Vyšlo v Lidových novinách, 27.6.2012, jako komentář
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b12/b0627001.php3

LTE: lehce trapný experiment

Kdysi dávno bývala Česká republika zemí na čele mobilního pokroku. Byli jsme mezi prvními, kteří zkoušeli nové technologie a spouštěli inovativní služby. Pak ale naši mobilní operátoři přestali být svými pány, stali se členy velkých nadnárodních skupin a situace se obrátila. Dnes spíše doháníme ostatní v tom, co pro ně už je zcela běžné a samozřejmé.

Třeba s klasickými sítěmi třetí generace, alias 3G, jsme u nás odstartovali již v roce 2005. Ale byl to start jen formální, určený spíše pro splnění podmínek licence. Protože trvalo ještě mnoho let, prakticky až do současnosti, než se 3G stalo skutečnou realitou. Než jsme se s pokrytím 3G sítí dostali alespoň někam na dohled svých vyspělejších sousedů.

V jednom zajímavém ohledu jsme ale stále pozadu: naši mobilní operátoři, na rozdíl od svých zahraničních protějšků, vůbec nelamentují nad tím, jak jsou jejich mobilní sítě přetížené datovými přenosy, a jak i kvůli tomu musí nasazovat nové technologie s ještě větší přenosovou kapacitou. Zejména pak technologii LTE (Long Term Evolution).

Naši mobilní operátoři zatím unisono tvrdí, že jejich stávající sítě jsou dostatečně dimenzované a žádné kapacitní problémy nemají. A asi mají pravdu, protože skrze přísně nastavené objemové limity dokázali udržet své zákazníky dostatečně na uzdě a nenechali je pořádně "rozjet". Přesto se i u nás počítá s nasazením oné technologie LTE, slibující zásadní zvýšení přenosových kapacit pro mobilní datové přenosy.

Naše Telefónica svou LTE síť minulý týden dokonce již spustila, prý do řádného komerčního provozu. Jenže ten je dostupný jen v jedné lokalitě (v Jesenici u Prahy), pro asi 10 000 zdejších obyvatel. Tedy pro pouhé jedno promile celé populace. Fakticky tak připomíná spíše další pilotní testování. A připouští to i samotná Telefónica, která si prý vybrala Jesenici právě proto, aby si zde vyzkoušela svou novou LTE síť v konkurenci s dalšími technologiemi a sítěmi, které jsou ve stejné lokalitě dostupné.

Podobné "spuštění" své technologie LTE už ohlásil i T-Mobile, na 11. červenec. Prý to bude v Praze, ale opět lze očekávat, že to bude jen v nějakém "miniaturním" rozsahu, který odpovídá spíše dalšímu zkoušení a testování.

Zatím stále jen zkušební charakter pak koresponduje s tím, že ke skutečnému rozvoji technologie LTE bude moci dojít až poté, co operátoři budou mít dostatek vhodných frekvencí pro její nasazení. Rozdělovat, přesněji dražit, se budou v nadcházející aukci, a reálně k dispozici by mohly být nejdříve někdy počátkem příštího roku. Nejsou proto nynější hrátky s technologií LTE jen jakýmsi vzkazem pro veřejnost, a hlavně pak pro organizátora nadcházející aukce, že "my LTE umíme"? A současně i určitým příspěvkem do celého složitého přediva podnětů či přímo tlaků před nadcházející aukcí, jejíž pravidla se na poslední chvíli ještě dolaďují?

Ovšem umět je věc jedna, a reálně a správně nasadit novou technologii je věc druhá. Až operátoři dostanou nové frekvence pro LTE, budou mít povinnost skutečně je využít a v předepsané době vybudovat určité minimální pokrytí. Co už ale bude jen na nich, je kapacitní dimenzování nových sítí, které do značné míry rozhoduje o jejich nákladech. Pokud dnes nepociťují nějaké přetížení svých stávajících sítí, a pochopitelně chtějí utrácet co nejméně, jak asi budou dimenzovat své budoucí sítě?


fdsfsfsdf7