Vyšlo v měsíčníku Telefon, v květnu 2002
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b02/b0500022.php3

Přečíslování

Způsob, jakým jsou v telekomunikačních sítích přidělována telefonní čísla konkrétním účastníkům, samozřejmě není náhodný. Respektuje určitý řád a systém, který je stanoven tzv. číslovacím plánem, který zase respektuje geografii státu i strukturu telefonní sítě. V současné době u nás stále ještě platí číslovací plán, který vnikl v dobách hlubokého telekomunikačního monopolu a byl jen minimálně upraven pro potřeby otevření telekomunikačního trhu (tak, aby noví alternativní operátoři mohli dostat určité rozsahy čísel pro své zákazníky).

Celkově je ale nutná poměrně zásadní "reforma" číslovacího plánu, jednak proto abychom se přizpůsobili požadavkům, které na nás v tomto ohledu klade evropská unie, ale také kvůli různým trendům v telekomunikacích, a v neposlední řadě i kvůli změnám správního uspořádání naší republiky (zavádění krajů).

Nový číslovací plán byl navržen již před delší dobou a proběhla k němu také diskuse, která z několika navržených variant nakonec vybrala jednu konkrétní. Určeno již bylo také datum pro přechod na tento nový číslovací plán: stane se jím noc z 21. na 22. září 2002, v médiích příznačně pokřtěná na "noc dlouhých čísel". Mezi půlnocí a třetí hodinou ranní dne 22.9. by měly být přečíslovány obecně všechny pevné i mobilní telefony v ČR. Jak ale budou nová čísla vypadat? Podle jakých pravidel budou tvořena?

Chceme-li správně pochopit celý nový systém, je dobré vyjít ze současného stavu. Pro pevnou telefonii je území státu rozděleno na poměrně velký počet tzv. UTO (uzlových telefonních obvodů), přičemž uvnitř těchto UTO lze telefonovat za místní hovorné, a mezi jednotlivými UTO za hovorné meziměstské. Každé UTO navíc má určité předčíslí, a pokud voláte z jednoho UTO do jiného UTO, musíte toto předčíslí vytočit ještě před "místním" číslem (jako tzv. "volačku"). Takže když například voláte z Prahy do Brna, musíte před číslem brněnského účastníka vytočit předčíslí 05. Pokud budete volat opačným směrem, tedy z Brna do Prahy, musíte zase před pražským číslem vytočit jako předčíslí pražskou "volačku" 02 atd.

TO místo UTO

Po "noci dlouhých čísel" z 21. na 22. září 2002 už nebudou dosavadní UTO existovat. Místo nich budou nově zavedeny tzv. TO (telefonní obvody). Změna však rozhodně nebude jen v jejich názvu. Nových TO bude podstatně méně, pouze 14, ale zato budou výrazně větší - v zásadě budou kopírovat území dnešních 14 krajů.

Co to ale bude v praxi znamenat? Například to, že v rámci těchto TO se bude volat za místní hovorné, a tedy na výrazně větší vzdálenosti než dnes. To by mělo znamenat, že více hovorů než dnes bude místních, a naopak počet meziměstských hovorů by se měl zmenšit.

V době psaní tohoto článku však ještě nebyly k dispozici žádné signály ohledně toho, jak se změna UTO na větší a méně početné TO projeví na cenách hovorného - zda se zvětšením oblastí s místními hovory dojde k jejich zdražení, nebo zda cena zůstane na stejné dosavadní úrovni (případně zde se ceny změní až pro rok 2003, kdy dojde k dalším změnám - zavedení přenositelnosti a volby operátora s pevnou předvolbou).

Jaká budou nová čísla?

Se změnou UTO na nová TO souvisí i změna samotných telefonních čísel a principu jejich tvorby. Zatímco doposud byla čísla přidělovaná v rámci UTO obecně různě dlouhá, a předčíslí ("volačky") se uváděly jen při meziměstském volání z jednoho UTO do jiného, nyní tomu bude jinak. Všechna čísla budou stejně dlouhá (budou mít 9 cifer), a všechna také již budou zahrnovat identifikaci příslušného TO (tzv. národní směrové číslo). Následující tabulka ukazuje, čím budou začínat telefonní čísla v jednotlivých TO. Například všechna pražská čísla budou začínat číslicí 2 (coby národním směrovým číslem pro Prahu), a po ní bude následovat 8 dalších cifer. Stávající osmiciferná čísla nejspíše nedoznají změny a pouze se k nim přidá úvodní 2: kdo má dnes v Praze osmimístné číslo 12345678, bude mít nové devítimístné číslo 2123456789.

Všechny ostatní kraje (kromě Prahy) budou mít na začátku konkrétní dvojici číslic v roli národního směrového čísla, v případě některých "lidnatějších krajů" budou tyto dvojice k dispozici dokonce dvě. Opět zde nejspíše bude platit, že ten kdo má dnes (mimo prahu) sedmimístné číslo, s velkou pravděpodobností si jej bude moci ponechat a jeho nové číslo vznikne tak, že se k dosavadnímu přidá zleva příslušná dvojice čísel tvořící národní směrové číslo a identifikující TO.

Pro ostatní uživatele, kteří dnes mají jiná než osmimístná čísla (v Praze), resp. sedmimístná (mimo Prahu), bude situace komplikovanější - jejich nové číslo nevznikne pouhým přidání jedné nebo dvou úvodních číslic (národního směrového čísla), ale nějakou složitější transformací. Zejména v Praze by se přitom mělo jednat o účastníky připojené stále ještě k analogovým telefonním ústřednám.

V úvahu je třeba brát také skutečnost, že kvůli zavedení volby operátora, nejpozději do 30. června 2002, musí Telecom dokončit plnou digitalizaci své sítě - a to nejspíše bude znamenat přepojení stávajících účastníků z analogové ústředny na ústřednu digitální a přiřazení nových čísel (v Praze osmimístných) ještě před samotných přečíslováním.

číslo TC (národní směrové číslo) telefonní obvod (TO)
2 Hl. m. Praha
31, 32 Středočeský kraj
35 Karlovarský kraj
37 Plzeňský kraj
38, 39 Budějovický kraj
41, 47 Ústecký kraj
46 Pardubický kraj
48 Liberecký kraj
49 Královéhradecký kraj
51, 54 Brněnský kraj
55, 59 Ostravský kraj
56 Jihlavský kraj
57 Zlínský kraj
58 Olomoucký kraj

Velmi důležitou změnou oproti dnešnímu stavu bude to, to národní směrové číslo (jednomístné v Praze, dvoumístné mimo Prahu) bude standardní součástí devítimístného účastnického čísla a bude se muset vytáčet vždy! Tedy i v případě, když si budou volat dva účastníci ve stejném TO! Jinými slovy: vytáčená čísla budou vždy devítimístná, a to bez ohledu na to, zda půjde o hovor místní či meziměstský.

Souvisí to ostatně i s faktem, že nedlouho po přečíslování by měla být dostupná přenositelnost čísel. Pak už nepůjde rozlišit, zda se jedná o místní či meziměstský hovor, pouhým srovnáním čísla volaného a čísla volajícího. Například hovor z Prahy na pražské číslo 212345678 může být ve skutečnosti hovorem meziměstským, pokud majitel čísla 212345678 využil možnosti přenositelnosti čísla a přestěhoval se (i se svým telefonním číslem) někam na druhý konec republiky.

Jak to bude s mobily?

Právě popsané rozdělení na TO (telefonní obvody) se samozřejmě týká pouze pevné telefonie, a nikoli telefonie mobilní. Ta u nás nezná rozdílu mezi místním a meziměstským hovorem. Lze si tedy představit, že celá ČR je pro každého z našich tří mobilních operátorů jediním TO, v rámci kterého se volá za stejný tarif.

Jak ale budou konstruována nová čísla mobilních telefonů? Samozřejmě budou také devítimístná, a podobně jako čísla pro pevné telefony budou standardně obsahovat své předčíslí ("volačku", ovšem již bez úvodní 0). Toto předčíslí bude (podobně jako dnes) identifikovat mobilního operátora, podle následující tabulky:

DN Veřejné mobilní telefonní sítě
72 EuroTel - NMT, GSM, a další event. sítě
73 Paegas - GSM a další event. sítě
77 Oskar - GSM a další event. sítě

Takže kdo má již dnes mobil s číslem například 0737654321, bude mít jako nové číslo 737654321, a z tohoto čísla bude ihned patrné, že jde o zákazníka Paegasu (v září 2002 ale již přejmenovaného na T-Mobile). Stávajícím majitelům mobilních čísel, začínajících na 060x, se jejich číslo změní zásadněji - v době psaní článku však ještě nebylo známo, jak přesně.

Poznáte operátora?

Povšimněme si na závěr jedné zásadní odlišnosti mezi novými "mobilními" a "pevnými" telefonními čísly po přečíslování: z "mobilních" čísel bude stále možné snadno a rychle zjistit operátora, zatímco z "pevných" čísel to již nepůjde. Souvisí to opět s přenositelností čísel, která je možná u pevných telefonů ale nikoli u mobilních.

Pokud by totiž i číslo pevného telefonu obsahovalo nějaký prefix určující operátora, bylo by to ve sporu s filozofií přenositelnosti čísel (a u "přeneseného čísla" by eventuelní informace vyplývající z prefixu nebyla pravdivá). Má to ale jeden zajímavý praktický důsledek: v případě volání z mobilu na mobil dokáže volající odhadnout, zda jde o hovor v rámci sítě téhož operátora nebo jde o hovor do sítě jiného operátora, který je obvykle dražší. V případě volání na pevnou linku ale volající nepozná, ke kterému operátorovi hovor směřuje (ani zda je to fakticky hovor místní či meziměstský). Tudíž volající ani nemůže dopředu odhadnout cenu hovoru, resp. tarif za který bude doopravdy volat.