Vyšlo na isdn.cz, 1.12.2003
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b03/b1201003.php3

Minulý týden: ČTc, Tele2 k ADSL, UPC a DPH ….

V dozorčí radě Českého Telecomu došlo k dalším změnám. Ředitel českého Tele2 se vyjadřuje k našemu předraženému ADSL a dotovaným paušálům za pevné linky. UMTS licence budou zřejmě splaceny již v příštím roce. Contactel hlásí miliardu na výnosech. UPC oznamuje, jak to bude s výší DPH za její internetové služby a služby kabelové TV.

Minulý týden byl bohatý na významné události kolem připojování k Internetu, jak skrze ADSL, tak i skrze mobilní sítě GSM. Zde je alespoň stručné vyjmenování hlavních událostí:

  • Tiscali přichází s vánoční nabídkou ADSL: instalace a první měsíc provozu je do konce roku zdarma
  • Český Telecom nabízí prakticky stejné promo, jen za instalaci si účtuje symbolickou jednu korunu (bez DPH)
  • T-Mobile oznamuje, že i on nabídne připojení mobilní k Internetu přes GPRS, bez omezení objemu přenesených dat, jen za paušál (v rámci promo akce za 699,- Kč měsíčně, podrobněji)
  • Eurotel, nejspíše v reakci na oznámení T-Mobile, přichází s promo nabídkou svého tarifu Data Nonstop za 649,- měsíčně, a navrch přidává 100 hlasových minut měsíčně
  • regulátor publikuje druhou srovnávací studii, ve které konstatuje že naše ceny ADSL jsou na evropském průměru a není nutné je regulovat (podrobněji). Současně vydává své stanovisko k problémům s agregací u ADSL, a oznamuje že rozhodnutí v kauze ADSL propojení nestihne vydat (podrobněji).

Tyto "hlavní" události se ale dostaly, či právě dostávají na přední místa v odborném zpravodajství, skrze samostatné články. Proto se v tomto dílu seriálu podíváme na další zajímavé události, které by jinak mohly zapadnout ve víru významnějších novinek.

Personální změny v Telecomu

Ve středu 26.11. se konalo zasedání dozorčí rady Českého Telecomu, na které došlo k určitým personálním změnám. Na svůj post v dozorčí radě rezignoval Petr Kučera, ředitel firmy AGM, a.s., zvolený do této funkce teprve v červnu letošního roku, v souvislosti s přechodem Telecomu na nový model řízení. Dozorčí rada místo něj kooptovala pana Petra Poláka, předsedu představenstva téže společnosti AGM, a.s. (podle Obchodního rejstříku se AGM a.s. zabývá mj. správou nemovitostí, a jejím jediným akcionářem je Fond dětí a mládeže, t.č. v likvidaci). Pan Polák také působí jako poradce ministryně školství, mládeže a tělovýchovy v oblasti informačních technologií (podrobnější životopis).

Dozorčí rada také projednala rezignaci pana Güntera Pfeiffera, která jí byla doručena jen o dva dny dříve. Proto dozorčí rada zřejmě již nestihla kooptovat na uvolněné místo vhodného kandidáta. Pan Pfeiffer působil ve statutárních orgánech Telecomu již delší dobu, jako jeden ze zástupců strategického partnera, konsorcia TelSource (konkrétně společnosti Swisscom, která je v tomto konsorciu zastoupena). Jeho nynější odstoupení zřejmě souvisí s chystanou (do)privatizací Telecomu a s prodejem podílu konsorcia TelSource v ČTc. Již dříve přitom na své místo v dozorčí radě rezignoval druhý zástupce TelSource, Bessel Kok.

UMTS licence budou splaceny dříve

Ke zdárnému konci se blíží jednání státu s Eurotelem a T-Mobile o předčasném splacení již udělených licencí na mobilní sítě 3 generace. Oba operátoři měli licence splácet celkem osm let, ale stát nyní tak akutně potřebuje peníze, že se s nimi dohodl na předčasném splacení zbývajících částek, ještě v průběhu příštího kalendářního roku. Výměnou za to jim o rok odložil povinnost spustit provoz těchto sítí (alespoň v části Prahy), z počátku roku 2005 na počátek roku 2006.

K faktické dohodě zřejmě již došlo, a nyní zbývá ještě několik formálních kroků. K nim patří například příslušná změna podmínek udělených licencí, kterou musí provést ČTÚ. Kromě toho musí také dojít k "odblokování" celé kauzy, neboť podle informací ČTK uzavření příslušné smlouvy stále komplikují žaloby, které kvůli licenčním podmínkám podal T-Mobile.

S příjmem za licence přitom již počítá návrh státního rozpočtu na příští rok, který v současnosti projednává Poslanecká sněmovna. Zbytek ceny licencí by měli oba operátoři doplatit ve dvou splátkách v dubnu a srpnu příštího roku.

Telefonování v Česku je příliš drahé

V Lidových novinách vyšel minulý týden zajímavý rozhovor s Frederickem Ahlbergem, generálním ředitele tuzemské pobočky švédského Tele2. Tato společnost u nás zatím jako jediná přestala s poskytováním ADSL služeb, s poukazem na jejich příliš nízkou kvalitu a údajnou diskriminaci některých operátorů. V rozhovoru pro LN se pan Ahlberg k problematice ADSL v ČR vyjádřil takto:

Český Telecom není schopen zabezpečit dostatečnou úroveň této služby tak, aby vyhovovala našim zákazníkům. Ve smlouvě přislíbil něco, co nám nedodává. A my nemůžeme našim zákazníkům odpovídat za chyby, které způsobil někdo jiný. Proto jim nemůžeme ADSL nabízet.
LN: V čem je největší problém u ADSL?
Neexistuje tu žádná skutečná konkurence. Telecom nabídl alternativním operátorům pouze velkoobchodní nabídku, jejíž ceny nejsou malé. My se pak musíme vejít mezi tuto nabídku a ceny, které Telecom dává svým zákazníkům. Ale to není skutečné konkurenční prostředí. I proto je ADSL v České republice jedním z nejdražších v Evropě.
LN: Kolik by měl stát měsíční paušál u ADSL, aby byl ze strany českých uživatelů akceptovatelný?
Stačí se podívat, kolik stojí ADSL v jiných zemích.
LN: Tedy méně než tisíc korun měsíčně?
Rozhodně.

Pan Ahlberg se vyjádřil také k cenám za hlasové služby, včetně propojovacích poplatků a jejich vlivu na koncové ceny. Velmi zajímavý je také jeho postřeh ohledně výše a údajného dotování měsíčních paušálů:

V České republice jsou velmi vysoké poplatky za propojení mezi jednotlivými operátory. Když to srovnáme s průměrem v západní Evropě, tak jsou dokonce třikrát vyšší. To se potom samozřejmě projevuje i ve vyšších cenách pro koncové zákazníky. Ty jsou mimochodem až pětkrát vyšší než ve Skandinávii. Dále nemáme faktický přístup k místní smyčce. Český Telecom ji sice uvolňuje, ale my k ní přístup kvůli vysokým cenám nemáme. Telecom nám ji chce pronajmout mnohem dráž, než za co ji pronajímá svým zákazníkům.
LN: Telecom ale tvrdí, že měsíční paušály za "pronájem" pevné linky svým zákazníkům dotuje, že je na nich ztrátový.
Jak je potom možné, že Telecom patří mezi nejziskovější operátory pevných linek v Evropě? Jeho EBITDA margin (poměr provozního zisku na tržbách) je mnohem vyšší než u jiných evropských společností. Když říkají, že ceny svým zákazníkům dotují, tak to nemůžou mluvit pravdu.

Contactel hlásí miliardu

V květnu letošního roku, v souvislosti s navýšením svého základního jmění, avizovala společnost Contactel záměr dostat se ještě letos do černých čísel. Za rok 2002 přitom Contactel dokázal zvýšit své výnosy o plných 50 procent, a v tomto trendu pokračoval i v roce letošním. Minulý týden ohlásil meziroční nárůst výnosů o 48 procent, což mu umožnilo překročit za letošní rok v absolutních číslech miliardu na výnosech. Poprvé také začal generovat provozní zisk (EBITDA).

UPC oznamuje změny DPH

Jako jedna z prvních informovala společnost UPC své zákazníky o důsledcích změn v sazbě DPH, uplatňovaných u telekomunikačních služeb. Právě v případě UPC (ale stejně tak u všech ostatních kabelových operátorů) je přitom situace komplikovanější o to, že přeřazení služeb kabelových televizí ze snížené sazby do sazby základní k 1.1.2004 bylo nedopatřením. Od 1.5.2004, díky "velké" novele zákona o DPH, by se služby kabelových televizí měly ocitnout zpět ve snížené sazbě. Poslanci se v současné době pokoušejí přijmout novelu, která by nedopatření napravila a služby kabelových televizí vrátila zpět do snížené sazby již k 1.1.2004, tak aby se oproti dosavadnímu stavu nic nezměnilo. Otázkou ovšem je, zda se takováto "opravná" novela stihne. Společnost UPC proto avizuje, že v lednu bude účtovat za své služby ještě DPH ve snížené sazbě. Pokud by se "opravnou" novelu nepodařilo přijmout včas a DPH by se přeci jen zvedlo, bude jej do účtovávat v únoru.

Bohužel UPC souběžně s tím zdražuje své služby kabelové TV: tzv. redukovanou nabídku o 4 procenta, a nabídku Klasik o 5 procent. Ceny prémiových kanálů (HBO a HBO2, Private Gold) zůstávají stejné, jen u nich může vzrůst DPH, viz výše.

Již definitivně jasná je situace u služeb kabelového Internetu společnosti UPC (služeb se značkou chello). Zde nedochází ke změně ceny (bez DPH), ale samotná DPH se již s jistotou přesune k 1.1.2004 ze snížené do základní sazby - a zde také zůstane, na rozdíl od služeb kabelové TV (protože jde již o klasickou telekomunikační službu). Koncoví uživatelé tak budou platit fakticky o 16,2 procenta více.