Vyšlo v Softwarových novinách, 4/2001
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b01/b0400020.php3

Jak a za kolik na Internet?

K Internetu po sítích FWA

V loňském roce proběhl tendr na tři celostátní licence sítí FWA (Fixed Wireless Access) v pásmu 26 GHz. Ve druhém čtvrtletí letošního roku jsou již reálně nabízeny služby těchto sítí, včetně přístupu k Internetu. Na kolik tedy přijde Internetová konektivita v podání FWA? Jaké má přednosti a na jaké zákazníky jsou cíleny příslušné nabídky?

Pro správné docenění různých nabídek na připojení po FWA sítí je vhodné vyjít od samotné podstaty těchto sítí. Lze je přirovnat k "mobilním sítím bez mobility koncových uživatelů" - jsou totiž budovány na známém buňkovém (celulárním) principu, tak aby dokázaly plošně pokrýt určité území. Podobně jako mobilní sítě GSM proto i sítě FWA mají soustavu základnových stanic, kolem kterých vznikají příslušné buňky. Na rozdíl od svým GSM protějšků však FWA sítě nepočítají s žádnou mobilitou uživatelů, jejichž účastnické stanice jsou instalovány pevně (nejčastěji na střechy budov). Stejně jako sítě GSM, jsou i sítě FWA provozovány v licenčním pásmu - tedy na základě licence, s použitím přidělených frekvenčních pásem které nesmí používat  nikdo jiný než ten komu byly přiděleny (tj. nemělo by zde docházet k žádnému vzájemnému rušení mezi různými sítěmi).

Podstatně odlišné je ale umístění  jednotlivých frekvenčních pásem. Zatímco sítě GSM pracují v pásmu 900 a 1800 MHz, u nás budované sítě FWA pracují v pásmu 26 GHZ. Spolu  s větším rozsahem přidělených frekvenčních pásem (kanálů)  to pak FWA sítím umožňuje dosahovat velmi vysokých přenosových rychlostí - jako horní limit je obvykle uváděno 30 Mbps, ovšem v praxi záleží na hospodaření s přidělenými frekvencemi i na schopnostech použitých technologií (oba operátoři kteří již zveřejnili své nabídky shodně uvádí, že jedna koncová účastnická stanice může dosahovat přenosové rychlosti až  až 8Mbps). I tak je  nutné řadit FWA sítě do oblasti širokopásmových (broadband) sítí.

Další velmi významnou charakteristikou FWA sítí je jejich spolehlivost. Té se dosahuje jednak díky použití vyhrazených frekvencí (získaných na základě licence), ale také díky vlastnostem přenosů na vysokých frekvencích (v pásmu 26 GHz). Důsledkem je tak vysoká spolehlivost, že operátoři jsou ochotni se za ni zaručit i smluvně - u služeb sítí FWA, včetně přístupu k Internetu, je proto možné získat i záruky kvality ve formě smluv SLA (Service Level Agreement).

Podstatná pro uživatele je i otázka pokrytí. Ačkoli licence na FWA sítě, udělené v loňském roce 3 vítězům tendru (Broadnet, Nextra a GiTy/Star One) jsou celoplošné, není příliš pravděpodobné, že bychom se někdy dočkali skutečně celoplošného pokrytí podobně jako u sítí GSM. Důvodem je relativně velká finanční náročnost budování těchto sítí (včetně ceny účastnické stanice, kterou lze odhadnout "hodně nad" 100 000 Kč, ale také očekávané cílení služeb FWA sítí - ty zřejmě budou oslovovat hlavně firemní zákazníky, soustředěné spíše do městských aglomerací než na samoty u lesa. Proto také vlastníci licenci začínají pokrývat nejprve hlavní města, a to ještě ani ty ne zcela celoplošně. Například společnost Nextra měla koncem března v Praze 3 základnové stanice (a od jedné do tří v dalších 8 městech), s tím že do konce roku se počet základnových stanic v našem hlavním městě rozroste nejméně na 10. Pro potenciální zákazníky z toho plyne velmi důležitý závěr - ačkoli se sítě FWA mohou honosit přívlastkem "celoplošné", ještě to neznamená, že kdokoli a kdekoli musí být v dosahu jejich pokrytí. V závislosti na použité technologii musí být zákazník ve vzdálenosti max. 3 až 5 (nebo 4 až 6) kilometrů od některé základnové stanice, samozřejmě na přímou viditelnost. Na druhou stranu pokud v takovémto dosahu je, stačí k jeho připojení pouze nainstalovat potřebnou účastnickou stanici - a to lze provést opravdu velmi rychle (například i do 4 dnů, včetně zprovoznění služeb). Stejně tak je velmi snadné a rychlé zvýšit přenosovou rychlost (až k maximu 8 Mbps na jednu stanici).

K datu psaní tohoto článku zveřejnily své nabídky 2 ze 3 operátorů FWA sítí (Broadnet a Nextra) . Základem jejich nabídky jsou služby přístupu k Internetu, shodně  začínající na rychlosti 256 kbps (což samo o sobě znamená zacílení na firemní zákazníky).  Konkrétní ceny připojení bez omezení objemu přenesených dat uvádí následující tabulky. K jejich obsahu je nutné dodat že Nextra zahrnuje do ceny pronájem účastnické stanice, zatímco Broadnet si tuto část nákladů účtuje samostatně (měsíčně 7900 Kč za pronájem účastnické stanice). Broadnet také uvádí ceny pro nejméně dvouletou smlouvu, zatímco Nextra nabízí různé ceny podle délky úvazku.

Rychlost připojení (v kbps)

Měsíční paušál (v Kč)

smlouva na 24 měsíců**

smlouva na 12 měsíců**

smlouva na dobu neurčitou

256

26 900

30 900

34 900

320

31 900

35 900

39 900

384

33 900

37 900

42 900

448

35 900

40 900

45 900

512

39 900

44 900

49 900

786  a vyšší

tel.*

tel.*

tel.*

Tabulka 1: Ceny za přístup k Internetu  (Nextra, http://www.nextra.cz, včetně pronájmu účastnické stanice)

Název služby

Rychlost (kbps)

Měsíční poplatek (Kč)

B26 Basic

256

18000

B26 Basic Plus

512

26000

B26 Classic

1024

34000

B26 Classic Plus

2048

38000

Tabulka 2: Ceny za přístup k Internetu  (Broadnet, http://www.broadnet.cz, bez pronájmu účastnické stanice)