Vyšlo na www.novinky.cz dne 21.8.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai782.php3

Pořádně hacknutý sajt!

Už dlouhou dobu nedošlo na českém Internetu k něčemu tak podivnému, jako předevčírem. Šlo o další útok hackerů, tentokráte ale podstatně odlišný od všech předchozích průniků – dříve totiž padaly za oběť jen jednotlivé domovské stránky, zatímco nyní se hackeři rozhodli zničit celý sajt, se vším všudy co k němu patří. Bohužel se jim to povedlo opravdu dokonale.

Na nejnovějším útoku hackerů na český Internet lze nalézt celou řadu dalších odlišností od předchozích útoků – dříve například byly terčem dobře známé a zavedené WWW servery s již vybudovanou „klientelou“. Nyní se však obětí stal teprve dokončovaný WWW sajt, který nebyl ještě ani oficiálně spuštěn, a prakticky nikdo o něm nevěděl. Šlo o ambiciózní projekt zpravodajského serveru, který měl dobré šance uchytit se a konkurovat třeba i Novinkám. Společnost, která celý projekt financovala a právě se chystala spustit velkou marketingovou kampaň pro rozjezd nového serveru, se dnes naopak snaží zůstat co nejvíce v anonymitě. I to jsou důsledky neuvážených činů internetových hackerů.

Katastrofální důsledky má zejména to, že hackerům se podařilo nabourat a úplně změnit jak domovskou stránku ještě nedokončeného projektu, tak i všechny jeho další stránky, a nahradit je vlastními výplody – v duchu hackerských tradic samozřejmě parodujících původní obsah. Ze seriózního a velmi aktuálního zpravodajství se tak rázem stal rádobyvtipný bulvár, který se usilovně snaží dělat si legraci snad ze všeho možného. Jen pro ilustraci, co si myslet o věrohodnosti průzkumů veřejného mínění, ze kterých prý vychází že nejoblíbenější osobností u nás je Jiřina Švorcová, jen těsně následovaná Marií Kabrhelovou! To skutečně může vymyslet jen chytrá hlava nějakého hackera. Navíc celý původní projekt nebyl prakticky vůbec zálohován, a tak z jeho dřívějšího obsahu nezbylo nic, co by bylo možné restaurovat. Podle informací, které se mi podařilo získat, je docela dobře možné že následky útoku nebudou vůbec odstraňovány, protože skutečně není čím - celý sajt tak nejspíše zůstane ještě nějakou dobu přesně v takovém stavu, v jakém jej nevítaní hosté zanechali.

Podle stop, které po sobě hackeři zanechali na napadnutém sajtu, lze usuzovat na to, že útočníkem tentokráte nebyla tradiční hackerská skupina přezdívaná CzERT. Jde zřejmě o někoho jiného, možná o odchovance či žáky CzERT-ů, kteří se částečně shlédli i v jejich jméně, a přezdívají si KaCzER. Právě tak se totiž pod své „dílko“ podepsali.

Při vší té spouští, kterou po sobě KaCzEŘi zanechali, je ale nutné uznat, že mají alespoň určitý smysl pro konzistentnost – celému hacknutému sajtu totiž vtiskli jednotný a konzistentní image, důsledně prodchnutý vlastní „kačeří“ identitou, a nezapomněli zparodovat ani poslední jemné detaily, včetně emailových adres, odkazů na informační zdroje či linků na sponzory.

Pikantní je na nejnovějším hackerském útoku i fakt, že KaCzERům se podařilo změnit dokonce i URL adresu celého sajtu! Vlastně jej přestěhovali na zcela novou „kačeří“ adresu www.kachna.cz.

P.S. Oplácet se nemá, ale hozenou rukavici je třeba zvednout. J.P.