Vyšlo na Novinkách.cz, 15.11.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/b1115001.php3

Jaký je nový Alcatel One Touch řady 300?

Na náš trh již dorazily nové mobilní telefony Alcatel řady 300. Jde sice o modely tzv. entry level, ale s bohatou výbavou - kromě podpory WAPu mají např. vibrační vyzvánění, zabudovanou sadu hands-free, šablony pro SMS zprávy a mnohé další funkce

Nový Alcatel One Touch 301, který mi byl zapůjčen k recenzi, je jedním ze tří modelů řady 300, s níž Alcatel přichází na trh. Další dva modely s označením 302 a 303 se od 301 liší pouze designem, zatímco všechna "střeva" (a s nimi i všechny funkční vlastnosti) jsou úplně stejná. Rozdíl v designu není na první pohled až tak velký, jak můžete ostatně sami vidět na následujícím obrázku - největší odlišností je určitě to, že modely 302 a 303 mají výměnný přední kryt, zatímco model 301 nikoli. Mezi modely 302 a 303 pak je asi největší rozdíl v tom, že výměnné kryty 302 mají usedlejší metalické barvy, zatímco 303 živější pastelové.

Kvůli těmto rozdílům v designu se poněkud liší i hmotnost jednotlivých modelů - 301 váží 105 gramů, zatímco oba modely s výměnnými kryty váží gramů 112. Samotné rozměry jsou u všech tří modelů stejné, 109 x 45 x 22 mm. Právě tyto parametry - malé rozměry a nízká hmotnost - jsou jednou z největších předností řady 300 a již na první pohled odlišují tyto nové Alcately od starších, větších a těžších modelů One Touch (které podle vyjádření výrobce budou nadále vyráběny). Poněkud se oproti starším modelů OT změnily také "ladné tvary", neboli celkový design, který je nyní poněkud méně zaoblený a (podle mého soudu) střídmější a usedlejší (ale to je věc názoru a osobních preferencí, starší "ótéčka" za svá "zaoblení" získávala různé ceny za design).

Modely řady 300

Nová řada 300 je profilována jako tzv. entry level ("vstupní úroveň"), což je jen honosnější název pro tzv. low-end, neboli nejlacinější a nejjednodušší model z celé širší linie. V případě nových Alcatelů budou dalšími prvky této linie modely řady 500 a 700, které by se měly dostat na náš trh ještě letos, a to zřejmě v prosinci. Tyto modely vyšších tříd budou lépe vybaveny a také zřejmě dražší - nicméně již u řady 300 se projevil celkový trend, charakteristický tím že i ve výbavě "low end" modelů se objevují vlastnosti a funkce dříve typické jen pro podstatně dražší modely. Jak konkrétně je tedy nová řada 300 vybavena?

Výbava OT 300

Snad samozřejmostí je dnes už podpora obou u nás používaných GSM pásem (900 a 1800 MHz) - jde o tzv. dual-bandy.

Další samozřejmostí je i podpora WAPu. Řada 300 podporuje jeho verzi 1.1. A jak jsem se dozvěděl od představitelů výrobce, na náš tuzemský trh budou dodávat výhradně modely WAP podporující (existují tedy i modely řady OT 300 bez podpory WAP, prý se zanedbatelným rozdílem v ceně, ale naši operátoři je vůbec nepoptávají - jsou prý určeny pro méně progresivní trhy, než je ten náš). Další samozřejmostí je podpora SIM Toolkit, díky čemuž mohou být tyto mobily používány např. pro dnes tak bouřlivě se rozvíjející GSM banking (a samozřejmě i pro další služby, nabízené cestou SIM Toolkit).

Z funkcí, které už nejsou zdaleka samozřejmostí, zejména pak u "low-end" modelů, mohu jmenovat zabudované vibrační vyzvánění a také hands-free sadu. Jen pro upřesnění: pokud netušíte, co se "zabudovanou hands-free sadou" rozumí - jde o možnost hlasitého odposlechu a hlasitého hovoru, jakou mají i některé stolní telefony. Mohu potvrdit, že jde skutečně o dostatečně hlasitý odposlech, který umožňuje realizovat i "konferenční hovor" tím, že mobil v tomto režimu položíte na stůl a celá skupina okolostojících se může účastnit hovoru. Chce to ale trochu cviku a disciplíny, protože kvůli nebezpečí zpětné vazby (rozkmitání) musí telefon v tomto režimu fungovat poloduplexně (resp. realizovat tzv. lokální echo) a sám přepínat mezi jednotlivými směry přenosu (nemělo by se tedy mluvit na obou stranách současně). Samozřejmě je možné použít i klasickou náhlavní sadu hands-free.

Pokud budete používat Alcatel OT řady 300 v sítí Eurotelu, můžete využít zdejší EFR, které mobil podporuje. Stejně můžete v síti Eurotelu využít přenosu dat rychlostí 14,4 kbps, protože i tuto variantu nové Alcately podporují (v rámci klasického CSD, neboli Circuit Switched Data - nikoli HSCSD ani GPRS). Pozor ale na to, že datové přenosy vyžijete jen pro potřeby zabudovaného WAPu, ale už je nemůžete "vytáhnout ven" z mobilu a využít například pro připojení notebooku či PDA. Řada 300 není vybavena ani IrDa rozhraním, ani jinou možností komunikace s dalšími zařízeními, např. přes sériový kabel (přece jen je to svou cenou "entry level" a něco také musí zbýt na vyšší modely).

Alcatel OT 301 ze všech stran

Určitých změn oproti předchozím modelům doznalo i napájení - baterka je sice stále Ni-MH, ale o poněkud vyšší kapacitě (700 mAh), což prodloužilo pohotovostní režim - podle údajů výrobce na 165 hodin (a při volání 4 hodiny 45 minut). Prodloužilo se však i dobíjení, na 3 hodiny (dobíječka má tvar kolébky s logem výrobce, takže nehrozí, že si ji spletete s jinými nabíječkami na nejrůznější další přístroje).

Pokud jde o paměť a pamatování, řada 300 si pamatuje 20 posledních hovorů. V adresáři můžete mít (fakticky na SIM kartě) až 250 jmen. Mobily jsou vybaveny i hodinami a budíkem, převodníkem měn, kalkulačkou a také velmi jednoduchým diářem s možností zaznamenávání událostí a připomínáním jejich začátku. Zde opět dlužno dodat, že řada 300 je "entry-level", takže plnohodnotnější funkce tohoto typu (například synchronizace s diáři na stolním počítači) budou záležitostí vyšších modelů.

Vyzváněcích melodií je zabudováno 15, další 2 máte možnost si sami vytvořit. Zabudovány jsou také 3 hry (Puzzle, Music a Secret, což je varianta známé hry Logik).

Ovládání a displej

Významnou předností nové řady 300 je plně grafický displej (v textovém režimu zobrazí až 5 řádek). Je sice relativně malý (cca 3 x 1,5 cm), a malé tedy na něm jsou i alfanumerické znaky (hlavně při práci s "esemeskami"). Sám jsem neměl žádné problémy s jeho čitelností, ale dovedu si představit, že někdo s horším zrakem by problémy mít mohl.

Snad největší předností je ale nový ovládací prvek na principu joysticku (viz obrázky). Můžete s ním pohybovat nahoru a dolů (nikoli do stran, to půjde až v řadách 500 a 700) a můžete jej samozřejmě i stisknout. Díky tomu můžete velmi jednoduše a intuitivně listovat nabídkami menu a volit konkrétní možnosti, přičemž mobil vám zde vychází vstříc i tím, že při takovémto listování vám v pravé části displeje zobrazuje "posuvník" (viz obrázek).

Podle něj pak snadno poznáte, zda jste na začátku nabídky, na jejím konci či někde uprostřed. Nabídky (například váš telefonní seznam) jsou přitom zacykleny, což znamená, že za poslední položkou okamžitě následuje položka první. Prakticky jedinou šancí, jak můžete toto poznat, je právě již zmiňovaný posuvník. Zpočátku mi to docela vadilo, ale brzy jsem si na to zvykl.

Na co jsem si ale zvyknout nemohl a co považuji za nelogičnost v celém jinak velmi intuitivním a jednoduchém ovládání, je výběr z telefonního seznamu pomocí tohoto joysticku. Listováním si velmi snadno a pohodlně vyberu, komu chci zavolat (zrychleně se v seznamu položek mohu pohybovat i zadáním prvních písmen z klávesnice). Když už ale mám nějakou položku v telefonním seznamu navolenu a označenu kurzorem, povel k zavolání (vytočení) musím zadat jiným tlačítkem než joystickem (tlačítkem vpravo od joysticku se symbolem sluchátka, viz obrázek). Pokud jsem ale předtím listoval v seznamu pomocí joysticku, vždy jsem po navolení příslušné položky bez přemýšlení znovu zmáčknul právě joystick, ale ne vedlejší tlačítko - v očekávání, že mobil navolené číslo vytočí (což je zřejmě můj zažitý reflex z "počítačového" ovládání). Stisknutí joysticku v této situaci je ale mobilem interpetováno jako záměr nějak opravit příslušnou položku seznamu, případně vytvořit novou, a tudíž se otevře menu, které nabídne příslušné možnosti. Kdyby alespoň v tomto novém menu bylo jako první položka uvedeno "vytočit", resp. "zavolat", pak by stačilo joystick zmáčknout ještě jednou a bylo by vše v pořádku. Nicméně volba "vytočit" v tomto menu není vůbec. Takže nezbývá, než že musíte udělat krok zpět, vynadat si za vlastní nepoučitelnost (příště už to určitě nespletu, vždyť je to mobil, ne počítač!), a stisknout vedlejší tlačítko.

Co jsem na ovládání naopak velmi ocenil, je možnost zablokování klávesnice - buď na povel, nebo automaticky po určité době nečinnosti. Nejde přitom o ochranu před přístupem nepovolané osoby při ztrátě mobilu apod., ale o ochranu před vaší vlastní nešikovností - pokud si například dáte mobil jen tak do kapsy či do tašky a pak na něj nějak zatlačíte, nejčastěji nechtěně a nevědomky, může dojít ke stisknutí kláves a k vyvolání některých funkcí. Osobně se mi už vícekrát stalo, že mobil v příruční tašce takto "sám od sebe" někomu zavolal, a já pak musel vysvětlovat, o co šlo. Zablokováním klávesnice se tomuto nebezpečí vyhnete (odblokování je jednoduché, na displeji vám svítí návod, pokud vám někdo volá, mobil odblokuje klávesnici sám).

SMSky

Pokud jde o psaní zpráv SMS, což je dnes pro mnoho lidí činnost možná ještě častější než samotné telefonování, i zde nabízí nová řada 300 zajímavé možnosti. Především vám nabízí 5 předpřipravených šablon SMS zpráv (například: "Zprava byla dorucena. Dekuji.", nebo "Brzy vam zavolam zpet."), které máte možnost před odesláním ještě upravit, například doplnit o konkrétní údaje. Dále máte možnost si zadefinovat až pět dalších šablon podle vlastního uvážení.

Pro psaní textu SMS zpráv je k dispozici mechanismus predikce, ale nikoli tradiční T9, nýbrž nový Zi. Zatím je sice jen v angličtině, ale máte možnost si jej doplnit o česká slova, která používáte.

Na rozdíl od starších modelů OT již řada 300 podporuje i psaní SMS zpráv malými písmeny (resp. můžete si sami přepínat malá a velká písmena podle libosti).

Cena a dostupnost

[Obr: ot300real.gif (24282 Bytes)]
Nový Alcatel v reálu
Nové mobily Alcatel řady OT 300 budou (resp. již jsou) v nabídkách všech našich mobilních operátorů:
  • Eurotel nabízí Alcatel OT 301 v sadě Go WOW za 5995,- Kč a 303 jako dotovaný telefon pro tarify za 995,- Kč, jako nedotovaný je pak k mání za 5995,- Kč.
  • Paegas nabízí Alcatel OT 302 v sadě Twist za 6499,- Kč, jako dotovaný pak za 1219,- Kč, nedotovaný za 7318,- Kč.
  • Oskar nabízí Alcatel OT 301 jako nedotovaný za 5199,- Kč.

Celkový dojem

Alcatel OT 301, který jsem si mohl vyzkoušet, je šikovný mobil, s nímž se mi dobře pracovalo (až na uvedenou nelogičnost s joystickem při volání). Jeho cena jej skutečně řadí spíše mezi low-endy, ale jeho malé rozměry, nízká hmotnost, celková výbava a funkční vlastnosti jej staví podstatně výše. Pokud nepotřebujete propojit váš mobil s PDA nebo s počítačem (což řada 300 neumožňuje), ani neočekáváte od vašeho mobilu, že plnohodnotně zastoupí i váš diář, pak o něm začněte přemýšlet.