Vyšlo na www.novinky.cz dne 30.9.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai995.php3

Další akvizice na našem internetovém trhu: Terminal CZ byl prodán

Na včerejším tiskové konferenci bylo oznámeno, že internetová část pražského Terminal Baru (tj. ISP jménem Terminal CZ) byla k 1.9.1998 prodána. Kupcem se stal norský Telenor, přesněji jeho část jménem Telenor NexTel.

Společnost Telenor je opravdu velký norský telekomunikační operátor, který má mnoho aktivit i složité organizační členění. Jedna z jeho částí (konkrétně Telenor Satellite Services) u nás založila společnost Telenor CZ, která zde vystupuje jednak jako koncový ISP (tj. koncový poskytovatel připojení), a jednak jako "provider providerů", který zajišťuje nezbytnou konektivitu jiným providerům (samozřejmě přes satelitní spoje). Pražský Terminal Bar, resp. jeho část zabývající se poskytováním přístupu do Internetu, však odkoupila jiná součást mamutího norského Telenoru, a to Telenor Nextel (která v Norsku funguje jako opravdu velký Internet provider, se 70% podílem na místním trhu komutovaného přístupu, a cca 50% podílem na trhu pevného přístupu). Na našem trhu však Telenor Nextel nemůže pod svým jménem vystupovat, protože by to kolidovalo s názvem jiného podniku (jeden Nextel u nás už máme, byť je ve skutečnosti jen divizí SPT). Proto chce norský Telenor Nextel na našem trhu působit pod názvem Telenor Internet.

[Obr: bradley.gif (30232 Bytes)]
Smutný Bradley James Kirkpatrick z Terminal Baru

Nynější akvizice Terminalu CZ, s jeho cca 1700 komutovanými uživateli a 40 zákazníky připojenými pevnými linkami (a s členstvím v NIXu a peeringem s dalšími providery) je zřejmě jen startovací pozicí pro ambiciózní plány Telenoru Internet v ČR. Podle vyjádření svých představitelů na tiskové konferenci se chce Telenor Internet zařadit mezi tři nejvýznamnější ISP v ČR. Nejspíše toho dosáhne i nemalými investicemi do rozvoje své infrastruktury, a podle odpovědi na konkrétní dotaz i investicemi do rozvoje kvalitního českého obsahu. Konkrétní částky, které Telenor Nextel hodlá investovat do svého zdejšího internetového podnikání však zveřejněny nebyly. Lze se jen domýšlet, že vzhledem k velikosti celého Telenoru a jeho finančním možnostem by vůbec nemusely být malé. Zveřejněna ostatně nebyla ani částka, za kterou byla celá akvizice Terminalu CZ uskutečněna.

[Obr: ovessen.gif (32016 Bytes)]
Veselejší K. Ovessen, zástupce Telenoru Internet

Z konkrétních plánů Telenoru Internet bylo naznačeno to, že si chtějí budovat vlastní infrastrukturu po ČR, s tím že první tři body POP (Point of Presence) by měly vzniknout ještě do konce roku v Brně, Ostravě a Plzni (samozřejmě kromě Prahy, kde Telenor Internet díky odkupu Terminalu CZ je již dnes). Oznámena byla také nová cena za připojení pevnou linkou 64 kbps: 17 900,- měsíčně (ale tato nabídka platí zřejmě jen v Praze).

Zajímavý jistě bude vztah obou českých "internetových" podniků, které Telenor nyní v ČR vlastní. V tiskové zprávě se uvádí, že dosavadní Telenor ČR i nový Telenor Internet se vůči sobě budou chovat jako dvě nezávislé obchodní jednotky, přičemž Telenor Internet si bude zajišťovat svou nezbytnou konektivitu do zahraničí právě pomocí Telenoru CZ. Do budoucna pak lze nejspíše očekávat, že Telenor ČR se bude soustřeďovat na satelitní služby, a v oblasti Internetu na služby typu "provide the provider" (tedy na poskytování konektivity ostatním providerům), zatímco Telenor Internet bude fungovat jako klasický "koncový" provider. Terminal Bar přitom nadále zůstane Terminal Barem - odkoupena totiž byla jen jeho "providerská část", zatímco jeho "kavárenská" část zůstává beze změny.