytných validačních informací). (Lupa, 29.10.2019)
Archi.gov.cz: konečně jasné slovo k digitální kontinuitě
Ministerstvo vnitra spustilo nový web o architektuře eGovernmentu. Vyjadřuje se na něm i k tomu, co a jak dělat s elektronickými dokumenty, aby si udržely svou průkaznost i po delší dobu. (Lupa, 21.10.2019)