Vyšlo na www.novinky.cz dne 1.10.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai976.php3

Z tiskových konferencí: Spinet představuje nové služby

Společnost Spinet, známá hlavně jako poskytovatel dial-up přístupu s napojením do sítí Eunetu, představila své nové produkty a služby. Patří mezi ně i 14-denní přístup „na vyzkoušenou“, s plnou technickou podporou.

[Obr: logospinet.gif (5182 Bytes)]
Společnost Spinet je mezi naší internetovou veřejností známa především jako poskytovatel komutovaného (dial-up) připojení a jako vlastník domény login.cz – její zákazníky poznáte podle jejich emailové adresy, která končí právě na @login.cz. Do báječného světa Internetu přitom zákazníci Spinetu přistupují přes sítě Eunetu, vůči kterému Spinet vystupuje jako jeho „druhotný“ provider, zaměřený právě na komutované uživatele (zatímco samotný Eunet Czechia, resp. Internet CZ, se zaměřuje spíše na připojování po pevných linkách). Na tiskovce, která se konala v pátek 25.9., zazněla i podrobnější informace o tom, že Spinet nabízí své služby jen ve třech velkých městech ČR, které jsou samostatně napojeny na páteře Eunetu: pražský uzel Spinetu bude v nejbližších dnech upgradovat svou přípojku na 1 MB, zatímco brněnský uzel Spinetu je připojen k Eunetu rychlostí 128 kbps a ostravský uzel rychlostí 64 kbps. Podle vyjádření představitelů Spinetu se jejich klientela rekrutuje hlavně z řad podnikatelů, lidí svobodných povolání apod. – obecně lidí, kteří nejsou počítačovými odborníky, ale jsou na Internetu dost závislí, a mají tudíž dosti vysoké nároky na kvalitu poskytovaných služeb a na poskytovanou uživatelskou podporu. Takováto klientela je zřejmě hodně soustředěna do větších měst, čímž je asi možné vysvětlit to, že Spinet dosud vydržel jen s poskytováním svých služeb pouze ve třech největších městech.

[Obr: spinetstarterkit.gif (9067 Bytes)]
Hlavní náplní zmíněné tiskovky však bylo představení nových služeb a produktů. Prvním produktem je balíček „Internet Starter Kit Light“, nabízející zájemcům o Internet 14-denní připojení „na vyzkoušenou“, včetně plné uživatelské podpory (po věcné stránce jde o CD s potřebnými programy a kvalitním tištěným manuálem v češtině a angličtině). Tento balíček, resp. služba s ním spojená, budou přidávány zdarma k různým produktům které souvisí s Internetem – například k nově prodávaným modemům, mobilním telefonům či diářům Psion apod.), ale mimo takovéto „bundly“ bude Internet Starter Kit Light prodáván, za 390,- Kč včetně DPH. Bude jistě zajímavé sledovat, jak na to trh zareaguje, když jiní poskytovatelé připojení poskytují obdobné možnosti přístupu „na vyzkoušenou“ zdarma, někdy dokonce i na delší časové období. Představitelé Spinetu na přímý dotaz o výhodnosti své nabídky odpověděli v tom smyslu, že rozhodující by měla být „dotaženost“ jejich nabídky, která neponechává nezkušeného zájemce jeho vlastnímu umu a schopnostem prokousat se nástrahami prvního připojení k Internetu, ale dokáže mu poskytnout vše potřebné, včetně podrobného návodu v češtině a angličtině, a možnosti využít technickou podporu (uživatelský support).

Dalším novým produktem Spinetu je služba „celoroční Non-Stop“, za 6900,- Kč bez DPH za celý rok neomezeného přístupu. Od předchozích nabídek se tato služba má odlišovat zejména tím, že je v ní zahrnuto i využití 1 MB diskového prostoru na WWW serveru, kde si uživatel může vystavovat své WWW stránky (přičemž server běží na Windows NT, na kterém jsou podporovány všechny extense MS Frontpage). Dále je v ceně jeden poštovní alias, možnost připojení přes GSM, a možnost ohlášení emailu přes SMS na mobilní telefon či na pager. Svou cenou, která vychází na 575,- měsíčně, je tato služba přinejmenším srovnatelná s tím, co nabízí i další provideři na našem domácím trhu, takže Spinet asi bude muset přesvědčit své zákazníky hlavně kvalitou (zatímco značně omezený počet přípojných míst bude účinně eliminovat potenciální zájemce mimo zmíněných tří největších městských aglomerací).

Třetí službou, prezentovanou jako novinka, je dvojice služeb Spinet Single a Spinet Plus. Jde znovu o komutovaný přístup, pro připojení jednotlivých počítačů nebo celých sítí LAN, tentokráte ale s menším měsíčním paušálem a explicitním placením za každou protelefonovanou minutu. Ze zajímavostí, o kterých se na tiskovce hovořilo, si dovolím ocitovat zprávu o poskytování přístupu k Internetu přes ISDN. Spinet nabízí tuto službu od 1.8., a to buď bez časového omezení za paušálních 38000,- Kč za rok, nebo za paušál 390,- Kč měsíčně, s placením dvou korun za každou protelefonovanou minutu ve dne, a korunu v noci. Další zajímavostí může být fakt, že Spinet dosud nabízí jen komutované připojení rychlostí 33 kbps, a rychlost 56 kbps teprve plánuje.