Vyšlo na Lupě, 30.8.2001
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b01/b0830001.php3

Pentium 4 na kmitočtu 2 GHz!

Intel představil verzi svého procesoru Pentium 4, pracující s kmitočtem 2 GHz. Ohlásil i další související změny, například možnost používat spolu s tímto procesorem klasické paměti SDRAM místo dosud výlučných RDRAM a nepříliš populární sběrnice Rambus. Na světě jsou již i první PC na 2 GHz a ohlášeno bylo také zajímavé zlevnění pomalejších verzí Pentií 4.

Představení nové, dosud nejrychlejší verze procesoru Pentium 4, přišlo poněkud dříve než se ještě počátkem léta očekávalo - pokoření dvougigahertzové hranice mělo podle původních předpokladů přijít až za několik měsíců. Intel ale očividně přidal na tempu a výrazně zrychlil inovace svých produktů, nejspíše ve snaze oživit trh, poprat se s konkurencí a zvýšit odbyt svých procesorových čipů. Ještě v lednu totiž představitelé Intelu odhadovali, že za celý letošní rok prodají nejméně 20 milionů procesorů Pentium 4. Reálné výsledky se ale rýsují podstatně nižší - podle odhadů Mercury Research, která vývoj trhu sleduje, dokázal Intel za první čtvrtletí prodat jen asi 1 milion procesorů Pentium 4 (premiéru měly v listopadu 2000). Ve druhém kvartále to byly 2 miliony těchto čipů, a při stejném tempu nárůstu by podle odhadu zmíněné Mercury Research do konce roku Intel prodal jen cca 14 milionů Pentií 4.

Za kolik?

Samotný příchod nové rychlostní verze Pentia 4 je především technologický mezník, vzhledem k zaokrouhlenému číslu i jistým způsobem symbolický. Jeho symbolický význam je umocněn také tím, že přichází nedlouho poté, kdy samotné PC oslavilo své dvacáté narozeniny.

Jde přitom o mezník, který dokládá kam až se dostaly možnosti výrobních technologií, a také jak rychle tyto možnosti akcelerují. Jestliže pokoření prvního gigahertzu trvalo Intelu téměř 19 let (od roku 1981 do roku 2000), překonání hranice dvou GHz se podařilo za pouhých 11 měsíců. A to určitě není všem dnům konec ….

Na vývoj trhu a odbyt procesorů Intel Pentium 4 však má výrazný vliv i "side effect", který doprovází snad každou novou rychlostní verzi. Je jím zlevnění pomalejších verzí, které již přestávají být "tím nej …". Nejinak je tomu i nyní - nové Pentium na 2 GHz přijde na 562 USD (v "balení" po 1000 kusech). Současně s touto rychlostní verzí pak Intel uvádí i verzi na 1,9 GHz, která stojí jen 375 USD. "Starší" verze na 1,8 GHz přitom zlevnila z původních 562 na 256 USD (o 54 procent), a verze na 1,7 a 1,6 GHz klesly o 45 procent na 193, resp. 163 USD. Ještě lacinější pak budou verze na 1,5, 1,4 a 1,3 GHz, které bude Intel nyní prodávat shodně za 133 USD.

Na základě těchto poměrně znatelných cenových poklesů lze vyslovit domněnku, že Intelu nejde ani tak o nejrychlejší procesor, jako spíše o prosazení svého Pentia 4 i do masovějších částí trhu, včetně lacinějších PC určených pro širší trh. S tím koresponduje i další krok, kterým je možnost použít dostupnější a lacinější paměti s nejrychlejšími procesory Intel.

Není jen procesor

Samotný procesor je sice "srdcem počítače", ale sám o sobě by toho moc nedokázal. Potřebuje mít kolem sebe další prvky, z nichž nejblíže mu je tzv. chipset, neboli soustava obvodů které realizují celou řadu funkcí nezbytných pro chod procesoru a jeho komunikaci s operační pamětí a nejrůznějšími vstupně-výstupními zařízeními. Pro Pentia řady 4 však dosud byly k dispozici jen čipsety i850, striktně vázané na nepříliš populární sběrnici Rambus a paměti RDRAM (Rapid Data-transfer Random Access Memory). Toto řešení sice nabízí poměrně vysokou propustnost při přenosu dat mezi operační pamětí a procesorem (až 3,2 GB za sekundu), ovšem za cenu vyšších nákladů na samotné paměti i na motherboardy s čipsety. Nezanedbatelné nejsou ani větší rozměry, které vedly k tomu že dosavadní systémy na bázi Pentia 4 byly poněkud objemnější a nevešly se do nejmenších skříní (instalují se do větších minitowerů).

Intel byl za toto řešení i jeho výlučnost dost kritizován, a pokud chtěl prosadit svá Pentia 4 i do "masovějších" (a lacinějších) PC systémů, musel přijít s alternativou. Tou je nový čipset i845 (s kódovým označením Brookdale), který by měl být představen v nejbližších dnech. Hlavní změnou, kterou přináší, je možnost použití tradičních, podstatně dostupnějších a také výrazně lacinějších pamětí SDRAM (Synchronous Dynamic Random Access Memory) na 133 MHz. Také motherboardy osazené tímto čipsetem mohou být jednodušší, menší a lacinější. Dostupné odhady, které se mi podařilo získat, hovoří o úspoře nákladů až o 150 USD na jedno PC (při použití tohoto čipsetu a pamětí SDRAM, oproti řešení s Rambusem a pamětmi RDRAM).

Celá věc má samozřejmě svůj háček - sběrnice Rambus a paměti RDRAM jsou přeci jen obecně rychlejší. Ovšem o kolik poklesne celkový výkon PC systému při použití pamětí SDRAM a čipsetu i845, na to se názory různí. Optimistické odhady říkají, že 2 GHz PC s SDRAM se výkonem vyrovná 1,9 GHz PC s Rambusem a RDRAM. Pesimisté očekávají větší rozdíl ve výkonnosti, a naopak rychlé zmenšování cenového rozdílu mezi oběma variantami.

V roce 2002 by Intel měl přijít s verzí nového čipsetu 845, která bude schopná používat modernější a výkonnější variantu pamětí SDRAM (DDR SDRAM, neboli Double Data Rate SDRAM).

První 2 GHZ PC jsou už na světě

Představení nové 2GHz verze Pentia 4 se odehrálo ve více zemích současně, a souvisí s právě probíhající vývojářskou konferencí Intelu (podrobnosti zde). Včera proběhlo slavnostní představení i v Praze.

Důležité přitom je, že představení nové rychlostní verze Pentia 4 nebylo žádným uspěchaným "slibováním do budoucna". Pentium 4 na 2 GHz již reálně existuje a je dostupné výrobcům PC, kteří již nabízí první počítače PC s tímto procesorem. K vidění ostatně byly i včera v Praze, v podání našich producentů (mj. ProCa, AT Computers, TECOM, Libra, VAHAL, LEVI International, ACom a GREPA CZ). Cena těchto systémů začínala na 45 tisících Kč (za sestavu s čipsetem i850 a 128 MB paměti, bez monitoru). Mezi vystavenými exponáty jsem zaznamenal nejméně jeden exemplář již s čipsetem i845, který má být představen teprve v nejbližších dnech.