Vyšlo na serveru Digiweb.cz, 13.9.2005
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b05/b0913001.php3

Bude přenositelnost z/do sítě NMT?

Ačkoli původní návrh prováděcího předpisu k mobilní přenositelnosti obsahoval výjimku pro síť NMT, a připomínky k němu byly vypořádány ve smyslu zachování této výjimky, z finální verze nakonec výjimka vypadla. Jak to tedy bude se sítí NMT?

Ještě na začátku prázdnin, konkrétně 7. července, jsem zde na Digiwebu psal o přenositelnosti čísel v mobilních sítích (MNP, Mobile Numer Portability). Bylo to těsně po vydání finální verze prováděcího předpisu (opatření obecné povahy, OOP/10/07.2005-3), kterým regulátor (ČTÚ) určil "technické a organizační podmínky pro realizaci přenositelnosti telefonních čísel a zásady pro účtování ceny mezi podnikateli v souvislosti s přenositelností telefonních čísel".

Tehdy jsem mohl konstatovat, že v návrhu prováděcího předpisu ještě byla uvedena výjimka pro síť NMT, provozovanou Eurotelem, zatímco ve finální verzi prováděcího předpisu už žádná takováto výjimka není. Nakonec jsem připojil spíše řečnickou otázku:

Znamená to tedy, že bude možná (resp. dostupná) nejen přenositelnost "z NMT", ale i "do NMT"?

Jeden ze čtenářů na to tehdy reagoval oprávněným dotazem:

"Jaký je tedy poslední stav možnosti přenositelnosti NMT --> GSM ?

Dnes bych se u této otázky rád zastavil podrobněji. Určitě to bude zajímat nejednoho uživatele sítě NMT, kterých by stále mělo být kolem 30 000.

Proč opatrnost?

K opatrnosti při zakončení minulého článku, místo jednoznačného závěru (že přenositelnost bude i z/do NMT) mne vedly dva důvody.

Prvním byla má účast na "minifóru" Hospodářských novin k problematice přenositelnosti dne 27. června. Bylo to jen několik hodin před zveřejněním finální verze prováděcího předpisu (OOP/10), a přítomný předseda Rady ČTÚ o něm mluvil jednoznačně ve smyslu toho, že výjimka pro NMT v něm bude zachována. Samozřejmě si vyslechl i protiargumenty: že je to diskriminace příslušné skupiny uživatelů (těch, co používají síť NMT), a že pro ni není v zákoně žádný podklad. Zákon o elektronických komunikacích (zákon č. 127/2005 Sb.) ve své relevantní části (paragrafu 34) skutečně žádnou aplikovatelnou výjimku neobsahuje.

Druhým důvodem pro mou opatrnost bylo to, jak regulátor vypořádal připomínky zainteresovaných subjektů k původnímu návrhu: tak, jako kdyby výjimku pro síť NMT skutečně nadále zachovával!

Nicméně ve finální verzi prováděcího předpisu (OOP/10/07.2005-3) žádná trvalá výjimka pro NMT již obsažena není. Že by tedy regulátor na poslední chvíli změnil názor, třeba i na základě argumentů, které zazněly na Minifóru HN, a výjimku pro síť NMT stáhnul?

Není v tom nějaká klička?

Jestliže tedy explicitní výjimka pro síť NMT z výsledného prováděcího předpisu vypadla, pak je jistě na místě položit si otázku, zda nebude stejného efektu (vyjmutí sítě NMT z přenositelnosti) dosaženo jinou cestou. Tedy zda nedošlo k něčemu podobnému, jako v případě všeobecného oprávnění pro pásmo 2,4 a 5 GHz.

Zde regulátor v návrhu přidal nový požadavek, na použití pouze takových externích antén, jaké výrobce zařízení explicitně schválil a doporučil. Jelikož ale většina výrobců nic takového nedělá, řada existujících Wi-Fi sítí by se tím dostala do problémů. Regulátorovi se proto sešla na stole velká řada připomínek, kritizujících toto ustanovení a požadující jeho odstranění. To nakonec regulátor udělal, a ve finální verzi VO-R/12/08.2005-34 už žádný takový požadavek není. Ovšem nikoli proto, že by neplatil, resp. že by na něm regulátor netrval. Odstraněn byl prý kvůli tomu, že prý je nadbytečný, neboť již vyplývá z jiných právních předpisů (podrobněji).

Není tedy nějaká obdobná "klička" i u mobilní přenositelnosti? Nevyplývá nakonec výjimka pro síť NMT z něčeho jiného?

Ve finální verzi prováděcího předpisu jde zejména o článek č. 9, který definuje čísla přenositelná mezi mobilními operátory. Zde skutečně je několik výjimek, ale nezdá se mi, že by některá z nich mohla být aplikována na síť NMT jako takovou. Z přenositelnosti jsou například vyloučena:

  • čísla užívaná mobilním operátorem k výlučně interním, testovacím či systémovým účelům
  • telefonní čísla pro přístup k vlastním službám operátora,
  • čísla využívaná současně v sítích více operátorů
  • mezinárodní identifikační číslo účastníka veřejně dostupné telefonní služby poskytované na veřejné mobilní telefonní síti (IMSI)

Pak je zde ale ještě jedno ustanovení, které by eventuelně mohlo vyloučit celou síť NMT z přenositelnosti. Jde o formulaci, která místo vyloučení některých čísel naopak vymezuje ta čísla, která by do přenositelnosti měla patřit:

telefonní čísla, na která lze aplikovat přenositelnost čísla mezi mobilními operátory podle § 34 zákona, jsou stanovena vyhláškou Ministerstva informatiky, kterou se stanoví číslovací plány, jsou provozně využívána a v souladu se zákonem přidělena příslušným operátorům, kteří jsou držiteli rozsahu čísel,

Na toto ustanovení navazuje i přechodné ustanovení z finální verze prováděcího předpisu, které skutečně síť NMT (resp. čísla s prefixem 601) do přenositelnosti nezahrnuje. Ovšem jen dočasně, do vydání nového číslovacího plánu Ministerstvem informatiky:

Do doby účinnosti vyhlášky Ministerstva informatiky, kterou se stanoví číslovací plány, jsou čísla, na která se aplikuje přenositelnost čísla podle § 34 zákona, stanovena číslovacím plánem veřejných telefonních sítí a další národní směrová čísla 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 72, 73, 77 určená pro služby veřejných mobilních telefonních sítí.

Proto jsem se zeptal přímo u zdroje, na Ministerstvu informatiky ČR, zda něco takového plánují. Dostalo se mi následujícího ujištění:

Ministerstvo informatiky nikdy neuvažovalo o tom, že by z pravidla zavést přenositelnost telefonních čísel měly existovat výjimky. Neuvažujeme tedy ani o tom, že by taková výjimka měla být obsažena v připravovaném číslovacím plánu.

Vyžádal jsem si také stanovisko Eurotelu, který síť NMT provozuje. Jeho pohled na celou věc je následující:

Platné opatření obecné povahy OOP/10/07.2005-3 v přechodném ustanovení stanoví, že přenositelnost čísel se na NMT (resp. národní směrovací čísla 601) neaplikuje. Tento princip by měl být zohledněn i v nové vyhlášce Ministerstva informatiky, kterou se stanoví číslovací plány; ostatně technologie NMT ani implementaci služby MNP neumožňuje. Také v zahraničí byly z tohoto důvodu na zavedení služby MNP do sítě NMT uděleny výjimky, případně bylo provozování NMT sítě ukončeno V tento okamžik neznáme žádnou NMT síť, ve které by byla služba MNP provozována.
Mělo by to smysl?

Podívejme se nyní na celou záležitost z jiného pohledu: měla by (trvalá) výjimka z přenositelnosti pro síť NMT smysl? Odpověď je asi třeba rozdělit na dvě části, resp. na směr "do" sítě NMT, a na směr "ze" sítě NMT.

Pravdou je, že síť NMT je přeci jen staršího data (je to vlastně analogová mobilní síť 1. generace) a moc perspektivní není. Časem nejspíše zanikne, a její frekvence v pásmu 450 MHz budou moci být využity pro jiné účely. To jsou ostatně už dnes, neboť Eurotel již "zúžil" NMT na třetinu původních frekvencí, a zbylé dvě třetiny v pásmu 450 MHz využívá pro své datové služby na bázi CDMA (službu Eurotel Data Expres).

Zpět ale k meritu věci: uživatelů, kteří by chtěli přejít ze sítě GSM do NMT, a přitom si zachovat své mobilní číslo, nejspíše moc nebude. Navíc by realizace takovéto přenositelnosti "do" NMT asi byla hodně složitá a nákladná (podle Eurotelu nemožná). Takže (alespoň podle mého názoru) by právě tady výjimka z povinnosti zavést přenositelnost byla na místě - i když je pravdou, že v zákoně o el. komunikacích nemá žádnou oporu.

V opačném směru, tedy ze sítě NMT do sítě GSM, už je ale situace jiná. Přechod ze starší sítě NMT do novější sítě GSM určitě dává mnohem větší smysl. Navíc i technická realizace by měla být schůdná, vzhledem k možnostem sítě GSM. To ostatně nepopírá ani stanovisko Eurotelu.

K tomu si musíme připočítat ještě skutečnost, že v neperspektivní síti NMT je stále nějakých 30 000 uživatelů, kteří dříve či později budou řešit otázku přechodu do jiné mobilní sítě. Tak proč těmto uživatelům zavírat cestu k možnosti profitovat z přenositelnosti čísel?

Nebyl by tedy nakonec nejrozumnější kompromis? Vynechat přenositelnost "do" NMT sítě, a naopak zachovat možnost přenositelnosti "z" NMT sítě (do GSM)? Pravdou ale je, že i tento kompromisní přístup se zdá být ve sporu s požadavky zákona, který obecně nezavádí žádné výjimky.

Závěr?

Takže jaký z toho všeho plyne závěr? V tuto chvíli má síť NMT od ČTÚ dočasnou výjimku, udělenou skrze přechodné ustanovení v konečné verzi prováděcího předpisu, a časově ohraničenou vydáním nového číslovacího plánu Ministerstvem informatiky ČR. Bude tedy záležet na tom, kdy MI ČR tento nový číslovací plán vydá a zda setrvá na svém nynějším stanovisku, že síť NMT žádnou výjimku mít nemá.