Vyšlo na www.novinky.cz dne 29.7.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai651.php3

Pošlete své jméno vstříc kometě!

Úřad pro letectví a vesmír (NASA) se velmi snaží zvýšit zájem nejširší veřejnosti o své aktivity i vesmír jako takový. Využívá k tomu nejrůznější prostředky, včetně Internetu. Není to tak dávno, co NASA nabídla všem uživatelům Internetu možnost sledovat činnost sondy Pathfinder a jejího vozítka na Marsu. Nyní NASA přichází s dalším hitem – prostřednictvím Internetu můžete zadat jméno své a svých blízkých, a NASA je umístí na speciální mikročip, který vloží do sondy Stardust, určené k výzkumu komety Wild 2.

[Obr: stardust.gif (13922 Bytes)]

Nabídka vyslat své jméno do vesmíru na palubě sondy mířící ke kometě není první takovouto možností, se kterou americká NASA přišla. Před nedávnem začala prostřednictvím Internetu sbírat jména, který vypálí na CD ROM disk, a ten vloží do přistávacího modulu Mars Polar Lander, až se vydá na svou cestu k rudé planetě. Úspěch u veřejnosti byl takový, že NASA musela předčasně ukončit sběr dalších jmen pro Mars Polar Lander – ale aby neodradila lačnou veřejnost, toužící po vesmírném zvěčnění svého jména, rozhodla se nabídnout další možnost. Tentokráte jde o sondu s příhodným jménem Stardust (doslova: hvězdný prach), která zamíří ke kometě Wild 2. Odstartovat by měla v únoru roku 1999, a s kometou by se měla setkat v roce 2004 – tedy spíše přiblížit se k ní, a z jejího chvostu nasbírat různé vzorky, které by pak měla dopravit zpět na Zemi (což by se mělo odehrát v lednu 2006). NASA tentokráte nebude vkládat do sondy žádný CD ROM disk, ale jména zájemců vypálí do speciálního mikročipu (resp. dvou různých mikročipů), které umístí dovnitř sondy. Po úspěšném návratu sondy pak tyto mikročipy (v zásadě asi paměti ROM, obsahující příslušná jména) budou vystaveny v muzeu.

[Obr: stardust_chip2.gif (9654 Bytes)]
Detail umístění chipu se jmény (černý čtvereček uprostřed)
Chcete-li využít možnosti přidat i své jméno či jména svých blízkých do těchto mikročipů a nechat je procstovat vesmírem, máte šanci tak učinit, prostřednictvím Internetu (samozřejmě zadarmo). Stačí vyplnit interaktivní formulář na adrese http://stardust.jpl.nasa.gov/microchip/signup.html. Nicméně neváhejte, zájem je stále velký, a není vyloučeno že sběr jmen bude muset skončit dříve než avizovaného 15. srpna.