Vyšlo v měsíčníku IT-NET, v únoru 2003
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b03/b0101003.php3

Čekání na velkoobchodní nabídku

Již ve svém předběžném opatření z června 2002 požadoval regulátor (ČTÚ) po Telecomu, aby vydal velkoobchodní nabídku ADSL služeb a umožnil přístup k této technologii i ostatním operátorům. Určil také, v jakém termínu by Telecom měl svou velkoobchodní nabídku ADSL služeb publikovat v telekomunikačním věstníku. Nestalo se tak.

Správní řízení bylo ukončeno v listopadu, vydáním konečného rozhodnutí regulátora (11.11:2002). To znovu uložilo Telecomu povinnost zveřejnit velkoobchodní nabídku ADSL služeb, tentokráte do 15 dní od doručení rozhodnutí. Kromě toho rozhodnutí regulátora požadovalo po Telecomu, aby svou nabídku koncipoval na bázi propojení sítí. Tedy jako řešení, které vychází z principu propojování definovaného v telekomunikačním zákoně, který také explicitně upravuje možné další postupy v případě nedohody jednajících stran nad nabídkou.

Český Telecom však svou velkoobchodní nabídku nezveřejnil ani v prosincovém čísle Telekomunikačního věstníku, jak mu ukládalo rozhodnutí regulátora. Blíže se k tomu směrem k veřejnosti ani nijak nevyjadřoval a nezdůvodňoval tento svůj krok. Teprve v lednu 2003 vyšlo najevo, že 18. prosince 2002 Telecom využil v té době ještě platného paragrafu 102 telekomunikačního zákona, a na regulátora a jeho rozhodnutí podal soudní žalobu. Zmíněný paragraf, všeobecně považovaný za kontroverzní, byl k 1.1.2003 zrušen (zákonem č. 151/2002 Sb., který novelizuje soudní řád). Ovšem v prosinci 2002, kdy jej Telecom využil, stále ještě platil a umožňoval to, aby pouhým aktem podání žaloby (bez ohledu na její důvodnost či nedůvodnost) pozbylo napadené rozhodnutí právních účinků.

Tímto krokem Telecom fakticky postavil regulátora mimo hru (musí čekat na rozhodnutí soudu), a sám sobě otevřel cestu k tomu, aby mohl vydat velkoobchodní nabídku v době kdy bude chtít on, a také v podobě jako on bude považovat za nejvhodnější.

Velkoobchodní nabídka je na světě

První verzi velkoobchodní nabídky ADSL služeb Český Telecom připravil a rozeslal ostatním subjektům 8. ledna 2003, s tím že do konce ledna bude sbírat připomínky ostatních k tomuto návrhu, bude s nimi diskutovat o obsahu nabídky, a v průběhu února vydá definitivní podobu nabídky.

Charakteristickým rysem první verze velkoobchodní nabídky je to, že není postavena na principu propojení (jak požadovalo rozhodnutí regulátora, později zbavené právních účinků). Místo toho je postavena na principu přístupu, resp. připojení. Rozdíl mezi oběma variantami je v tom, že "propojení" je více rovnoprávný vztah, ve kterém obě strany mají srovnatelné postavení a pravomoci, zatímco "přístup", resp. "připojení" je vztah mezi někým, kdo něco nabízí a určuje podmínky, a někým jiným, kdo tyto možnosti může akceptovat nebo nemusí, ale má jen omezené možnosti je změnit. Případ "propojení" je proti "přístupu" také podstatně detailněji ošetřen v zákoně.

Další charakteristikou velkoobchodní nabídky je to, že vlastně nejde o nabídku ADSL, ale o nabídku datových služeb na úrovni síťové vrstvy, které pro svou realizaci, v jedné části přenosového řetězce, využívají také ADSL technologie. Jak tomu rozumět? Pokud by Telecom nabízel pouze "čisté" ADSL služby, nabízel by vlastně přenosový kanál, který začíná u koncového účastníka a končí na nejbližší telefonní ústředně Telecomu (na zařízení zvaném DSLAM, od DSL Access Multiplexor). Místo toho ale Telecom nabízí pouze takový přenosový kanál, který dále pokračuje po jeho datové síti (fungující na bázi protokolu IP) až do jednoho nebo několika centrálních bodů, kde teprve může datový tok přestupovat do sítě jiného poskytovatele služeb. Jinými lovy, Telecom si ke svému ADSL povinně "přibalil" také služby své datové sítě (a samozřejmě si je nechává i zaplatit). Naopak tomu operátorovi, který do by o tyto další služby neměl zájem a chtěl si je zajistit sám nebo od někoho jiného, nedává šanci se vyhnout jejich odběru (a zaplacení).

Jaké jsou podmínky a ceny

Velkoobchodní nabídka ČTc obsahuje celkem dvě služby pro ostatní operátory. Jednou z nich je služba Carrier ADSL, která zahrnuje přenos dat po místních smyčkách (s využitím technologie ADSL), a dále přenos dat po datové síti Telecomu na bázi protokolu IP. Tuto službu tedy nelze "rozdělit" na dvě části a odebírat jen jednu (pouze ADSL). Druhou službou pro operátory pak je připojení na datovou IP síť Telecomu a její propojení se sítí alternativního operátora nebo ISP. Tato služba se jmenuje Carrier IP Access.

Vzhledem k tomu, jak je nabídka koncipována, může Telecom rozhodovat direktivně a sám nejen o cenách, ale také o dalších parametrech nabízených služeb. Například o rychlostech připojení, které budou nabízeny koncovým zákazníkům. Zde nabídka předpokládá 5 variant:

  • 192/64
  • 256/64
  • 320/128
  • 512/128
  • 1024/256

Stejně tak ale Telecom určuje i další parametry, například tzv. overbooking. Ten je vlastně poměrem, v jakém se uživatelé dělí o sdílenou kapacitu v rámci datové sítě na bázi protokolu IP (jde vlastně o tzv. stupeň agregace). Zde Telecom zavedl dvě varianty:

  • ADSL Basic, s overbookingem 1:50
  • ADSL Profi, s overbookingem 1:20

Poměr tzv. overbookingu spolurozhoduje o kvalitě připojení, zejména o jeho chování při vyšší zátěži a jejím souběhu od více uživatelů. Hodnoty mezi 1:50 až 1:20 jsou všeobecně považovány za přijatelné pro nenáročné domácí uživatele. Pro serióznější ("business") využití se doporučují podstatně menší poměry, od 1:10 až třeba 1:1. S konkrétní výší overbookingu samozřejmě souvisí i cena - čím větší poměr (čím více uživatelů a jejich přípojek se dělí o jednu společnou kapacitu), tím menší cena připadající na jednoho uživatele , resp. přípojku. Proto poměry 1:10 až 1:1 bývají adekvátně dražší.

Český Telecom ve své velkoobchodní nabídce explicitně rozhodl o tom, jak budou vzájemně kombinovány rychlosti a oveerbooking. Ostatní operátoři nemají možnost toto změnit, např. pokud by chtěli vyjít vstříc náročnějším klientům a nabídnout jim připojení rychlejší, případně s jiným poměrem overbookingu. Rozdělení ukazuje následující tabulka:

Carrier ADSL Basic Carrier ADSL Profi
Varianty rychlostí: 192/64 a 320/128 Varianty rychlostí: 256/64, 512/128 a 1024/256
Overbooking 1:50 Overbooking 1:20

Pro jednotlivé kombinace je pak v nabídce definována i velkoobchodní cena:

  • Carrier ADSL Basic, 192/64 kbps 989,- Kč měsíčně
  • Carrier ADSL Basic, 320/128 kbps 2069,- Kč měsíčně
  • Carrier ADSL Profi, 256/64 kbps 2789,- Kč měsíčně
  • Carrier ADSL Profi, 512/128 kbps 5039,- Kč měsíčně
  • Carrier ADSL Profi, 1024/256 kbps 10349,- Kč měsíčně

Tato cena se ale týká pouze první služby (Carrier ADSL), tedy přenosu dat po místní smyčce a pak přes datovou síť ČTc. Nezahnruje druhou službu, tedy přístup operátora k datové síti (služby Carrier IP). Zde záleží na rychlosti vzájemného propojení datových sítí obou subjektů:

  • 10 Mbps: 50 000,- Kč měsíčně
  • 100 Mbps: 100 000,- Kč měsíčně

V neposlední řadě je třeba vzít v úvahu také to, že koncový uživatel si bude muset povinně pronajmout od Českého Telecomu ADSL modem. To přijde měsíčně na dalších 150,- Kč.