Vyšlo na www.novinky.cz dne 18.8.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai772.php3

Papežovy modlitby už i na Internetu

V pondělí minulý týden Svatá stolice oznámila, že počínaje svátkem Nanebevzetí Panny Marie (tj. od 15. srpna) budou papežovy modlitby a další akce šířeny i do „kyberprostoru“, tedy živě přenášeny po Internetu. Stalo se, a uživatelé Internetu po celém světě tak mohli sledovat „papeže v přímém internetovém přenosu“.

[Obr: papez1.gif (29014 Bytes)]

Šíření papežových motliteb, kázání a dalších významných akcí živě do různých částí celého světa samozřejmě není žádnou novinkou. Až doposud se ale jednalo zejména o přímé televizní přenosy, kvůli kterým byla dokonce založena i samostatná vatikánská televizní stanice (CTV). Tato stanice pak kromě jiného začala vysílat pravidelné akce (modlitby, audience) do celého světa přes satelit (HOTBIRD 2 - 13° East, Trasponder 54, Frekvence 11.804 Mhz, Vertikální polarizace, Symbol rate 27.500 FEC 2/3). Nyní, od konce minulého týdne, jsou tyto akce přenášeny živě i po Internetu, a to ve dvou verzích – jako „stream“ dimenzovaný pro připojení rychlostí 28,8 kbps, a pro 56 kbps.

Tento pátek a sobotu se jednalo o přímý přenos papežovy modlitby Anděl Páně (pokud správně překládám anglické „Angelus“), a to přímo z papežova letního sídla v Castelgandolfo. Podle zveřejněného programu dalších vysílání budou stejné modlitby v přímém přenosu následovat další dvě neděle (23. a 30 srpna), zatímco na středy 19. a 26. jsou plánovány přímé přenosy audiencí u papeže. Zřejmě by se přitom mělo jednat o dlouhodobější „vysílací schéma“ s pravidelným opakováním v neděli a středu.

[Obr: papez2.gif (26956 Bytes)]

Nedělní přímý přenos jsem měl možnost si sám vyzkoušet. S běžným telefonickým připojením (kvalitní komutovaná telefonní linka na digitální ústřednu, doba zcela mimo špičku (nedělní poledne), modem 33,6 kbps se spojením na maximální rychlosti) byl přenos na hranici únosnosti - přehrávač (nový Media Player od Microsoftu) musel poměrně často zastavovat a „buffrovat“. Jako zkouška či ukázka možností to bylo zajímavé, pro faktické sledování či jako eventuelní náhrada klasické televize to samozřejmě bylo zcela nevhodné. Na dostatečnou propustnost Internetu si zkrátka budeme muset ještě nějakou chvíli počkat, ale i potom zážitek z přímého přenosu na 28,8 kbps asi nebude nic extra.