Vyšlo v Softwarových novinách, 11/2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b00/b1100001.php3

Jak a za kolik na Internet?

Pevné asynchronní připojení

Pevné (trvalé) připojení k Internetu na nejnižších rychlostech (méně jak 64 kbps) , určené pro intenzivnější domácí uživatele, případně pro malé firmy  s menšími nároky na Internet, je v poslední době doménou bezdrátových přípojek, případně Internetu po rozvodech kabelové televize. Naopak není příliš rozšířené v provedení využívajícím tradiční (pevné) telekomunikační přenosové okruhy.

Důvod je nasnadě: pronájem takovýchto okruhů je záležitostí relativně drahou, jdoucí minimálně do několika tisíců, zatímco u bezdrátového připojení (i u kabelových rozvodů) jsou průběžné náklady na provoz nulové či minimální. Poskytovatel připojení pak má u drahých telekomunikačních okruhů jen velmi malý prostor pro přidání vlastních služeb (samotné konektivity do Internetu), zatímco v případě lacinějších bezdrátových spojů či kabelových rozvodů má takovýto prostor výrazně větší a může se tudíž i více přizpůsobit potřebám zákazníka.

I v případě nejnižších rychlostí, do 64 kbps, však přeci jen existují určité možnosti s pevnými okruhy, které mohou být zajímavou alternativou pro některé uživatele. Jde o využití takových přípojek, které ke svému fungování využívají pevné telekomunikační okruhy analogového charakteru.

Analogový okruh si lze představit jako souvislý kus drátu, vedoucí z jednoho místa na druhé - v případě přípojky musí vést od zvoleného poskytovatele připojení k jeho zákazníkovi. Dříve se takovéto okruhy skutečně vytvářely takovým způsobem, že na telefonní ústředně se vzaly dvě místní smyčky, původně ústící do této ústředny, a místo toho se mezi sebou pevně propojily. Výsledkem mohl být skutečný ekvivalent "souvislého drátu", který dokázal zvládat i větší přenosové rychlosti, pokud byl na obou koncích osazen vhodnými modemy. Český Telecom, který takovéto analogové okruhy poskytuje, však v poslední době začal jejich případnému využívání na vyšších rychlostech bránit tím, že na ně nasazuje tzv. pásmovou propusť - v zásadě zařízení, uměle omezující šířku přenosového pásma (na velikost odpovídající hlasovému okruhu) a  s ní i limitující maximální dosažitelnou přenosovou rychlost, a to na 33,6 kbps (což je maximální rychlost dosažitelná na klasické vytáčené hlasové lince  oproti analogové ústředně). Kromě toho dnes Telecom realizuje analogové okruhy i jinou cestou než naznačeným "spojením drátů" - například tak, že jejich část ústící k internetovému providerovi fakticky provozuje po digitálním přenosovém traktu, a pouze část ústící k zákazníkovi na druhé straně okruhu je realizována fyzicky jako analogový okruh, se skutečně analogovým přenosem.

Před časem, při poslední změně ceníku pevných okruhů, došlo i k úpravě ceny analogových okruhů - zatímco dříve byla jejich cena i v rámci jednoho UTO různá podle počtu ústředen, přes které okruh procházel, dnes je jeho cena (v rámci obce) jednotná: 1890,- Kč měsíčně. Mimo obec pak cena analogových okruhů výrazně roste a pro potřeby připojování k Internetu přestává být únosná.

Můj osobní odhad je takový, že Český Telecom nebude zřizování analogových okruhů příliš podporovat a rozvíjet, protože v nich celkem logicky musí vidět něco, co mu přináší jen malý zisk. Své zákazníky směruje spíše k rychlejším připojením (od 64 kbps výše), která již využívají digitálních okruhů - o tom svědčí již samotný fakt, že nabídka pevného připojení dceřinného IOL začíná právě na 64 kbps nad digitálním okruhem. O volné drátové smyčky navíc budou mít zájem i alternativní operátoři, kteří budou chtít poskytovat hlasové i datové služby počínaje rokem 2000 - a bude velmi zajímavé sledovat, jakým způsobem se Telecom postaví k možnosti sdílení místních smyček s dalšími operátory. Nový telekomunikační zákon jej ke vstřícnosti ve zpřístupňování místních smyček příliš nenutí, když říká že prostředky mají být sdíleny teprve tam, kde není možné či únosné budovat nové. V každém případě budou místní smyčky velmi vzácnou a důležitou kartou v rukou dominantního operátora v jeho boji s nadcházejícími konkurenty - a bylo by naivní očekávat, že se svých trumfů bude dobrovolně zbavovat. Spíše očekávám, že se bude snažit využít existující a dosud volné místní smyčky (případně i již využívané) pro svůj projekt  nasazení ADSL. To není ničím jiným, než snahou využít přenosových schopností místních smyček skutečně na maximum - ale teprve čas ukáže, k jakým službám a za jakých podmínek pro koncové zákazníky.

Šance na získání pevného analogového okruhu v konkrétní lokalitě a ke zvolenému providerovi (v rámci jedné obce) dnes nemusí být příliš velká. Přesto ale nemusí být nulová, a někteří internetoví provideři na to ve svých nabídkách pamatují. Na trhu internetového připojení se proto můžeme setkat i s variantami připojení, které s pevnými analogovými okruhy počítají a jsou jim přizpůsobeny - samozřejmě i tím, že počítají s maximální přenosovou rychlostí 33,6 kbps, dosažitelnou na analogovém okruhu. Velmi často jsou takovéto nabídky označovány  jako nabídky asynchronního připojení, což souvisí se skutečností že přenos dat po takovýchto okruzích  a při rychlostech do 33,6 kbps včetně ještě probíhá asynchronním způsobem (zatímco na digitálních okruzích a při vyšších rychlostech již jde o přenos synchronní).

Konkrétní nabídky "pevného asynchronního připojení", se kterými se lze na našem trhu setkat, jsou dosti různorodé co do své podoby i cenové hladiny. Dlužno dodat, že zdaleka ne všichni naši provideři takovýto druh pevného připojení nabízí - mnozí začínají až rychlostí 64 kbps a digitálními okruhy. U těch kteří asynchronní připojení  přes analogové okruhy nabízí se lze setkat  jak s paušální tarifikací bez omezení přenesených dat, tak i s "počítanou" variantou, tarifikovanou podle objemu dat. Většina konkrétních nabídek přitom neobsahuje pronájem samotného analogového okruhu, ale lze se setkat i takovými, která jej zahrnují. Následující příklady jsou spíše ilustrativní  ukázkou, nikoli systematickou studií nabídky v této kategorii:

  • společnost EuroWeb, služba Profi Pack, zahrnuje pronájem analogového okruhu v rámci obce, neomezený přenos dat rychlostí 28,8 kbps, 50 MB prostoru na WWW serveru, služby mail serveru, registraci a provoz domény 2. úrovně, vše za 5900,- Kč měsíčně
  • společnost Nextra, která před časem zakoupila síť PVT.NET , nabízí zřejmě nejširší škálu asynchronního připojení, v cenách nezahrnujících analogový okruh. Varianty bez omezení přenášených dat začínají na rychlosti 14,4 kbps za 5900,- měsíčně a končí rychlostí 33,6 kbps za 13500,- měsíčně. Počítané varianty pak fungují jen na maximální rychlosti 33,6 kbps - varianta s paušálem zahrnujícím 100 Mbps přijde na 999,- Kč měsíčně (plus 500,- Kč za každých dalších 100 MB), nebo s 1 GB zahrnutým do paušálu za 3999,- měsíčně (a 400,- měsíčně za každých dalších 100 MB).

Příklady cen (bez DPH) u některých dalších providerů ukazuje následující tabulka:

provider

služba

rychlost

okruh v ceně

objem v ceně

měsíčně [bez DPH]

URL

Casablanca

 

33,6 kbps

ne

neomezeně

4900,- Kč

www.casablanca.cz

EuroWeb

Profi Pack

22,8 kbps

ano

neomezeně

5900,- Kč

www.euroweb.cz

SkyNet

FastLink Gold

33,6 kbps

ano

neomezeně

9800,-

www.skynet.cz

Nextra

PVT.

PROFESIONAL

33,6 kbps

ne

neomezeně

13500,- Kč

www.pvtnet.cz

Globe

 

33,6 kbps

ne

neomezeně

21.900,- Kč

www.globe.cz

 

Pro koho?

Zajímavou otázkou je jistě to, komu je pevné asynchronní připojení určeno. V zásadě asi lze říci, že může být atraktivní pro uživatele, kterým nevyhovuje či již nepostačuje připojení komutované - například kvůli své nespolehlivosti a dočasnému charakteru - ale kteří na druhé straně nemají příliš velké nároky na propustnost, resp. kapacitu přípojky. Tedy například pro náročnější a intenzivnější domácí uživatele, či pro malé ev. střední firmy a instituce, které s Internetem teprve začínají. Silnou konkurencí pro pevné asynchronní připojení jsou různé druhy bezdrátového připojení či  kabelové přípojky, a asi také připojení ISDN, které ale nemá paušální tarifikaci (nýbrž pouze tarifikaci závislou na čase). Ve srovnání s těmito variantami nemá pevné asynchronní připojení výraznější přednosti (snad kromě té, že do určitým lokalit nemusí dosahovat signál bezdrátových sítí ani kabelový rozvod, ale analogový okruh zde může být možné zřídit, byť třeba přeměnou běžné telefonní linky). Navíc má pevné asynchronní připojení jednu významnou nevýhodu: nemá možnost růstu, resp. přechodu na vyšší rychlosti.  Rychlost 33,6 kbps je maximem analogového okruhu, byť uměle vytvořeným, a při potřebě přejít na vyšší rychlost musí být analogový okruh nahrazen něčím jiným.