Vyšlo v Softwarových novinách, 8/2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b00/b0800001.php3

Jak a za kolik na Internet?

Úvod

Problematika připojování k Internetu, a zejména pak jeho nákladová stránka, je velmi vděčným tématem, ale současně i tématem velmi složitým. Technické  možnosti připojení se rychle vyvíjí, a s nimi se rychle mění i aspekty ekonomické. Navíc na trhu působí čím dál tím větší počet subjektů nabízejících různé druhy připojení, a jejich nabídky jsou velmi často obtížně porovnatelné - jeden například nabízí v rámci připojení i směrovač, druhý zase dává slevu na objem dat přenášených v nočních hodinách apod. Systematické porovnávání jejich nabídek by tedy bylo velmi problematické a navíc málo srozumitelné, protože by obsahovalo příliš mnoho různých "odbočení", výjimek, poznámek atd. Navíc praxe může být podstatně jednodušší, díky tomu že v různých lokalitách mohou působit jen někteří poskytovatelé.

Do budoucna, v souvislosti s prudkým vývojem v oblasti Internetu, i s platností nového telekomunikačního zákona a předpokládaném  vývoji v oblasti telekomunikací, lze očekávat zajímavý vývoj i v oblasti připojení k Internetu. Zcela jistě se budou objevovat nové technické možnosti i nové cenové nabídky, které bude vhodné oprostit od tradičního marketingového zabarvení, zasadit do širšího kontextu a porovnat s jinými nabídkami, zda skutečně přináší něco nového (a v čem i do jaké míry). Právě kvůli tomu je zde naše nová rubrika s názvem "Jak a za kolik na Internet", která vás bude pravidelně seznamovat s novými možnostmi připojení k Internetu jak po stránce jejich technického řešení, tak i po stránce jejich ekonomické výhodnosti. Dnes, v premiérovém vydání, se podíváme změny v oblasti připojování přes ISDN.

Balíčky a lacinější  ISDN

Od 1. července snižuje Český Telecom ceny za ISDN, které je dnes asi nejčastěji využíváno právě pro připojování k Internetu. Co se konkrétně mění je jednorázová cena za připojení, která klesá z  dosavadních 9950,- Kč na 6950,- Kč, tedy o cca 30 procent. dále se snižuje měsíční paušál, a to ze stávajících  895,- Kč na 690,- Kč měsíčně (vše pro přípojky BRI, u nás  označované jako EuroISDN2). K analogickým změnám došlo i u tzv. PRI přípojek (EuroISDN30, viz tabulka). 

Jsou to jistě zajímavé změny které zvyšují atraktivnost přípojek ISDN, ale nesmíme zapomínat na skutečnost, že náklady na ISDN mají ještě jednu složku - průběžné hovorné, které je v zásadě identické s hovorným v případě běžné (analogové) telefonní přípojky (viz tabulky), včetně zvýhodněného tarifu Internet 2000, který platí i pro ISDN. Zapomínat bychom neměli ani na to, že uvedený typ ISDN přípojky nabízí dva datové kanály (typu B) o rychlosti 64 kbps každý, ale každý je také tarifikován samostatně - tj. pokud je využijete společně jako jeden přenosový kanál o rychlosti 128 kbps, platíte dvojnásobné hovorné!

Jednorázové pořizovací náklady a průběžné paušální náklady samozřejmě mají pro uživatele svou velkou váhu a jejich pokles je určitě významný, nicméně čím dál větší váhu mají právě poplatky za hovorné, úměrné míře skutečného využití (době, po kterou je uživatel připojen k Internetu). No a tyto průběžné náklady, závislé na míře využití, Český Telecom nijak nezměnil. V praxi tedy lze jeho krok interpretovat také tak, že se snaží motivovat  své zákazníky aby si pořizovali ISDN přípojky, ale už méně (vlastně vůbec)  je motivuje k tomu, aby je více využívali.

Zajímavé srovnání nabízí z tohoto ohledu určitě krok Slovenských Telekomunikácií, které na Slovensku také snížily ceny ISDN přípojek BRI - například jednorázový zřizovací poplatek snížily mnohem radikálněji, z dosavadních 7799,- Sk na 999,- Sk (u nás po poklesu 6950,- Kc). Měsíční paušál byl ponechán na původní výši 600,- Sk (u nás po snížení 690,- Kč), ale hlavně na Slovensku změnili složku průběžného hovorného, právě pro potřeby připojování k Internetu. V době nejslabšího provozu, po 21 hodině večer (do 5 hodin ráno), naskakuje jeden impuls každých 3600 sekund!! Tedy jeden impuls každou hodinu, navíc ve výši 2,50 Sk - takže surfující uživatel zaplatí za hodinu přístupu na Internet pouhé 2,50 Sk. Netýká se to sice pracovní doby, a tudíž to vychází vstříc spíše domácím uživatelům, ale i tak je to opravdu výraznější motivace než krok našeho Českého Telecomu. Jen pro srovnání: náš zvýhodněný tarif Internet2000 v době od 21 hod (do 7 hodin ráno) započítává jeden impuls v ceně 2,60 každých 750 m sekund, neboli každých 12,5 minuty. Jedna hodina provozu tak v této době největšího zvýhodnění u nás vyjde na 6 impulsů, neboli na 15,60 Kč.

Český Telecom přišel počátkem července také s nabídkou tří "balíčků" pro ISDN. Nejde ale o dlouho slibované "tarifní balíčky", které by po vzoru tarifních programů v mobilních sítích umožňovaly volit si různé úrovně měsíčního paušálu a jim odpovídající vyšší či nižší hovorné. Podstatou nových "balíčků" je souhrnná dodávka produktů a služeb, a samozřejmě zahrnuje zřízení přípojky BRI (neboli euroISDN2). Pro uživatele Internetu je nejzajímavější první z balíčků, který stojí 9990,- a kromě zřízení přípojky obsahuje i terminálový adaptér DIVA T/A ISDN Modem a připojení k Internetu v podobě služby  INTERNET OnLine STANDARD (druhé dva balíčky obsahují místo toho ISDN telefon resp. videotelefon). 

Terminálový adaptér DIVA T/A ISDN Modem je přitom zařízení, ke kterému můžete připojit až dva klasické (analogové) telefony či faxy, a kromě toho i jeden počítač. Ten se připojuje přes svůj sériový port, pomocí sériového kabelu, podobně jako klasický analogový modem. Pro přístup k Internetu prostřednictvím ISDN pak nepotřebujete do svého PC instalovat žádnou ISDN kartu, což je jistě  výhodou (instalujete pouze softwarový ovladač DIVA ISDN Modemu), ale nevýhodou je rychlost sériového portu počítače - ta je totiž v praxi omezena na 115 kbps (i u tzv. rychlých sériových portů), přičemž toto omezení je dáno již jejich konstrukcí a standardem RS-232-C, podle kterého pracují. Přitom 115  kbps je sice více než nominálních 64 kbps jednoho datového kanálu ISDN (kanálu B), ale už je méně než 128 kbps, které vzniknou sdružením dvou datových kanálů v rámci jedné BRI přípojky. Svou roli pak sehrává i komprese zajišťovaná přímo modemy, která může zvedat efektivní přenosovou rychlost (podle povahy přenášených dat) například až čtyřnásobně! Zmíněných 115 kbps sériového portu je při použití komprese a kompresního poměru 4:1 doslova "nadoraz" pro analogové modemy 33,6 kbps, natož pro ISDN s kanály á 64 kbps. ISDN modemu by místo klasického sériového portu určitě slušelo spíše rozhraní USB, které je dalším vývojovým stádiem klasických sériových portů a  pracuje na podstatně vyšší rychlosti (12 Mbps).

časové pásmo

délka tarifního impulsu v ceně 2,60 Kč

1. pásmo (7:00 -17:00)

do 6. minuty: interval 120 sec, dále: interval 180 sec

2. pásmo (17:00 - 19:00)

2. impuls ve 120. sec, dále: interval 390 sec

3. pásmo (19:00 - 21:00)

2. impuls ve 290. sec, dále: interval 390 sec

4. pásmo (21:00 - 7:00) + víkendy a svátky

2. impuls ve 290. sec, dále: interval 750 sec

Tabulka 1: Hovorné, tarif Internet 2000 (ČR)

 

07:00 - 19:00

1 impuls (2,60 Kč) každých 120 sekund

19:00 - 07:00 + víkendy a svátky

1 impuls (2,60 Kč) každých 290 sekund

Tabulka 2: Místní hovorné, běžný telefonní tarif  (ČR)

 

 

ČR (v Kč, bez DPH)

Slovensko (v Sk, bez DPH)

 

zřízení (jednorázově), Kč [1]

měsíční paušál, Kč

hovorné

zřízení (jednorázově), Sk[2]

měsíční paušál, Sk

hovorné

přípojka BRI (EuroISDN2, 2xB+D)

9950 -> 6950

895 -> 690

beze změny

7799 -> 999

600

prodloužení impulsu mezi 21:00 a 05:00 na 3600 sekund

přípojka PRI

(EuroISDN30, 30xB+D)

75 000 -> 63 750

7 995 -> 6 800

beze změny

79 799

11 000

 

Tabulka 3: Změny cen ISDN v ČR a na Slovensku

 



[1] cena je za zřízení nové přípojky 

[2] cena je za řízení nové přípojky