Vyšlo v eArchivu, 29.11.2003
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b03/b1128001.php3

Také T-Mobile nabídne neomezený Internet za paušál

Po zřejmém úspěchu tarifu Eurotel Data Nonstop, který nabízí mobilní připojení k Internetu přes GPRS, bez omezení objemu přenesených dat a jen za paušál, se analogickou službu odhodlal nabídnout také český T-Mobile. Nebo spíše: dokázal si ji prosadit, protože služba tohoto typu zatím není součástí strategie mateřského koncernu.

Když na jaře letošního roku Eurotel uvedl na trh svou službu EDN (Eurotel Data Nonstop), český T-Mobile mu nedokázal kontrovat nabídkou obdobné služby. Podle velmi neoficiálních signálů nikoli proto, že by nechtěl, či to po technické stránce nedokázal. Problém byl spíše v tom, že služba nabízející neomezený přenos dat jen za paušál nebyla součástí toho, co plánoval mateřský koncern T-Mobile. A tak došlo jen na jakýsi neoficiální pilotní projekt, když T-Mobile nabídl počátkem května svým zákazníkům službu GPRS Business s objemovým limitem 50 MB, za 699,- korun měsíčně (bez DPH), ale na tři měsíce omezení objemu zcela zrušil.

Co bylo dál, čtenáři Lupy jistě vědí: služba Eurotel Data Nonstop se dále rozvíjela a získávala si své zákazníky. Někteří možná nebyli a dodnes nejsou spokojeni s její celkovou kvalitou a hlavně rychlostí, ale jiní uživatelé na ni zase nedají dopustit. Počátkem října pak i samotný Eurotel dal najevo, že i pro něj je služba velmi zajímavá a hodlá ji dále rozvíjet (viz článek: Jak se daří tarifu Eurotel Data Nonstop?), načež ji dále obohatil (mj. přidáním 30 hlasových minut každý měsíc), a spustil velkou mediální kampaň na její propagaci. Za čas se pak objevily také informace o tom, že Eurotel zvažuje zavedení technologie CDMA v pásmu NMT (místo stávající hlasové sítě v tomto pásmu 450 MHz), což by mu umožnilo nabídnout poměrně rychlé datové přenosy, nejspíše za ještě atraktivnější ceny.

V takovéto situaci již muselo českému T-Mobile pořádně zatrnout. Čím déle by přenechával veškerou iniciativu Eurotelu, tím více by mu ujížděl příslovečný vlak, a tím hůře by se v budoucnu dostával na již obsazený trh. Tipuji, že právě tento faktor rozhodl o tom, že česká odnož nadnárodního T-Mobile se přeci jen bude moci zachovat odlišně od ostatních součástí koncernu, kontrovat své zdejší konkurenci a také nabídnout neomezená data přes GPRS za paušál, pro potřeby připojení k Internetu. Oficiálně oznámeno to bylo právě včera, na tiskovce T-Mobile.

Jak vypadá další Internet za paušál?
Nová služba navazuje na stávající službu GPRS Business, až dosud omezenou objemem 50 MB. Od 1.12.2003 bude tento limit odstraněn, a služba se změní na službu GPRS Business Unlimited. Její stávající uživatelé, kteří za její používání platí 699,- Kč měsíčně (bez DPH), automaticky přejdou na neomezený objem dat, a stávající cenu za službu budou platit až do konce června příštího roku. Noví zájemci se mohou přidat za stejných podmínek (tj. s cenou 699,- Kč bez DPH, platnou až do června 2004), ale jen tehdy, pokud se "rozhoupají" do konce ledna příštího roku. Právě tak je totiž termínována nová promo nabídka T-Mobile, která má nalákat zákazníky na novou službu.

Podoba služby GPRS Business Unlimited, která bude k dispozici v rámci promo akce, však ještě není konečná. Bude nahrazena definitivní verzí, jejíž konkrétní podobu T-Mobile včera ještě úplně nepředstavil. Řekl pouze, že bude stát 999 Kč měsíčně (bez DPH, tj. 1219 Kč měsíčně včetně 22% DPH), bude koncipována jako konkurenční alternativa k tarifu Eurotel Data Nonstop, a naznačil že bude obsahovat ještě určitá další vylepšení (což by mohly být třeba nějaké hlasové minuty zdarma, podobně jako u Eurotelu, nebo něco úplně jiného). Tuto definitivní podobu služby GPRS Business Unlimited hodlá T-Mobile představit v lednu, tak aby byla včas definována pro ty, kteří zmeškají promo akci termínovanou do konce ledna a rozhodnou se pořídit si novou službu až v únoru či později.

Pro upřesnění: ten, kdo si službu pořídí ještě letos či v průběhu ledna 2004, tedy ještě v rámci promo akce, za ni bude platit nižší cenu (699,- Kč bez DPH), a to až do konce června příštího roku. Zda se od února již bude jednat o novou podobu služby (tj. s eventuelním vylepšením), není ze včerejšího oznámení T-Mobile jasné.

Pokud jde o "obchodní" aspekty: novou službu lze aktivovat jen k některému základnímu tarifu (od 150,- Kč měsíčně výše), nebo k tarifu Partner (který nestojí nic navíc k tarifu, ke kterému přísluší). Stávající tarifní zákazník T-Mobile si tak může aktivovat nový GPRS Business Unlimited jak na stejné SIM kartě (odpovídá první možnosti), tak i na samostatné SIM kartě (Partner-ské). Ostatní se musí nejprve stát tarifními zákazníky T-Mobile.

T-Mobile včera prezentoval také svůj odhad, podle kterého by chtěl pro novou službu GPRS Business Unlimited získat přes 10 000 zákazníků, již ve druhém pololetí letošního roku.

Jaká bude nová služba po technické stránce?
Předností GPRS od T-Mobile je to, že jeho síť nabízí také kódovací schémata CS3 a CS4 (navíc ke standardním CS1 a CS2). Význam kódovacích schémat si lze představit jako různě nastavenou úroveň kompromisu mezi tím, kolik "prostoru" dostanou k dispozici mechanismy zajišťující spolehlivost přenosu a kolik samotný přenos dat. Čím vyšší je kódovací schéma, tím více prostoru má samotný datový přenos (na úkor mechanismů zajišťujících spolehlivost), a tím vyšší rychlost přenosu lze dosáhnout - ovšem za podmínky dostatečně kvalitního signálu. Například kódovací schéma CS4 slibuje přenosovou rychlost až 85,6 kbps (s využitím 4 časových slotů a při optimálních podmínkách).

Obecně je ale nutné počítat s tím, že GPRS má negarantovaný charakter. To je dáno jak kvalitou signálu a podmínkami jeho šíření, tak především kapacitními důvody. T-Mobile sice uvádí, že dedikuje část časových slotů v buňkách pro GPRS přenosy, ale ani to na garantovaný charakter nestačí - i takto vyhrazené sloty jsou totiž sdíleny v rámci všech GPRS přenosů, ke kterým dochází v rámci buňky. Záleží tedy na tom, kolik uživatelů GPRS služeb se právě "sejde" v dané buňce, jaký provoz generují, ale i na tom, jaký je momentální hlasový provoz atd. Jak tomu bude v praxi, ukáže až čas a reálný provoz.

Další možnost zvyšování efektivní přenosové rychlosti (přesněji: přenosového výkonu) skýtá využití komprese a různých dalších optimalizací. Zde již má T-Mobile dříve připravené řešení, v podobě služeb GPRS Speed a Speed Plus. Jeho předností může být také "řídící" software T-Mobile Communication Centre, který by měl maximálně zjednodušit různé nastavování.

Samotné připojení k Internetu by přitom nemělo být nijak omezené - mělo by využívat plnohodnotný APN Internet.

Další novinky T-Mobile
T-Mobile včera představil také tři další novinky. Jednou z nich je spuštění "řádné" podoby služby T-Mobile Hotspots (dosud provozované v pilotním provozu), plánované na leden 2004. Představeny byly dva způsoby zpoplatnění poskytovaných Wi-Fi služeb:
  • Skrze platební karty (EC/MC, VISA) si zákazník zakoupí určitý časový interval (1 hodina za 150,- Kč bez DPH, 3 hodiny za 200,- Kč a 24 hodin za 500,- Kč), který začne běžet a již jej nelze přerušit, předčasně ukončit apod. Této možnosti přitom může využít kdokoli, tj. je otevřená i pro zájemce, kteří nejsou zákazníky T-Mobile. Zajímavé je, že jakmile jednou zaplacený interval běží, může uživatel do jeho skončení libovolně roamovat mezi různými hotspoty T-Mobile (třeba přecházet mezi hotelem, letištěm, kongresovým centrem atd.)
  • Přes vyúčtování mobilních služeb: tato varianta vyžaduje, aby zájemce byl zákazníkem T-Mobile (tarifním či předplaceným), a měl jeho SIM kartu. Skrze ni se jednou zaregistruje k využívání Wi-Fi služeb, tak aby dostal potřebné jméno a heslo. S tím se pak může opakovaně přihlašovat na kterémkoli z hotspotů a zde si "kupovat" 15-minutové intervaly připojení (každý za 20,- Kč), které mu jsou následně připočítány k účtu (u tarifních zákazníků), resp. odečítány z kreditu (u předplacených zákazníků). Uživatel se však musí sám také explicitně odhlašovat (pokud tak neučiní, systém jej sám odhlásí až po 30 minutách nečinnosti, tedy fakticky po utracení dalších 2x20 korun).

Přehled lokalit, kde T-Mobile již provozuje své hotspoty, najdete zde. ve výstavbě a v přípravě však prý má mnoho dalších.

Další (staronovou) novinkou, kterou T-Mobil představil, je druhá verze jeho MDA (kombinace PDA a telefonu). Nové MDA II se vyznačuje integrovanou anténou, vestavěným fotoaparátem (VGA 640x480), větší pamětí RAM (128 MB), lepším displejem, podporou GPRS třídy 10 (4+2), zabudovanou podporou Bluetooth (ale nikoli Wi-Fi), a také podporou všech tří pásem GSM. Použitým operačním systémem je MS Windows Mobile 2003 Phone Edition. Cena má být 15999,- včetně DPH pro dotovaný přístroj, a 21 999,- Kč včetně DPH pro nedotovaný. Na trhu má být dostupný ještě v průběhu prosince.

Konečně třetí novinkou je promo nabídka tarifu T-Mobile World Class. Ten nyní umožňuje zvýhodněné volání ze zahraničí do ČR, v rámci roamingu, za 15 Kč za minutu (dosud za 19 Kč). Jde o promo nabídku, platnou od prosince do konce dubna 2004.

Eurotel reaguje
Podle informací na serveru mobil.cz Eurotel ještě včera kontroval nové nabídce T-Mobile, a od začátku prosince do konce června 2004 bude nabízet svůj Eurotel Data Nonstop za 649 Kč (zřejmě bez DPH). Místo 30 hlasových minut pak k němu přidá celých 100 hlasových minut. Vida, jak dokáže fungovat konkurence ...