Vyšlo na iHNed.cz, 6.9.2012
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b12/b0906001.php3

Superúředníci kontra eGovernment?

Co dnes nejvíce potřebuje veřejná správa? Ještě intenzivnější využití ICT technologií, jak předpokládají plány na rozvoj eGovernmentu, nebo naopak úplné vymýcení všech počítačů a návrat k papíru, jak požaduje hnutí Superúředníků?

Letošní léto nepřineslo jen ostrý start základních registrů a ještě ostřejší start nového centrálního registru vozidel. V jejich mediálním stínu se zrodilo také zajímavé hnutí tzv. Superúředníků, které jde přesně opačným směrem než celý český eGovernment: volá po návratu k tradičním úřednickým  hodnotám, postupům a technikám. Tedy zpět k papírům, razítkům a klotovým rukávům, vstříc světlým zítřkům bez informačních a komunikačních technologií. Hlavním argumentem má být to, že nasazení technologií se neosvědčilo, nepřineslo očekávané výsledky a stalo se dokonce brzdou dalšího rozvoje.

Superúředníci shrnuli své argumenty do zajímavého dokumentu s názvem „10 důvodů pro vypnutí ICT v ČR“.  Ocitujme si z nich dva – symbolicky nejprve ten první, a pak ten poslední: 

Informační a komunikační technologie brzdí naši prosperitu. Česká republika se dle všech dostupných analýz propadá ve své konkurenceschopnosti. Využití ICT u nás selhalo. Je třebas se navrátit k tradičním pilířům naší ekonomiky – těžký průmysl, hutnictví, hornictví a rolnictví.

Informační technologie nás můžou zcela zlikvidovat. V případě, že bychom například elektronizovali zdravotnictví tak, jako systém registru vozidel, je pravděpodobné, že zpomalení sytému a zejména záměny dat by vedly k hromadnému exodu.

Drobnou vadou na kráse celého hnutí Superúředníků je to, že pro svou propagaci a pro šíření svých myšlenek neváhali  použít přesně to, proti čemu bojují. Tedy počítače a celosvětovou síť Internet, na kterém si pořídili vlastní webové stránky, vlastní profil na Facebooku i vlastní účet na Twitteru.

Spustili dokonce  i náborovou kampaň na nové superúředníky, ve které získali přes 21 tisíc zájemců!

Nejnovější akcí Superúředníků pak byla demonstrace před úterní konferencí eGovernment 20:10 v Mikulově, kde vystupovali s hesly jako :

  • zrušte ICT
  • nechceme registry
  • chceme funkční stát

Mimochodem, organizátoři konference o eGovernmentu si tuto demonstraci velmi pochvalovali a neváhali zdůraznit, jak zvýšila renomé jejich akce. Protože skutečně důležité jsou prý jen ty konference, které mají své demonstranty. Tedy proti kterým někdo přijde demonstrovat. Což se právě zde stalo.

Superúředníci se ale činili i na svém webu. Průběžně informovali o aktuálním dění (nejen) ve veřejné správě. Jako třeba o tom, že ministerstvo financí zkouší somálské běžce pro doručování písemností mezi jednotlivými finančními úřady, protože to má být rychlejší než přenos po Internetu. Asi v důsledku vývoje KIVSu (Komunikační infrastruktury veřejné správy). Nebo o oslavě deseti let odklonu od informační společnosti, o návratu k analogovému vysílání či o neplatnosti elektronického podpisu.

No, teď už jistě tušíte, že celá akce není myšlena až tak úplně vážně. Že jde buď o chytrou recesi, a nebo o přípravnou fázi nějaké velké reklamní kampaně, jejíž hlavní část bude teprve následovat. Osobně jsem tipoval spíše to druhé.

Celou dobu ale nebylo jasno, odkud vlastně vítr vane. Tiskové zprávy rozesílaly PR agentury, a na samotném webu či Facebooku pochopitelně byly všechny stopy po skutečných autorech umně skryty.

Až včera se ukázalo, kdo za celou akcí stojí, a také proč: pokud si na nové verzi domovské stránky Superúředníků kliknete na pravý odkaz, pod heslem „NE, superúředníky nesmíme připustit“, dozvíte se to i vy.